Dodaj do ulubionych

Neofilologia germańska studia - kierunek studiów

Można się spierać co do zasadności wtłaczania Niemców i ich obyczajów w stereotyp umiłowania bezwzględnego porządku, uważanego za najwyższą cnotę. Na obronę trafności i obecności frazy ordnung must sein w codziennej filozofii naszych zachodnich sąsiadów można przywołać zapewne tyle samo argumentów, co na jej obalenie. W konfrontacji z drugą osobą, z żywą tkanką miejsc, które odwiedzamy, wydarzeń, które wciągają nas w swój wir i kultury, którą poznajemy przy okazji, raczej nie potrzebujemy schematów. Bywa jednak, że po nie sięgamy, by nieznaną rzeczywistość uczynić łatwiejszą do oswojenia – taka właśnie ochronna funkcja stereotypów sprawia, że wciąż mają się one dobrze. Nie należy się zresztą całkowicie na nie obrażać, bo przemycają w sobie zawsze jakąś mikrocząstkę prawdy. Przypisywana Niemcom obsesja porządku z pewnością znajduje swoje odbicie w języku, przez niektórych porównywanego nawet do zbioru matematycznych zasad wśród których każdy element ma przypisane swoje właściwe miejsce.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli na obiegowe opinie dotyczące surowości i nieprzystępności języka niemieckiego odpowiadasz wzniesieniem kufla ze słonecznym weissbier, chcesz opanować język, który będziesz mógł wykorzystać jako narzędzie swobodnej komunikacji w co najmniej czterech krajach europejskich, zdarza Ci się zaczytać w Mannie i Grassie a naukę języka postrzegasz nie tylko jako podróż przez obcą gramatykę – widzisz w niej złożony proces poznawania ludzkiej kultury i obyczajów – studia na kierunku neofilologia germańska powinny wpisać się w Twoje oczekiwania.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć jako adept tego kierunku? Sednem Twoich naukowych zainteresowań stanie się język – zostaniesz przygotowany do praktycznego posługiwania się językiem niemieckim w mowie i piśmie, poznasz jego strukturę, gramatykę i osadzisz go w różnorodnych kontekstach – kulturowym, społecznym i politycznym. Zaznajomisz się z klasyką literatury niemieckiej, ale w swoich filologicznych poszukiwaniach odwołasz się także do najnowszych zjawisk literackich – kierunków, tendencji i twórców kształtujących obraz współczesnej literatury Niemiec. Zdobędziesz podstawowe umiejętności przekładowe, nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie oraz przyjrzysz się mechanizmom przyswajania języka. Zetkniesz się ponadto z podstawami językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa, zostaniesz przygotowany do roli nauczyciela języka obcego podczas zajęć z psychologii, pedagogiki ogólnej i dydaktyki a rzut oka w kierunku specjalistycznych i środowiskowych odmian języka pozwoli Ci zbliżyć się do żywej i współczesnej mowy, czyniąc Cię w pełni świadomym użytkownikiem języka niemieckiego.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia germańska? Wiedza z zakresu charakterystyki niemieckojęzycznego obszaru kulturowego w połączeniu z kompetencjami filologicznymi otworzy przed Tobą drzwi instytucji kultury (muzeów, teatrów, galerii sztuki) i pozwoli Ci na rozważanie kariery w mediach. Z powodzeniem odnajdziesz się w roli redaktora prasowego, radiowego czy telewizyjnego, w pracy korektorskiej i wydawniczej oraz na stanowiskach kreatywnych w agencjach marketingowych i reklamowych. Kończąc studia na kierunku neofilologia germańska będziesz przygotowany do pracy tłumacza, nauczyciela języka niemieckiego oraz lektora. Będziesz mógł związać swoją karierę z firmami i przedsiębiorstwami funkcjonującymi w wielojęzycznym środowisku biznesowym, rozważać pracę w instytucjach dyplomatycznych, administracji lub w roli asystenta językowego i specjalisty do spraw komunikacji międzynarodowej.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia germańska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język polski, wiedza o społeczeństwie.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia germańska

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia germańska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka niemieckiego w mowie i piśmie (poziom C1)
   • praktycznej znajomości języka angielskiego
   • podstaw łaciny
   • historycznej zmienności języka niemieckiego i współczesnych kierunków jego rozwoju
   • aktywizacji w nauczaniu języka obcego
   • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • gramatyki opisowej języka niemieckiego
   • historii literatury niemieckiej z uwzględnieniem najnowszych zjawisk literackich (kierunków, tendencji, przedstawicieli)
   • translatoryki
   • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka niemieckiego
   • psychologii i pedagogiki ogólnej
   • dydaktyki

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia germańska?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Program kształcenie na kierunku neofilologia germańska będzie oscylował głownie wokół nauk filologicznych.

   Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Program nauczania na studiach neofilologia germańska będzie bezpośrednio związany z naukami literaturoznawczymi, językoznawczymi i kulturowymi. Studenci będą mieli okazję poznać historię, kulturę oraz literaturę krajów niemieckojęzycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Praktyczna nauka języka niemieckiego
   • Wstęp do literaturoznawstwa
   • Literaturoznawcza analiza tekstu
   • Analiza porównawcza języka niemieckiego i polskiego

   Osoby, które aplikują na powyższe studia dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Absolwenci kierunku neofilologia germańska będą posiadać szereg cennych umiejętności praktycznych, dzięki którym zdobędą ciekawą i zarazem perspektywiczną pracę. Przede wszystkim skupią się oni na kształceniu zdolności językowych i nauce języka niemieckiego. Ponadto rozwiną zdolności tłumaczeniowe i tym samym dowiedzą się w jaki sposób dokonywać przekładów ustnych i pisemnych w obrębie języka polskiego i niemieckiego. Studenci, którzy wybiorą specjalizację nauczycielską rozwiną także zdolności pedagogiczne i dydaktyczne.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia germańska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia germańska na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia germańska?

   Absolwent kierunku neofilologia germańska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • lektor języka niemieckiego
   • nauczyciel języka niemieckiego w szkołach podstawowych i gimnazjach
   • pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, teatrów, galerii sztuki)
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik firm i przedsiębiorstw funkcjonujących w międzynarodowym środowisku biznesowym
   • asystent językowy
   • wykwalifikowany tłumacz
   • redaktor prasowy, radiowy i telewizyjnych
   • branży turystycznej
   • wydawnictwach

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

   Komentarze (0)