Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu studia - kierunek studiów
Studia na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu |
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu - uczelnie >
Opis kierunku
Studia na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu dają studentom możliwość zdobycia wiedzy m.in. o ochronie klimatu i środowiska pod względem technologicznym, finansowym i prawnym, a także o działaniach realizowanych w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, chemia, biologia, matematyka, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona środowiska dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy np. w działach ochrony środowiska w administracji państwowej i samorządowej lub w firmach wykonujących ekspertyzy o stanie środowiska, a także na stanowiskach inspektorów czy inżynierów nadzoru nad stanem środowiska.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE? / WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Rekrutacja na studia na kierunek Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, w przypadku studiów I stopnia wymaga od kandydata egzaminów maturalnych z konkretnych przedmiotów. Z kolei rekrutacja na studia II stopnia jest przeznaczona dla kandydatów, którzy posiadają tytuł zawodowy: inżynier, magister inżynier, inżynier architekt lub magister inżynier architekt.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu:
-
biologia,
-
chemia,
-
fizyka,
-
język obcy,
-
język polski,
-
matematyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Gospodarkę o obiegu zamkniętym i ochronę klimatu:
Studia na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu mają na celu przede wszystkim przygotować studentów do pracy w zakresie ochrony klimatu oraz wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Kierunek łączy wiedzę ogólną, np. ze statystyki, prawa czy ekonomii, ze specjalistyczną, dotyczącą m.in. działalności inżynierskiej i ochrony środowiska. Student ma możliwość zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, żeby w przyszłej pracy wprowadzać takie rozwiązania, aby jak najbardziej ograniczyć zanieczyszczenia środowiska.
Studenci kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu mogą wybrać specjalność, dzięki czemu mogą uczestniczyć w zajęciach, które ich interesują. Przykładowe specjalności oferowane przez uczelnie na tym kierunku to: Gospodarka zasobooszczędna i niskoemisyjna czy Zarządzanie ochroną środowiska.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM I OCHRONA KLIMATU?
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe, adresowany przede wszystkim do osób, dla których istotna jest ochrona środowiska i działania w tym kierunku. Program studiów zakłada, że absolwenci tego kierunku będą specjalistami od koncepcji rynkowej nazywanej gospodarką obiegu zamkniętego oraz od ochrony środowiska.
W trakcie studiów studenci mają również możliwość zdobycia wiedzy m.in. o wszelkich działaniach, które mogą zmniejszyć stopień zanieczyszczeń gleby, powietrza i wody oraz o systemach zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwach.
Kierunki studiów takie jak Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu zakładają praktyki studenckie, podczas których studenci mogą poznać realia pracy inżyniera w branży związanej z inżynierią środowiska oraz rozwinąć swoje kompetencje zawodowe.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM I OCHRONA KLIMATU
Absolwenci kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu, jako specjaliści z zakresu ochrony klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym, mogą znaleźć pracę np. w firmach konsultingowych czy w biurach projektowych. Mają również możliwość zdobycia pracy w instytucjach ochrony środowiska, w przemyśle czy w rolnictwie. Mogą również wykonywać ekspertyzy o stanie środowiska lub znaleźć zatrudnienie w administracji samorządowej albo państwowej jako inspektor czy inżynier nadzoru nad stanem środowiska.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu:
-
biura projektowe,
-
ośrodki badawcze,
-
jednostki certyfikujące eko-produkty,
-
administracja państwowa albo samorządowa.