Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Szczecin
POKAŻ
Studia na kierunku Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | projektowanie architektury wnętrz i otoczenia - uczelnie >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy nowożytny, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Ranking ustalony na podstawie wyników egzaminów maturalnych, obejmuje: język polski, język obcy nowożytny, matematykę oraz przedmiot wskazany przez kandydata. Kandydaci na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunek projektowanie architektury wnętrz i otoczenia dodatkowo przystępują do sprawdzianu umiejętności plastycznych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia: akustyka wnętrz, geometria wykreślna, malarstwo, mechanika budowli, rysunek.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? By odnaleźć się we współczesnych trendach i kierunkach rozwoju branży architektonicznej i proponować w przyszłości własne rozwiązania twórcze, zapoznasz się z historią sztuki i architektury.
Wśród teoretycznych przedmiotów, które złożą się na podstawę Twojego wykształcenia, znajdą się również: socjologia, filozofia, muzyka i teatr oraz historia kultury i wzornictwa.
Zagadnienia teoretyczne z zakresu ogólnych nauk humanistycznych i plastycznych, uzupełnisz o nieco bardziej szczegółową wiedzę związaną ściśle z Twoim przyszłym zawodem a także o praktykę, rozumianą przez liczne plenery, zajęcia projektowe oraz technologiczne.
Opanujesz podstawy geometrii wykreślanej, projektowania architektoniczno-rzeźbiarskiego oraz kompozycji i rysunku projektowego.
Zgłębisz elementarne zagadnienia matematyczne, dowiesz się jak rozumieć mechanikę budowli i uwzględniać ją w pracach projektowych oraz za pomocą jakich rozwiązań kształtować ergonomię – przedmiotów użytkowych, mebli, wnętrz.
Nauczysz się tworzyć projekty, w których do głosu dochodzi zieleń, zorientujesz się w zasobach technik komputerowych przydatnych w pracy architekta.
Poznasz różnicę między projektowaniem przestrzeni zurbanizowanych a działalnością architektoniczną na terenach wiejskich. Pogłębisz swoją wrażliwość na kolor, detal i formę, poznając ich rolę w projektowaniu wnętrz i przestrzeni.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Nie zawsze wiemy dlaczego tak się dzieje i pewnie mielibyśmy problem z przełożeniem swoich wrażeń definicje i jednoznaczne diagnozy, ale w niektórych miejscach, pomieszczeniach, mieszkaniach czy przestrzeniach miejskich czujemy się lepiej, niż w innych.
Jeśli pominiemy osobiste sentymenty, będziemy musieli przyznać, że istnieje pewna immanentna energia miejsc, ich porządek i struktura, które programują nasz odbiór, sprawiają, że jesteśmy zagubieni i podenerwowani lub zrelaksowani, zorientowani w przestrzeni, którą zapisujemy w myślach jako tę, do której będziemy chcieli kiedyś wrócić.
Te niezdefiniowane odczucia, którym oddajemy się jako odbiorcy wnętrz i otoczenia, są zasługą projektantów, korzystających ze swojej wiedzy architektonicznej, wrażliwości estetycznej i znajomości aktualnych trendów.
Kierunek projektowanie architektury wnętrz i otoczenia można realizować tylko w trybie stacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku.
Studia na kierunku Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami architektonicznymi.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół zagadnień związanych z architekturą, historią sztuki, budownictwem czy naukami technicznymi. Jako student będziesz mógł uczęszczać na wiele ciekawych zajęć i wykładów o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
W ramach studiów na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania różnego rodzaju wnętrz i przestrzeni.
Studenci poznają także zasady wykonywania rysunku technicznego oraz obsługi specjalistycznych programów, powszechnie stosowanych w branży architektonicznej. Istotnym elementem kształcenia będą także praktyki zawodowe, które zrealizujesz w wyznaczonym do tego miejscu.
Jeśli możesz pochwalić się zmysłem artystycznym, ale nieobce są Ci również zagadnienia matematyczne, chcesz dowiedzieć się w jaki sposób zaprojektować wnętrze lub dowolną przestrzeń okołoarchitektnoniczną z zachowaniem równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością, jesteś wnikliwym obserwatorem rzeczywistości i chciałbyś mieć wpływ na wygląd przestrzeni – tych prywatnych, zamkniętych pomiędzy czterema ścianami domu lub mieszkania oraz tych, z których korzystamy wszyscy, studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia są stworzone na miarę Twoich potrzeb.
5. Gdzie studiować Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia:
Studia na kierunku Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia będą trwały cztery lata, czyli osiem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na karierę samodzielnego projektanta działającego w ramach własnej działalności gospodarczej, czy zwiążesz swoją zawodową drogę z biurami projektowymi, będziesz specjalistą pożądanym na rynku pracy, wyróżniającym się wyczuciem estetycznym i solidną wiedzą z zakresu projektowania architektonicznego.
Z powodzeniem odnajdziesz się w roli architekta wnętrz lub projektanta otoczenia architektonicznego, który działa na zlecenie klientów indywidualnych lub firm.
Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia realizują się również przy organizowaniu wystaw, projektują nowoczesne meble i dodatki, dbają o wygląd ekspozycji (sklepowych, muzealnych, galeryjnych) lub wiążą swoje zawodowe losy z teatrem, filmem lub telewizją, pracując w charakterze scenografów.
Absolwent kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia studia stacjonarne
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia studia I stopnia
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia studia II stopnia
Miasta, które oferują studia na kierunku Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia