Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych - kierunek studiów

Czasy, w których codziennym rytuałem było odbieranie z progu mleka w szklanej butelce, minęły bezpowrotnie – ku sentymentalnemu rozczarowaniu starszych i niewiedzy młodszych pokoleń. Plastikowe butelki na stałe przyrosły do procesu konsumpcji wody i napojów, przywykliśmy do toreb lekką ręką rzucanych na taśmy razem z zakupami i bardzo szybko zyskujących status odpadu, rynek zabawek i produktów codziennego użytku nie istniałby bez tworzyw sztucznych – atrakcyjnych wizualnie, tanich w produkcji i wyjątkowo trwałych. Ta ostatnia cecha polimerów z pewnością cieszy producentów i przedsiębiorców, którzy opierają funkcjonowanie swoich firm na korzystaniu z dobrodziejstw tego popularnego surowca. Mniej entuzjastyczni w swoich diagnozach i reakcjach są ekolodzy oraz osoby monitorujące stan środowiska w Polsce i na świecie. Nasz styl życia, coraz bardziej zorientowany na konsumpcję, mniej zaś na ponowne wykorzystywanie materiałów, które są do tego przeznaczone, sprawia, że dostarczamy naszej planecie ogromne ilości odpadów o długim czasie rozkładu. Bez względu na to, które podejście jest bliższe naszym przekonaniom, musimy przyznać, że temat przetwórstwa tworzyw sztucznych jest niezwykle istotny z punktu widzenia dalszego rozwoju naszej cywilizacji – już dziś jesteśmy bowiem w stanie przyłożyć rękę do tego, jak będzie wyglądał komfort naszego życia za kilkadziesiąt lub kilkaset lat. Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych kształcą specjalistów, których przyszła wiedza i umiejętności, związane z projektowaniem i usprawnianiem systemów przetwórczych, znajomością specyfiki materiałów, recyklingiem i troską o środowisko, będą stanowiły cenną kompetencję współczesności – atrakcyjną dla pracodawców i służącą ogółowi społeczeństwa.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego, dzięki któremu będziesz w stanie związać swoją karierę zawodową z prężnie rozwijającymi się sektorami gospodarki, potrafisz myśleć systemowo i analitycznie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystywania innowacji oraz nowoczesnych technologii komputerowej w przemyśle, szczególnie związanym z przetwórstwem tworzyw sztucznych, potrafisz interpretować rzeczywistość w oparciu o szerszą perspektywę i rozumiesz potrzebę zaangażowania szczególnej uwagi w kwestie ekologii i ochrony środowiska – ściśle powiązane z Twoimi przyszłymi wyzwaniami zawodowymi, studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Uzyskanie kompetencji inżynierskich wiąże się z koniecznością opanowania podstaw z dziedzin, które ściśle korespondują z pracą przyszłego absolwenta tego rodzaju studiów, jako adept przetwórstwa tworzyw sztucznych zmierzysz się więc z zagadnieniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu matematyki, fizyki i informatyki. Wachlarz przedmiotów ścisłych uzupełnisz o podstawy socjologii ogólnej, elementów prawa, psychologii lub stosowania technik negocjacyjnych. Rozejrzysz się w istniejących systemach kontroli jakości, zgłębisz teorię z zakresu konstrukcji maszyn, dowiesz się z jakich narzędzi może skorzystać osoba zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, jak projektować produkty użytkowe z polimerów oraz jak podejść do technologii obróbki metali. Poznasz systemy CAD/CAM, dzięki którym jesteśmy w stanie komputerowo wspomagać procesy wytwórcze a dzięki integrowaniu fazy projektowania z fazą wytwarzania – mieć wpływ na to, by zamysł wytwórcy produktu jak najdokładniej pokrył się z jego fizyczną realizacją. Tworzywa sztuczne nie będą miały przed Tobą tajemnic – poznasz ich typologie tworzone na podstawie cech fizycznych i przeznaczenia użytkowego (np. tworzywa konstrukcyjne, specjalne, kompozytowe). Będziesz przygotowany do wykorzystywania nowoczesnych metod recyklingu materiałów oraz do efektywnego zarządzania środowiskiem i ekologią.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych? Z powodzeniem odnajdziesz się w roli pracownika przedsiębiorstw i zakładów, zajmujących się produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych na potrzeby różnorodnych gałęzi gospodarki. Będziesz mógł zdecydować się na karierę eksperta w zakresie odpowiedzialnego zarządzania recyklingiem materiałów i związać swoją zawodową drogę z działalnością organizacji i fundacji ekologicznych, mediów lub instytucji edukacyjnych, naukowych oraz badawczych, wspierających racjonalną gospodarkę i odpowiedzialny przemysł. Absolwenci, którzy ukończą studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych, bardzo często decydują się również na pracę w charakterze technologa tworzyw sztucznych, inżyniera procesu, projektanta systemów komputerowych wspierających procesy przetwórcze lub osoba odpowiedzialna za zarządzanie tymi systemami. W Twoim zasięgu znajdą się również takie stanowiska, jak pracownik kontroli jakości, audytor zewnętrzny i wewnętrzny, projektant lub operator maszyn i narzędzi produkcyjnych oraz przetwórczych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na przetwórstwo tworzyw sztucznych na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, matematyka, język obcy, jeden przedmiot do wyboru spośród: matematyki, fizyki, fizyki lub astronomii, chemii, biologii.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Przetwórstwo tworzyw sztucznych stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 14.06.2021
do 30.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 14.06.2021
do 30.09.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 14.06.2021
do 30.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 14.06.2021
do 30.09.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Zobacz inne kierunki Inżynierskie i techniczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując przetwórstwo tworzyw sztucznych?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • podstaw matematyki, fizyki i informatyki
 • podstaw socjologii ogólnej, elementów prawa, psychologii lub znajomości i stosowania w praktyce najważniejszych technik negocjacyjnych
 • systemów kontroli jakości i ich praktycznego zastosowania
 • konstrukcji maszyn
 • narzędzi wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych
 • projektowania produktów użytkowych z tworzyw sztucznych
 • technologii obróbki metali
 • systemów CAD/CAM oraz ich roli w usprawnianiu i kontrolowaniu procesu wytwórczego na każdym jego etapie
 • przeznaczenia i cech fizycznych tworzyw sztucznych i związanych z nimi typologii polimerów (tworzywa konstrukcyjne, specjalne, kompozytowe)
 • recyklingu materiałów oraz efektywnego zarządzania ekologią i ochroną środowiska

Jak wyglądają studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych będziesz uczęszczał na zajęcia o tematyce związanej z materiałoznawstwem, obróbką metali czy technologiami przetwórstwa tworzyw polimerowych. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • Technologie przetwórstwa tworzyw
 • Komputerowe metody wspomagania procesów przetwórstwa tworzyw
 • Konstrukcja form wtryskowych
 • Technologie obróbki metali

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W ramach studiów na powyższym kierunku, wykształcisz wiele cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się projektowania, konstrukcji oraz przetwórstwa tworzyw polimerowych. Ponadto poznasz zasady obróbki metali i nauczysz się podstaw konstrukcji maszyn. Studenci będą mieli dostęp do nowoczesnych narzędzi i programów informatycznych, których zastosowanie usprawni ich codzienną pracę. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.

Czas trwania studiów na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy stac. I stopnia:
3,5 roku
(inżynier)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH STUDIA I STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Przedmioty:

chemia, fizyka, fizyka i astronomia, język obcy, matematyka

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy stac. I stopnia:
30
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych?

Absolwent kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • przedsiębiorstwach i zakładach, zajmujących się produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych na potrzeby różnorodnych gałęzi gospodarki
 • ekspert w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania recyklingiem materiałów, współpracujący z mediami, organizacjami i fundacjami ekologicznymi lub instytucjami edukacyjnymi lub naukowo-badawczymi
 • technolog tworzyw sztucznych
 • inżynier procesów
 • projektant systemów komputerowych wspierających procesy przetwórcze lub osoba odpowiedzialna za zarządzanie tymi systemami
 • pracownik kontroli jakości
 • audytor zewnętrzny lub wewnętrzny
 • operator maszyn i narzędzi produkcyjnych oraz przetwórczych

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PRZETWÓRSTWO TWORZYW SZTUCZNYCH

Komentarze (0)