Dlaczego tak długo szukam pracy

Dlaczego tak długo szukam pracy

18.06.2021

Znalezienie pracy wymaga czasu, a znalezienie świetnej pracy trwa znacznie dłużej. Kryje się za tym kilka istotnych powodów. Niektóre z nich prezentujemy poniżej.

 

Sezonowy zastój


Rynek pracy może być bardzo nieprzewidywalny. Co więcej, wiele sektorów znacząco zwalnia jeśli chodzi o nabór nowych pracowników w okresie miesięcy letnich. Powodem takiej sytuacji jest najczęściej nieobecności kadry decyzyjnej, będącej na urlopach. Są także branże, w których sezonowość jest rzeczą naturalną (turystyka, budownictwo itp.), a wahania zależą od pory roku.

 

Korporacyjne wyczucie czasu


Jak wynika z doświadczenia, im firma jest większa, tym rzeczy dzieją się wolniej. Bardzo duże firmy otrzymują często tysiące aplikacji na jedną wolną posadę. To oczywiście ma wpływ na czas, w jakim kontaktują się z wykwalifikowanymi kandydatami. Ponadto, w dużym, korporacyjnym środowisku, polityka wewnętrzna może znacząco wpłynąć na okres podjęcia decyzji ze względu na wiele osób, które muszą zaakceptować wybór. Kandydaci muszą przez to zmierzyć się z długim procesem rekrutacyjnym. Dla kogoś, kto pracował już w takiej firmie, nie będzie zaskoczeniem, że na odpowiedź można czekać bardzo długo – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

 

Zmiana zasad rekrutacji


Nierzadko zdarza się, że wymagania w stosunku do kandydata zmieniają się w trakcie rekrutacji i będą różnić się od tych zamieszczonych w ogłoszeniu. Jeśli zwalnia się miejsce, rekruterzy intuicyjnie starają się znaleźć osobę z takimi samymi umiejętnościami, jak poprzednia. Jednak po rozmowie z kilkoma kandydatami może okazać się, że oczekiwania się zmieniły. Zmiana w wymaganiach oczywiście niesie za sobą wydłużenie procesu rekrutacyjnego o tygodnie, jeśli nie miesiące.

 

Ostra selekcja


W czasie ekonomicznego kryzysu liczba wolnych wakatów jest znacząco mniejsza niż liczba kandydatów starających się o pracę. Dlatego też firmy mogą prowadzić skrajną selekcję w poszukiwaniu perfekcyjnego kandydata. Wprawdzie proces rekrutacyjny jest bardzo kosztowny, ale zatrudnienie nieodpowiedniego kandydata może kosztować jeszcze więcej. Jeśli w Twojej branży jest deficyt pracy, znalezienie jej może trwać bardzo długo.

 

Niejednoznaczne wymagania


Uwierz lub nie, niektóre firmy nawet nie wiedzą, jakiego kandydata poszukują. Dlatego sprostanie wymaganiom może okazać się niemożliwe. Bez rozsądnie wyznaczonych oczekiwań rekrutacja może przedłużać się w nieskończoność. Przepytanie tuzina kandydatów z zupełnie odmiennymi umiejętnościami może zająć wieki i pochłonąć mnóstwo wysiłku, który niewykluczone, że pójdzie na marne.

 

Wysiłek


Niektórzy mówią, że poszukiwanie pracy to jak praca na pełny etat: wymaga odpowiednich umiejętności, wytrwałości i czasu. Nie oczekuj sukcesów, jeśli trochę się nie postarasz. Jeśli aktualnie szukasz nowych możliwości, najlepsze podejście to zachowanie spokoju i pamiętanie o tym, że może to trochę potrwać. Rywalizacja na rynku pracy jest większa niż kiedykolwiek i istnieje pokaźna liczba czynników, które mogą wpłynąć na Twoje powodzenie. Podsumowując, musisz być skupiony i pozytywnie nastawiony – Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona. Powodzenia!

 

tekst ekspercki monsterpolska.pl

 

 

 

Komentarze (0)