Elektronika i fotonika

Elektronika i fotonika

Studia na kierunku elektronika i fotonika możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Elektronika i fotonika stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie elektronika i fotonika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Elektronika stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku elektronika

Elektronika i fotonika – kierunek studiów

Studia na kierunku elektronika i fotonika to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku elektronika i fotonika
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku elektronika i fotonika rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | elektronika i fotonika - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku elektronika i fotonika możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | elektronika i fotonika - uczelnie >

Opis kierunku

Studia z zakresu elektroniki i fotoniki to innowacyjny program edukacyjny, który łączy wiedzę z dziedzin elektroniki, fotoniki oraz inżynierii materiałowej. Studenci zdobywają solidne podstawy w ramach teorii obwodów elektrycznych, elektroniki analogowej i cyfrowej oraz układów scalonych. Opanowują zasady projektowania i analizy układów elektronicznych oraz ich zastosowania w praktyce. Zapoznają się także z zastosowaniami światła i fotonów w technologiach komunikacyjnych, optycznych oraz energetycznych. Studenci zdobywają również wiedzę na temat zjawisk optycznych, światłowodów oraz technologii wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne.

Praca po studiach

Absolwenci mają wiedzę z zakresu elektroniki i fotoniki, która umożliwia im pracę w różnych sektorach przemysłu, badań naukowych oraz innowacji. Mogą pracować jako inżynierowie elektroniki w firmach produkcyjnych, gdzie zajmą się projektowaniem, analizą i optymalizacją układów elektronicznych, sprzętu komputerowego czy urządzeń telekomunikacyjnych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Rekrutacja na studia na kierunku elektronika i fotonika skierowana jest do osób, które zdały egzamin maturalny z takich przedmiotów, jak m.in. matematyka, język obcy, fizyka, język polski.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Elektronika i fotonika - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku elektronika i fotonika?

W trakcie studiów na tym kierunku studenci poznają podstawy teorii obwodów elektrycznych, elektroniki analogowej i cyfrowej oraz układów scalonych. Opanowują zasady projektowania i analizowania układów elektronicznych oraz możliwości ich zastosowania w praktyce.

W programie zajęć uwzględniono też tematykę zastosowań światła i fotonów w technologiach komunikacyjnych, optycznych i energetycznych. Studenci zdobywają też wiedzę na temat zjawisk optycznych i laserów wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne.

Kierunki studiów związane z elektroniką obejmują również kursy z informatyki. Nie inaczej jest w przypadku kierunku elektronika i fotonika. Studenci uczestniczą w zajęciach z tego zakresu, które zapewniają im umiejętności programowania, analizy danych oraz projektowania systemów informatycznych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku elektronika i fotonika możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają wiedzę na temat podstawowych zasad elektroniki, takich jak teoria obwodów, zjawiska elektryczne i magnetyczne oraz zasady działania elementów elektronicznych. Dodatkowo posiadają wiedzę z zakresu zasad fotoniki, czyli nauki o świetle i jego zastosowaniach.

Wyróżniają ich też umiejętności projektowania i analizowania układów elektronicznych, w tym zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Potrafią projektować układy elektroniczne z wykorzystaniem różnych technologii – np. układy scalone, tranzystory czy mikrokontrolery.

Absolwent ma także wiedzę na temat technologii wytwarzania elementów elektronicznych, takich jak tranzystory, diody czy układy scalone. Zdobywa również wiedzę z zakresu technologii optoelektronicznych, które obejmują produkcję laserów czy diod LED.

Ile trwają studia na kierunku elektronika i fotonika?

Studia na kierunku elektronika i fotonika trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Jaka praca po studiach na kierunku elektronika i fotonika?

Absolwenci studiów z elektroniki i fotoniki mają interdyscyplinarną wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które pozwalają im na pracę w różnych dziedzinach przemysłu elektronicznego, telekomunikacyjnego oraz optycznego. Są przygotowani do pełnienia różnych ról, m.in. specjalistów do spraw rozwoju produktów, analityków systemowych czy konsultantów technicznych w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Mogą pracować jako inżynierowie elektroniki w firmach produkcyjnych, gdzie zajmą się projektowaniem, analizą i optymalizacją układów elektronicznych, sprzętu komputerowego czy też urządzeń telekomunikacyjnych.

Absolwent będzie mógł też pracować jako analityk serwisowy w firmach informatycznych, gdzie odpowie za analizę, projektowanie i optymalizację systemów informatycznych oraz telekomunikacyjnych, w tym systemów wbudowanych, mikroprocesorowych czy sieci komputerowych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku elektronika i fotonika

 • inżynier elektroniki,
 • inżynier fotoniki,
 • specjalista do spraw komunikacji świetlnej,
 • analityk systemowy,
 • konsultant techniczny,
 • przedsiębiorca w branży technologicznej.

Zdobyte umiejętności i wiedza umożliwiają absolwentom pracę w różnych sektorach przemysłu elektronicznego, telekomunikacyjnego, oświetleniowego oraz energetycznego, gdzie mogą przyczynić się do rozwoju nowych technologii, urządzeń elektronicznych i innowacyjnych zastosowań światła.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Elektronika i fotonika studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Elektronika i fotonika studia I stopnia

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Miasta, które oferują studia na kierunku Elektronika i fotonika

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)