Neofilologia francuska studia

Neofilologia francuska studia - kierunek studiów

By czytać w oryginale dzieła Balzaca, żeby wreszcie zaśpiewać Non, Je ne regrette rien z Edith Piaf, bo pięknie brzmi, bo przyda się w CV, bo mówią, że jest trudny a Tobie jest po drodze z lingwistycznymi wyzwaniami – motywacji do nauki francuskiego może być tyle, ile zmotywowanych. Ważne jednak, by na wstępie nie obłożyć się zbyt dużą liczbą błędnych przekonań o naturze tego języka, jego gramatyce, procesie przyswajania czy wymowie: każdy kontakt z obcą mową przebiega przecież na indywidualnych zasadach, a ostateczny sukces, rozumiany jako sprawne porozumiewanie się za jej pomocą, bywa wypadkową predyspozycji oraz pracy włożonej w naukę, nie złośliwości języka, który na przekór staraniom z tajemniczych powodów nie daje się przyswoić. Jak to więc naprawdę jest z najbardziej romantycznym językiem na świecie? Czy rzeczywiście wprawia w konsternację fonetyką i nadmiarem gramatycznych pułapek? I czy opinia z wcześniejszego zdania nie odbiera francuszczyźnie innych, być może o wiele bardziej interesujących oblicz? Na pytania o charakter tego fascynującego języka odpowiedzi szukają Ci, którzy decydują się na studia na kierunku neofilologia francuska.

Jeśli zawsze myślałeś o zdobyciu kompetencji filologicznych, interesujesz się literaturą i chcesz nauczyć się właściwie ją interpretować, na język potrafisz spojrzeć w tak zwanym bigger picture, uwzględniając historyczne, społeczne i kulturowe konteksty jego ewolucji, powinieneś wpisać studia na kierunku neofilologia francuska na listę swoich edukacyjnych priorytetów.

Jaką wiedzę zdobędziesz jako adept tego kierunku i o jakie umiejętności wzbogacisz swoje kompetencje? Jak każde studia filologiczne oparte na nauce języka obcego, także i te będą wiązały się z koniecznością zaprzyjaźnienia się z gramatyką opisową, gramatyką kontrastywną (polsko-francuską) podstawami językoznawstwa ogólnego, literaturoznawstwa oraz poetyką i teorią literatury. Z punktu widzenia użytkowania języka bardzo ważne będą dla Ciebie zajęcia z praktycznej nauki języka francuskiego, które pozwolą Ci komunikować się za jego pomocą w mowie i piśmie. Zadbasz także o zgłębianie podstaw drugiego języka romańskiego oraz łaciny. W polu Twojego zainteresowania znajdzie się historia literatury francuskiej, którą będziesz poznawać etapami wyznaczanymi przez poszczególne epoki literackie a kontekst historyczny i cywilizacyjny pozwoli Ci lepiej zrozumieć narodową tożsamość Francuzów, odbijające się także w języku podejście do rzeczywistości.

Jakie perspektywy rozwoju zawodowego otworzą się przed Tobą, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia francuska? Z pewnością będziesz mógł zrobić użytek z języka, który opanujesz w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację z uwzględnieniem języków specjalistycznych i środowiskowych. Czeka Cię więc kariera w dyplomacji, turystyce lub mediach; z powodzeniem odnajdziesz się także w roli tłumacza oraz lektora języka francuskiego, który trudno jest przyswoić samemu – nieocenioną pozostaje więc rola nauczyciela, który wskaże drogę, zwłaszcza na polu artykulacji. Kompetencje filologiczne – kultura języka, poprawność gramatyczna i ortograficzna ale także oczytanie w literaturze i orientacja we współczesnych problemach społecznych, politycznych i cywilizacyjnych Francji – sprawią, że będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z redakcjami prasowymi, radiowymi czy telewizyjnymi, pomyśleć o pracy w wydawnictwie jako korektor lub redaktor merytoryczny lub sięgnąć poza zasoby kreatywności i podjąć zatrudnienie w agencjach marketingowych i reklamowych.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia francuska?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka francuskiego w mowie i piśmie
 • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka francuskiego
 • podstaw drugiego języka romańskiego
 • podstaw łaciny
 • gramatyki opisowej języka francuskiego
 • gramatyki kontrastywnej (polsko-francuskiej)
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • podstaw literaturoznawstwa
 • historii literatury francuskiej

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia francuska?

Absolwent kierunku neofilologia francuska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • nauczyciel języka francuskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach
 • wykwalifikowany tłumacz
 • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
 • copywriter
 • korektor
 • pracownik redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych
 • pracowni wydawnictw
 • pracownik instytucji kulturalnych (domy kultury, muzea, teatry, galerie)
 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw międzynarodowych działających w środowisku wielojęzycznym
 • instytucjach samorządu lokalnego
 • branży turystycznej
 • mediach elektronicznych

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia francuska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA FRANCUSKA

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA FRANCUSKA

     Komentarze (0)