Dodaj do ulubionych

Neofilologia francuska studia - kierunek studiów

By czytać w oryginale dzieła Balzaca, żeby wreszcie zaśpiewać Non, Je ne regrette rien z Edith Piaf, bo pięknie brzmi, bo przyda się w CV, bo mówią, że jest trudny a Tobie jest po drodze z lingwistycznymi wyzwaniami – motywacji do nauki francuskiego może być tyle, ile zmotywowanych. Ważne jednak, by na wstępie nie obłożyć się zbyt dużą liczbą błędnych przekonań o naturze tego języka, jego gramatyce, procesie przyswajania czy wymowie: każdy kontakt z obcą mową przebiega przecież na indywidualnych zasadach, a ostateczny sukces, rozumiany jako sprawne porozumiewanie się za jej pomocą, bywa wypadkową predyspozycji oraz pracy włożonej w naukę, nie złośliwości języka, który na przekór staraniom z tajemniczych powodów nie daje się przyswoić. Jak to więc naprawdę jest z najbardziej romantycznym językiem na świecie? Czy rzeczywiście wprawia w konsternację fonetyką i nadmiarem gramatycznych pułapek? I czy opinia z wcześniejszego zdania nie odbiera francuszczyźnie innych, być może o wiele bardziej interesujących oblicz? Na pytania o charakter tego fascynującego języka odpowiedzi szukają Ci, którzy decydują się na studia na kierunku neofilologia francuska.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zawsze myślałeś o zdobyciu kompetencji filologicznych, interesujesz się literaturą i chcesz nauczyć się właściwie ją interpretować, na język potrafisz spojrzeć w tak zwanym bigger picture, uwzględniając historyczne, społeczne i kulturowe konteksty jego ewolucji, powinieneś wpisać studia na kierunku neofilologia francuska na listę swoich edukacyjnych priorytetów.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz jako adept tego kierunku i o jakie umiejętności wzbogacisz swoje kompetencje? Jak każde studia filologiczne oparte na nauce języka obcego, także i te będą wiązały się z koniecznością zaprzyjaźnienia się z gramatyką opisową, gramatyką kontrastywną (polsko-francuską) podstawami językoznawstwa ogólnego, literaturoznawstwa oraz poetyką i teorią literatury. Z punktu widzenia użytkowania języka bardzo ważne będą dla Ciebie zajęcia z praktycznej nauki języka francuskiego, które pozwolą Ci komunikować się za jego pomocą w mowie i piśmie. Zadbasz także o zgłębianie podstaw drugiego języka romańskiego oraz łaciny. W polu Twojego zainteresowania znajdzie się historia literatury francuskiej, którą będziesz poznawać etapami wyznaczanymi przez poszczególne epoki literackie a kontekst historyczny i cywilizacyjny pozwoli Ci lepiej zrozumieć narodową tożsamość Francuzów, odbijające się także w języku podejście do rzeczywistości.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy rozwoju zawodowego otworzą się przed Tobą, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia francuska? Z pewnością będziesz mógł zrobić użytek z języka, który opanujesz w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację z uwzględnieniem języków specjalistycznych i środowiskowych. Czeka Cię więc kariera w dyplomacji, turystyce lub mediach; z powodzeniem odnajdziesz się także w roli tłumacza oraz lektora języka francuskiego, który trudno jest przyswoić samemu – nieocenioną pozostaje więc rola nauczyciela, który wskaże drogę, zwłaszcza na polu artykulacji. Kompetencje filologiczne – kultura języka, poprawność gramatyczna i ortograficzna ale także oczytanie w literaturze i orientacja we współczesnych problemach społecznych, politycznych i cywilizacyjnych Francji – sprawią, że będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z redakcjami prasowymi, radiowymi czy telewizyjnymi, pomyśleć o pracy w wydawnictwie jako korektor lub redaktor merytoryczny lub sięgnąć poza zasoby kreatywności i podjąć zatrudnienie w agencjach marketingowych i reklamowych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia francuska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA FRANCUSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia francuska

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia francuska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka francuskiego w mowie i piśmie
   • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka francuskiego
   • podstaw drugiego języka romańskiego
   • podstaw łaciny
   • gramatyki opisowej języka francuskiego
   • gramatyki kontrastywnej (polsko-francuskiej)
   • podstaw językoznawstwa ogólnego
   • podstaw literaturoznawstwa
   • historii literatury francuskiej

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia francuska?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek neofilologia francuska jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk filologicznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Studenci kierunku neofilologia francuska zdobędą wszechstronną wiedzę na temat historii, kultury, literatury oraz języka Francji. Program kształcenia przewiduje realizacje wielu ciekawych i zarazem rozwijających zajęć, tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

   • Literatura francuska
   • Praktyczna nauka języka francuskiego
   • Historia i kultura Francji
   • Teoria literatury
   • Gramatyka kontrastywna

   Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Studia na kierunku neofilologia francuska będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W toku studiów nauczą się oni języka francuskiego i jego zastosowania w praktyce. Ponadto poznają zasady analizowania tekstów literackich z kanonu literatury romańskiej i światowej. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu dokonywania przekładu ustnego i pisemnego w obrębie dwóch języków.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia francuska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia francuska na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia francuska?

   Absolwent kierunku neofilologia francuska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • nauczyciel języka francuskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach
   • wykwalifikowany tłumacz
   • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
   • copywriter
   • korektor
   • pracownik redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych
   • pracowni wydawnictw
   • pracownik instytucji kulturalnych (domy kultury, muzea, teatry, galerie)
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik firm i przedsiębiorstw międzynarodowych działających w środowisku wielojęzycznym
   • instytucjach samorządu lokalnego
   • branży turystycznej
   • mediach elektronicznych

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA FRANCUSKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA FRANCUSKA

   Komentarze (0)