Dodaj do ulubionych

Neofilologia rosyjska studia - kierunek studiów

Śpiewny, rodzinnie bliski polszczyźnie, dla niewtajemniczonych skutecznie ukryty za grażdanką, jednym z najmłodszych alfabetów świata – język rosyjski. Choć do niedawna widzieliśmy w nim jedynie relikt przeszłości, wyjęty jak rekwizyt z minionej epoki i szkolnych zmagań naszych rodziców, dziś przeżywa drugą młodość. Język rosyjski przekonuje do siebie coraz więcej osób, które doceniają zarówno historyczne ukorzenienie mowy naszych wschodnich sąsiadów, jak i jej wartość dla współczesnego rynku pracy.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli chcesz opanować język, którym posługuje się 300 milionów ludzi na świecie, fascynuje Cię rosyjska kultura, zaczytujesz się w Tołstoju, chcesz związać swoje plany wyjazdowe lub zawodowe z krajami słowiańskiego kręgu językowego a oswajanie obcych gramatyk, zgłębianie teorii językoznawczych i spędzanie długich godzin nad obszerną klasyką literatury brzmi raczej jak ciekawe wyzwanie, nie zaś przykra konieczność, powinieneś rozważyć studia na kierunku neofilologia rosyjska.

 

Program studiów i przedmioty

Jak będzie wyglądał Twój plan zajęć, jeśli zdecydujesz się zostać adeptem tego kierunku? Możesz spodziewać się, że kilka godzin w tygodniu poświęcisz zajęciom z praktycznej nauki języka rosyjskiego, które wyposażą Cię w umiejętność sprawnego posługiwania się nim w mowie i piśmie. Uzupełnisz je ćwiczeniami translatorskimi, przygotowującymi Cię do tzw. tłumaczeń konsekutywnych i pisemnych. By jeszcze bardziej doskonalić swoje umiejętności, weźmiesz udział w warsztatach translatorskich oraz zajęciach z teorii przekładu. Opanujesz gramatykę opisową współczesnego języka rosyjskiego, zgłębisz historię języka i historię literatury, nauczysz się analizować i interpretować utwory literackie. Jeśli wybierzesz dla siebie specjalizację nauczycielską, czekają Cię zajęcia z psychologii, pedagogiki, emisji głosu oraz dydaktyki języka rosyjskiego. Poznasz genezę prawosławia, przyjrzysz się rosyjskiemu folklorowi a naukę języka rosyjskiego uzupełnisz lektoratami z języka białoruskiego oraz angielskiego.

 

Praca po studiach

Jakie drogi zawodowego rozwoju będą dla Ciebie dostępne, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia rosyjska? Na pewno takie, w których uwzględnisz swoje umiejętności językowe. Możesz zdecydować się na pracę w charakterze tłumacza, skupiając się na tworzeniu unikalnych przekładów dzieł literatury rosyjskiej, tekstów specjalistycznych lub doskonaląc umiejętności w zakresie translacji symultanicznej i konsekutywnej, przydatnej w tłumaczeniu spotkań kulturalnych, biznesowych lub dyplomatycznych. Zaplecze pedagogiczne pozwoli Ci realizować się w roli nauczyciela języka rosyjskiego a wiedza z zakresu kultury w połączeniu z umiejętnościami analityczno-interpretacyjnymi otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych, wydawnictw, agencji marketingowych oraz instytucji kultury, takich jak muzea, domy kultury czy biblioteki. Będziesz mógł związać swoją karierę z firmami i przedsiębiorstwami inwestującymi w rynek wschodni, pomyśleć o pracy w instytucjach dyplomatycznych, administracji czy też kontynuować karierę naukową pod skrzydłami zespołów badawczych skupionych wokół zagadnień języka i literatury Rosji.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia rosyjska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ROSYJSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia rosyjska

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia rosyjska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka rosyjskiego w mowie i piśmie
   • pisemnego i ustnego (tłumaczenie symultaniczne, tłumaczenie konsekutywne) tłumaczenia tekstów rosyjskich oraz teorii przekładu
   • podstaw psychologii
   • podstaw pedagogiki
   • dydaktyki języka rosyjskiego
   • gramatyki opisowej współczesnego języka rosyjskiego
   • historii literatury rosyjskiej i współczesnych tendencji jej rozwoju
   • rozpoznawania i stosowania w praktyce specjalistycznych odmian języka rosyjskiego (np. języka biznesu)
   • emisji głosu
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • podstaw języka białoruskiego
   • podstaw języka angielskiego

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia rosyjska?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek neofilologia rosyjska można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studenci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia, to wybierz studia niestacjonarne, na których obowiązuje weekendowy tryb nauczania.

   Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami humanistycznymi.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   W ramach zajęć na powyższym kierunku, zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu historii, kultury, literatury oraz sztuki rosyjskiej. Program nauczania zakłada realizacje wielu ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

   • Historia literatury rosyjskiej
   • Historia Rosji
   • Gramatyka współczesnego języka rosyjskiego
   • Teoria i praktyka przekładu

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student kierunku neofilologia rosyjska, przede wszystkim skupisz się na nauce języka rosyjskiego i jego praktycznego zastosowania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych. Ponadto poznasz specjalistyczną terminologię branżową, zarówno w języku rosyjskim, jak i angielskim, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób dokonywać przekładu ustnego i pisemnego, a także poznają specyfikę pracy tłumacza.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia rosyjska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia rosyjska na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia rosyjska?

   Absolwent kierunku neofilologia rosyjska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • wykwalifikowany tłumacz
   • nauczyciel języka rosyjskiego
   • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-rosyjską i międzynarodową
   • redaktor prasowy, telewizyjny, radiowy
   • pracownik wydawnictw
   • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracowni instytucji kulturalnych (muzeów, domów kultury, galerii)
   • pracownik administracji
   • specjalista do spraw kontaktów i współpracy z zagranicą
   • członek zespołów naukowo-badawczych przy instytucjach naukowych lub uniwersytetach

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ROSYJSKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ROSYJSKA

   Komentarze (0)