Neofilologia germańska studia

Neofilologia germańska studia - kierunek studiów

Można się spierać co do zasadności wtłaczania Niemców i ich obyczajów w stereotyp umiłowania bezwzględnego porządku, uważanego za najwyższą cnotę. Na obronę trafności i obecności frazy ordnung must sein w codziennej filozofii naszych zachodnich sąsiadów można przywołać zapewne tyle samo argumentów, co na jej obalenie. W konfrontacji z drugą osobą, z żywą tkanką miejsc, które odwiedzamy, wydarzeń, które wciągają nas w swój wir i kultury, którą poznajemy przy okazji, raczej nie potrzebujemy schematów. Bywa jednak, że po nie sięgamy, by nieznaną rzeczywistość uczynić łatwiejszą do oswojenia – taka właśnie ochronna funkcja stereotypów sprawia, że wciąż mają się one dobrze. Nie należy się zresztą całkowicie na nie obrażać, bo przemycają w sobie zawsze jakąś mikrocząstkę prawdy. Przypisywana Niemcom obsesja porządku z pewnością znajduje swoje odbicie w języku, przez niektórych porównywanego nawet do zbioru matematycznych zasad wśród których każdy element ma przypisane swoje właściwe miejsce.

Jeśli na obiegowe opinie dotyczące surowości i nieprzystępności języka niemieckiego odpowiadasz wzniesieniem kufla ze słonecznym weissbier, chcesz opanować język, który będziesz mógł wykorzystać jako narzędzie swobodnej komunikacji w co najmniej czterech krajach europejskich, zdarza Ci się zaczytać w Mannie i Grassie a naukę języka postrzegasz nie tylko jako podróż przez obcą gramatykę – widzisz w niej złożony proces poznawania ludzkiej kultury i obyczajów – studia na kierunku neofilologia germańska powinny wpisać się w Twoje oczekiwania.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć jako adept tego kierunku? Sednem Twoich naukowych zainteresowań stanie się język – zostaniesz przygotowany do praktycznego posługiwania się językiem niemieckim w mowie i piśmie, poznasz jego strukturę, gramatykę i osadzisz go w różnorodnych kontekstach – kulturowym, społecznym i politycznym. Zaznajomisz się z klasyką literatury niemieckiej, ale w swoich filologicznych poszukiwaniach odwołasz się także do najnowszych zjawisk literackich – kierunków, tendencji i twórców kształtujących obraz współczesnej literatury Niemiec. Zdobędziesz podstawowe umiejętności przekładowe, nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie oraz przyjrzysz się mechanizmom przyswajania języka. Zetkniesz się ponadto z podstawami językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa, zostaniesz przygotowany do roli nauczyciela języka obcego podczas zajęć z psychologii, pedagogiki ogólnej i dydaktyki a rzut oka w kierunku specjalistycznych i środowiskowych odmian języka pozwoli Ci zbliżyć się do żywej i współczesnej mowy, czyniąc Cię w pełni świadomym użytkownikiem języka niemieckiego.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia germańska? Wiedza z zakresu charakterystyki niemieckojęzycznego obszaru kulturowego w połączeniu z kompetencjami filologicznymi otworzy przed Tobą drzwi instytucji kultury (muzeów, teatrów, galerii sztuki) i pozwoli Ci na rozważanie kariery w mediach. Z powodzeniem odnajdziesz się w roli redaktora prasowego, radiowego czy telewizyjnego, w pracy korektorskiej i wydawniczej oraz na stanowiskach kreatywnych w agencjach marketingowych i reklamowych. Kończąc studia na kierunku neofilologia germańska będziesz przygotowany do pracy tłumacza, nauczyciela języka niemieckiego oraz lektora. Będziesz mógł związać swoją karierę z firmami i przedsiębiorstwami funkcjonującymi w wielojęzycznym środowisku biznesowym, rozważać pracę w instytucjach dyplomatycznych, administracji lub w roli asystenta językowego i specjalisty do spraw komunikacji międzynarodowej.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia germańska?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka niemieckiego w mowie i piśmie (poziom C1)
 • praktycznej znajomości języka angielskiego
 • podstaw łaciny
 • historycznej zmienności języka niemieckiego i współczesnych kierunków jego rozwoju
 • aktywizacji w nauczaniu języka obcego
 • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
 • analizy i interpretacji dzieła literackiego
 • gramatyki opisowej języka niemieckiego
 • historii literatury niemieckiej z uwzględnieniem najnowszych zjawisk literackich (kierunków, tendencji, przedstawicieli)
 • translatoryki
 • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka niemieckiego
 • psychologii i pedagogiki ogólnej
 • dydaktyki

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia germańska?

Absolwent kierunku neofilologia germańska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • lektor języka niemieckiego
 • nauczyciel języka niemieckiego w szkołach podstawowych i gimnazjach
 • pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, teatrów, galerii sztuki)
 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw funkcjonujących w międzynarodowym środowisku biznesowym
 • asystent językowy
 • wykwalifikowany tłumacz
 • redaktor prasowy, radiowy i telewizyjnych
 • branży turystycznej
 • wydawnictwach

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia germańska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język polski, wiedza o społeczeństwie.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA GERMAŃSKA

     Komentarze (0)