Sztuka i media

Sztuka i media

Studia na kierunku sztuka i media możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Sztuka i media stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Sztuka i media - kierunek studiów

Studia na kierunku Sztuka i media to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku sztuka i media
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku sztuka i media rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 30 września 2024 r. | sztuka i media - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku sztuka i media możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | sztuka i media - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku sztuka i media najczęściej podstawą kwalifikacji jest: egzamin praktyczny, przegląd prac, rozmowa kwalifikacyjna.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na sztukę i media na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia I stopnia na kierunku sztuka i media jest rozmowa kwalifikacyjna, przegląd prac, egzamin praktyczny.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Sztuka i media - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztukę i media?

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zostaniesz przygotowany do sprawnego poruszania się między różnorodnymi mediami i dziedzinami sztuki oraz do twórczego korzystania z ich narzędzi w tworzeniu własnego przekazu artystycznego.

Weźmiesz więc udział w zajęciach z fotografii poznając jej różnorodne wykorzystania, takie jak fotografia wydawnicza, fotoedycja czy reprodukcja i dokumentacja fotograficzna. Zapoznasz się z historycznym rozwojem tej dyscypliny gromadząc wiedzę o klasykach fotografii i ich dorobku.

Czekają Cię również liczne laboratoria, nie tylko fotograficzne – o rozwój Twojej praktyki twórczej zatroszczą się pracownie: audiowizualna, animacyjna, projektowania dla internetu, działań przestrzennych czy działań rysunkowo-malarskich.

Opanujesz podstawy projektowania graficznego, rozejrzysz się w różnorodnych narzędziach i edytorach dostępnych dla osób działających z obrazem, zetkniesz się z typografią, ilustracją i concept artem.

Dowiesz się na jakich psychologicznych mechanizmach opiera się współczesna reklama i nauczysz się wykorzystywać je w praktyce. Poznasz historię designu, historię sztuki, teorię nowych mediów oraz trendy i kierunku rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej sztuki współczesnej.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • prawnego poruszania się między różnorodnymi mediami i dziedzinami sztuki oraz do twórczego korzystania z ich narzędzi w tworzeniu własnego przekazu artystycznego
 • fotografii z uwzględnieniem różnorodnych pól i sposobów jej wykorzystywania, takich jak fotografia wydawnicza, fotoedycja, reprodukcja fotograficzna czy dokumentacja fotograficzna
 • historii fotografii
 • teorii i praktyki animacji
 • podstaw filozofii z elementami estetyki
 • projektowania dla internetu
 • podstaw projektowania graficznego
 • znajomości narzędzi i edytorów dostępnych dla osób pracujących z obrazem
 • inicjowania i prowadzenia działań przestrzennych i rysunkowo-malarskich
 • psychologicznych mechanizmów współczesnej reklamy i wykorzystywania ich w praktyce
 • historii designu
 • historii sztuki oraz trendów i kierunków rozwoju w sztuce współczesnej
 • teorii nowych mediów
 • myślenia projektowego i pracy zespołowej
 • znajomości współczesnego, lokalnego rynku sztuki
 • wykorzystywania najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy z materiałem artystycznym

Jak wyglądają studia na kierunku sztuka i media?

Specjaliści zajmujący się promocją i sprzedażą od dziesiątek lat hołdują przekonaniu, że wszyscy, bez względu na płeć, jesteśmy wzrokowcami.

Chociaż nikt nie lubi być rozkładany na czynniki pierwsze i umieszczany pod mikroskopem jako potencjalny odbiorca reklamy lub strategii marketingowej, każdy będzie w stanie przypomnieć sobie moment, w którym ocenił sytuację wyłącznie w oparciu o to, co zobaczył, kupił produkt ze względu na kolor opakowania, wyobraził sobie zawartość książki podążając za tym, co grafik umieścił na jej okładce.

Siła komunikatów i treści wizualnych wynika z tego, jak jesteśmy zaprojektowani do odbierania rzeczywistości – rysunek, film czy zdjęcie trafiają do naszej świadomości szybciej, niż tekst lub dźwięk.

Nic więc dziwnego, że obraz stał się dla nas wielofunkcyjnym narzędziem – nie tylko organizuje on bowiem naszą konsumencką codzienność, jest także formą, za pomocą której realizujemy się twórczo, dzielimy się ze światem tym, co mamy do powiedzenia jako artyści – fotografowie, animatorzy, filmowcy.

Mając swój początek w jaskini Lascaux, obraz wciąż oddziałuje na wrażliwość i wyobraźnię a do współczesnego człowieka trafia przez coraz to nowsze technologie i coraz bardziej nieoczywiste dziedziny rzeczywistości.

 

1. Typ i tryb studiów

Studenci, którzy aplikują na kierunek sztuka i media zdobędą wszechstronne wykształcenie artystyczne.

 

Studia na kierunku Sztuka i media możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku sztuka i media będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk artystycznych, informatycznych oraz marketingu i medioznawstwa. Program nauczania na powyższym kierunku został dostosowany do realiów współczesnego rynku pracy, dzięki czemu znajdzie się w nim szereg ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów, między innymi takich jak:

 • Pracownia fotografii narracyjnej
 • Reprodukcja i dokumentacja fotograficzna
 • Podstawy rejestracji i realizacji dźwięku
 • Laboratorium rysunkowo-malarskie B

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku sztuka i media będą miały wymiar praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim skupią się oni na doskonaleniu swoich zdolności artystycznych. Tym samym nauczą się profesjonalnych technik wykorzystywanych w malarstwie, fotografii czy rysunku.

W toku studiów poznają także zasady tworzenia reklam czy przekazów medialnych, przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi artystycznych. Osoby, które aplikują na powyższy kierunek będą miały dostęp do narzędzi informatycznych oraz nowoczesnych programów komputerowych, powszechnie stosowanych do projektowania czy grafiki komputerowej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli od kiedy pamiętasz chciałeś zajmować się sztuką, masz głowę pełną pomysłów i chciałbyś realizować się twórczo na pograniczu wielu dziedzin, ze świadomością tradycji i dorobku artystycznego, ale jednocześnie z wykorzystaniem najnowszych technologii, charakteryzuje Cię myślenie projektowe, potrafisz odnaleźć się w działaniach grupowych, równolegle do poszukiwania własnych twórczych kierunków a praca z obrazem idealnie wpisuje się w Twój rodzaj wrażliwości, studia na kierunku sztuka i media będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

 

5. Gdzie studiować Sztukę i media

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Sztuka i media:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Sztuka i media trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia na kierunku sztuka i media można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Studenci, którzy zdecydują się na tę opcję, na naukę poświęcą trzy lata, czyli sześć semestrów.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuka i media?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuka i media? Dzięki umocowaniu teoretycznemu oraz solidnej porcji zajęć praktycznych, zostaniesz przygotowany do podejmowania działań twórczych w wybranej przez siebie dziedzinie sztuki jako samodzielny artysta.

Swoje kompetencje i umiejętności z powodzeniem wykorzystasz również współpracując z branżą medialną oraz rynkiem sztuki – z powodzeniem sprawdzisz się więc w roli menadżera wydarzeń artystycznych, redaktora odpowiedzialnego za komunikację wizualną współpracującego z redakcjami (prasowymi, telewizyjnymi) pracownika wydawnictw lub agencji reklamowych i marketingowych.

 

Absolwent kierunku sztuka i media znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • agencjach reklamowych i marketingowych
 • menadżer wydarzeń artystycznych
 • samodzielny twórca w wybranej przez siebie dziedzinie sztuki
 • redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny odpowiedzialny za komunikację wizualną
 • pracownik wydawnictw
 • animator
 • ilustrator
 • osoba prowadząca warsztaty twórcze
 • instytucjach zajmujących się propagowaniem i rozwojem kultury i sztuki (galeriach, muzeach, domach kultury)
 • redaktor lub dyrektor kreatywny

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Sztuka i media studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Sztuka i media studia I stopnia

Zobacz inne kierunki artystyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Sztuka i media

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)