Neofilologia germańska studia - kierunek studiów

Można się spierać co do zasadności wtłaczania Niemców i ich obyczajów w stereotyp umiłowania bezwzględnego porządku, uważanego za najwyższą cnotę. Na obronę trafności i obecności frazy ordnung must sein w codziennej filozofii naszych zachodnich sąsiadów można przywołać zapewne tyle samo argumentów, co na jej obalenie. W konfrontacji z drugą osobą, z żywą tkanką miejsc, które odwiedzamy, wydarzeń, które wciągają nas w swój wir i kultury, którą poznajemy przy okazji, raczej nie potrzebujemy schematów. Bywa jednak, że po nie sięgamy, by nieznaną rzeczywistość uczynić łatwiejszą do oswojenia – taka właśnie ochronna funkcja stereotypów sprawia, że wciąż mają się one dobrze. Nie należy się zresztą całkowicie na nie obrażać, bo przemycają w sobie zawsze jakąś mikrocząstkę prawdy. Przypisywana Niemcom obsesja porządku z pewnością znajduje swoje odbicie w języku, przez niektórych porównywanego nawet do zbioru matematycznych zasad wśród których każdy element ma przypisane swoje właściwe miejsce.

Jeśli na obiegowe opinie dotyczące surowości i nieprzystępności języka niemieckiego odpowiadasz wzniesieniem kufla ze słonecznym weissbier, chcesz opanować język, który będziesz mógł wykorzystać jako narzędzie swobodnej komunikacji w co najmniej czterech krajach europejskich, zdarza Ci się zaczytać w Mannie i Grassie a naukę języka postrzegasz nie tylko jako podróż przez obcą gramatykę – widzisz w niej złożony proces poznawania ludzkiej kultury i obyczajów – studia na kierunku neofilologia germańska powinny wpisać się w Twoje oczekiwania.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć jako adept tego kierunku? Sednem Twoich naukowych zainteresowań stanie się język – zostaniesz przygotowany do praktycznego posługiwania się językiem niemieckim w mowie i piśmie, poznasz jego strukturę, gramatykę i osadzisz go w różnorodnych kontekstach – kulturowym, społecznym i politycznym. Zaznajomisz się z klasyką literatury niemieckiej, ale w swoich filologicznych poszukiwaniach odwołasz się także do najnowszych zjawisk literackich – kierunków, tendencji i twórców kształtujących obraz współczesnej literatury Niemiec. Zdobędziesz podstawowe umiejętności przekładowe, nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie oraz przyjrzysz się mechanizmom przyswajania języka. Zetkniesz się ponadto z podstawami językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa, zostaniesz przygotowany do roli nauczyciela języka obcego podczas zajęć z psychologii, pedagogiki ogólnej i dydaktyki a rzut oka w kierunku specjalistycznych i środowiskowych odmian języka pozwoli Ci zbliżyć się do żywej i współczesnej mowy, czyniąc Cię w pełni świadomym użytkownikiem języka niemieckiego.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia germańska? Wiedza z zakresu charakterystyki niemieckojęzycznego obszaru kulturowego w połączeniu z kompetencjami filologicznymi otworzy przed Tobą drzwi instytucji kultury (muzeów, teatrów, galerii sztuki) i pozwoli Ci na rozważanie kariery w mediach. Z powodzeniem odnajdziesz się w roli redaktora prasowego, radiowego czy telewizyjnego, w pracy korektorskiej i wydawniczej oraz na stanowiskach kreatywnych w agencjach marketingowych i reklamowych. Kończąc studia na kierunku neofilologia germańska będziesz przygotowany do pracy tłumacza, nauczyciela języka niemieckiego oraz lektora. Będziesz mógł związać swoją karierę z firmami i przedsiębiorstwami funkcjonującymi w wielojęzycznym środowisku biznesowym, rozważać pracę w instytucjach dyplomatycznych, administracji lub w roli asystenta językowego i specjalisty do spraw komunikacji międzynarodowej.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia germańska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język polski, wiedza o społeczeństwie.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia germańska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka niemieckiego w mowie i piśmie (poziom C1)
   • praktycznej znajomości języka angielskiego
   • podstaw łaciny
   • historycznej zmienności języka niemieckiego i współczesnych kierunków jego rozwoju
   • aktywizacji w nauczaniu języka obcego
   • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • gramatyki opisowej języka niemieckiego
   • historii literatury niemieckiej z uwzględnieniem najnowszych zjawisk literackich (kierunków, tendencji, przedstawicieli)
   • translatoryki
   • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka niemieckiego
   • psychologii i pedagogiki ogólnej
   • dydaktyki

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia germańska?

   Absolwent kierunku neofilologia germańska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • lektor języka niemieckiego
   • nauczyciel języka niemieckiego w szkołach podstawowych i gimnazjach
   • pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, teatrów, galerii sztuki)
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik firm i przedsiębiorstw funkcjonujących w międzynarodowym środowisku biznesowym
   • asystent językowy
   • wykwalifikowany tłumacz
   • redaktor prasowy, radiowy i telewizyjnych
   • branży turystycznej
   • wydawnictwach

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

   Komentarze (0)