Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego

Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego

Studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński

Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego stopień: (II) , czas trwania: 2 lata ,
forma: stacjonarne

Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego - uczelnie >

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując ochronę i inżynierię środowiska przyrodniczego?

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego: monitoring środowiska, fitosocjologia z elementami ochrony krajobrazu, rośliny drzewiaste i ich rola w biosferze, wykorzystanie roślin w medycynie i gospodarce, wpływ czynników środowiskowych na genom i epigenom.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Zyskasz popartą badaniami świadomość dotyczącą aktualnego stanu środowiska naturalnego w Polsce i na świecie, która będzie dla Ciebie punktem wyjścia do dalszych badań.

W oparciu o wiedzę i stopniowo zdobywane umiejętności będziesz w stanie projektować autorskie rozwiązania służące poprawie jakości środowiska i ochronie jego zasobów. Dowiesz się jakie rozwiązania techniczne są przydatne w pracy inżyniera środowiska i nauczysz się z nich korzystać.

Będziesz w stanie przygotowywać symulacje i analizy przydatne w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów badawczych w rozwijanej przez Ciebie dziedzinie. Poznasz przepisy prawa porządkujące system ochrony przyrody w Polsce, zaznajomisz się z katalogiem obszarów chronionych, zagrożonych gatunków fauny i flory oraz sposobami ich monitorowania i ochrony.

Zostaniesz przygotowany do wykonywania ekspertyz środowiskowych i planów ochrony, opanujesz specjalistyczny język z zakresu problematyki środowiskowej a podstawy ekonomii i zarządzania pozwolą Ci szerzej i pełniej rozumieć problemy ekologiczne, zarówno w lokalnym jak i globalnym ujęciu.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • stanu środowiska naturalnego w Polsce i na świecie
  • projektowania rozwiązań służących poprawie stanu środowiska naturalnego oraz ochronie jego zasobów
  • technicznych rozwiązań i narzędzi służących odnowie i ochronie środowiska
  • przygotowywania symulacji i analiz przydatnych w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów badawczych w zakresie ochrony środowiska
  • przepisów i norm prawa ochrony przyrody w Polsce
  • obszarów objętych ochroną, sposobów monitorowania i ochrony ich stanu
  • zagrożonych gatunków fauny i flory oraz sposobów monitorowania i ochrony ich stanu
  • przygotowywania ekspertyz środowiskowych i planów ochrony przyrody
  • znajomości specjalistycznego języka z zakresu problematyki środowiskowej
  • podstaw ekonomii i zarządzania

Jak wyglądają studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego?

Ignorancja wobec zagadnień i problemów związanych ze środowiskiem naturalnym zdecydowanie nie jest dziś w modzie – mamy coraz większą świadomość wartości, jaką jest przyroda, wiemy, jak wpływa na nią coraz szybszy rozwój cywilizacyjny, dopuszczamy do siebie myśl o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami zasobów planety, ale jako jedyni możemy świadomie o nią dbać.

W czasach, w których co kilka lat mierzymy się z faktem całkowitego wymierania jakiegoś gatunku a do naszych uszu docierają informacje o tym, że zużyliśmy prawdopodobnie 70 procent zasobów naturalnych Ziemi, kwestia zmodyfikowania niszczącego kierunku rozwoju, wprowadzenia zmian w modelu cywilizacyjnym i zaangażowania się w przedsięwzięcia ekologiczne, staje się nie tyle istotna, co absolutnie konieczna. Mamy jednak w zwyczaju ignorować symboliczną próchnicę natury tak długo, aż zepsuje się ząb, którego nikt nie będzie już w stanie wyleczyć.

 

1. Typ i tryb studiów

Osoby, które aplikują na kierunek ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne i przyrodnicze.

 

Studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na powyższym kierunku będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych, biologicznych, technicznych i ścisłych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:

  • planowanie przestrzenne
  • projekty i plany ochrony przyrody
  • technologie bioenergetyczne
  • rekultywacja terenów zdegradowanych

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kompetencji zawodowych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się podejmować działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska przyrodniczego.

Ponadto poznasz podstawy projektowania przestrzennego oraz monitoringu środowiska naturalnego. Ważnym elementem kształcenia będzie nauka języka angielskiego i specjalistycznej terminologii branżowej, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli masz w sobie wrażliwość ekologiczną, ale chciałbyś znacznie poszerzyć swoją świadomość w tym temacie, w Twojej naturze leży reagowanie na problemy, cenisz interwencyjność i zaangażowanie w lokalnie i globalnie ważne tematy, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego, które będziesz mógł realnie wykorzystać w pracy nad poprawą stanu środowiska naturalnego, studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego znakomicie wpiszą się w Twoje oczekiwania.

 

5. Gdzie studiować Ochronę i inżynierię środowiska przyrodniczego

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego trwają od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).

Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry lub dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego? Wrażliwość ekologiczna w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami praktycznymi pozwolą Ci na rozważanie zatrudnienia w służbach ochrony przyrody (działających przy parkach narodowych i rezerwatach), fundacjach i organizacjach działających na rzecz ochrony środowiska czy w firmach i przedsiębiorstwach działających w oparciu o niezbędne ekspertyzy, oceniające wpływ działalności przemysłowej lub usługowej na przyrodę.

Z powodzeniem sprawdzisz się także w roli pracownika laboratoriów badawczych i kontrolnych, specjalisty w zakresie gatunków fauny i flory zatrudnionego przy ogrodach botanicznych i zoologicznych lub pracownika administracji – rządowej, samorządowej i związanej z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.

 

Absolwent kierunku ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • laborant
  • pracownik służb ochrony przyrody działających przy parkach narodowych i rezerwatach
  • organizacjach i fundacjach działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego
  • pracownik ogrodów botanicznych i zoologicznych 
  • pracownik administracji rządowej i samorządowej
  • specjalista w zakresie ochrony środowiska i autor ekspertyz w różnorodnych firmach i przedsiębiorstwach
  • pracownik organów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za ochronę środowiska naturalnego

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego studia II stopnia

Miasta, które oferują studia na kierunku Ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)