Sztuka ogrodowa - kierunek studiów

Tworzone w różnorodnych stylach, których wytyczne były przestrzegane tak restrykcyjnie, jak pociągnięcia pędzla malarza tworzącego dzieło swojej epoki, świadectwa obyczajowości i estetyki minionych czasów, co roku ściągające tłumy turystów, zachwycających się niezwykłą precyzją i wrażliwością ich twórców – ogrody, twory z pogranicza botaniki i sztuki, których powstawanie to złożony proces, angażujący interdyscyplinarne umiejętności z wielu dziedzin. Przygotowanie projektu, który spełni założenia estetyczne i praktyczne oraz będzie miał realne przełożenie na ostateczny wygląd miejsca, praktyczna realizacja pomysłu oraz późniejsza, zorientowana długoterminowo troska o dobrostan roślin, odpowiednio dobranych ze względu na wymagania glebowe i gatunkowe sąsiedztwo – oto niektóre z umiejętności niezbędne w pracy projektanta ogrodów. Jest on nie tylko specjalistą z zakresu biologii, przed którym odsłaniają się wszelkie tajemnice roślinnego świata, ale także osobą odpowiedzialną za estetykę otoczenia, dla której przestrzeń publiczna i prywatna, filozofia miejsca, dla którego pracuje a także projektowe, administracyjne i biznesowe aspekty pracy twórczej są równie ważne, co pomysł, styl oraz ekspresja własnej indywidualności.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli uważasz, że ziemia na dłoniach to najlepsza autoterapia i sposób na odnalezienie wewnętrznej życiowej harmonii, jesteś wrażliwy na piękno przyrody i chciałbyś wykorzystać swój zmysł w praktyce związanej z zawodem projektanta ogrodów lub osoby odpowiedzialnej za gospodarowanie terenami zieleni, sprawnie przyswajasz systemową wiedzę z różnych dziedzin, ale najchętniej związałbyś się naukowo z pograniczem biologii i sztuki a teoretyczną i praktyczną wiedzę ogrodniczą chętnie uzupełnisz o kompetencje biznesowe, administracyjne i gospodarcze, studia na kierunku sztuka ogrodowa mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Staniesz się specjalistą z zakresu kompleksowego zarządzania procesem powstawania przestrzeni ogrodowych i terenów zieleni, świadomym wyzwań i zadań stojących przed projektantem, realizatorami projektu oraz osobami odpowiedzialnymi za pielęgnację takich przestrzeni. By perfekcyjnie przygotować się do realizowania projektów ogrodniczych zgodnych z charakterem miejsca, poznasz kulturę, sztukę i tradycję wybranych regionów, przejdziesz kurs historii sztuki i dowiesz się, jakie rozwiązania stosuje się, by chronić zasoby przyrodnicze i krajobrazowe o szczególnej wartości. Opanujesz podstawy gleboznawstwa, uprawy i żywienia roślin, dendrologii oraz diagnostyki chorób i szkodników zagrażających terenom zielonym. Przyjrzysz się różnorodnym rodzajom roślin zgodnie z ich przeznaczeniem – nauczysz się rozpoznawać byliny przeznaczone do kompozycji ogrodowych, doniczkowe rośliny ozdobne, trawy, zioła, warzywa dekoracyjne, rośliny cebulowe i sezonowe. Poznasz także zasady ich pielęgnacji. Dowiesz się jak rozumieć psychologiczne i socjologiczne aspekty istnienia ogrodów i terenów zieleni, przyjrzysz się logistyce związanej z branżą ogrodniczą, opanujesz podstawy chemii, geodezji, materiałoznawstwa oraz gospodarczych i biznesowych aspektów związanych z działalnością ogrodniczą. Nie umknie Ci również zdobywanie kompetencji estetycznych, które rozwiniesz dzięki zajęciom z kwiaciarstwa, tworzenia dekoracji roślinnych projektowania struktur wizualnych w kompozycjach ogrodowych oraz małej architektury ogrodowej.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku sztuka ogrodowa? Twoja wiedza z zakresu tworzenia przestrzeni ogrodowych i zielonych będzie dotyczyła praktyki, estetyki, znajomości przepisów i norm oraz biznesowego i gospodarczego otoczenia branży ogrodniczej. Masz więc szansę, by odnaleźć się na różnorodnych stanowiskach, takich jak: projektant ogrodów, osoba odpowiedzialna za pielęgnację roślin ogrodowych, pracownik firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, sprzedażą i obrotem roślinami ozdobnymi lub członek zespołów developerskich, które pracują nad projektami uwzględniającymi obecność parków, ogrodów lub innych terenów zielonych w planach architektonicznych. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku sztuka ogrodowa bardzo często decydują się również na związanie swojej kariery z urzędami administracji rządowej lub samorządowej, zostają florystami, konsultantami merytorycznymi w zakresie planowania ogrodów w przestrzeniach miejskich, wybierają zawód terapeuty lub zakładają własną działalność gospodarczą.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na sztukę ogrodową na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, geografia, matematyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SZTUKA OGRODOWA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Jednostka prowadząca

Sztuka ogrodowa stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.06.2021
do 12.07.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2021
do 12.07.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.06.2021
do 12.07.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2021
do 12.07.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU SZTUKA OGRODOWA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sztukę ogrodową?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • kompleksowego zarządzania procesem powstawania przestrzeni ogrodowych i terenów zieleni
 • projektowania ogrodów i terenów zieleni
 • realizowania w praktyce projektów ogrodów i terenów zieleni
 • pielęgnowania ogrodów i terenów zieleni zgodnego z potrzebami konkretnych odmian roślin oraz przepisami regulującymi ochronę środowiska naturalnego
 • kultury, sztuki i tradycji regionu
 • ochrony zasobów przyrodniczych i krajobrazowych o szczególnej wartości
 • podstaw gleboznawstwa
 • podstaw uprawy i żywienia roślin
 • dendrologii
 • diagnostyki chorób i szkodników zagrażających ogrodom i terenom zielonym
 • klasyfikowania roślin zgodnie z ich przeznaczeniem, wskazywania cech charakterystycznych dla takich gatunków jak: byliny przeznaczone do kompozycji ogrodowych, doniczkowe rośliny ozdobne, trawy, zioła, warzywa dekoracyjne, rośliny cebulowe i sezonowe oraz właściwej pielęgnacji każdego z nich
 • psychologicznych i socjologicznych aspektów istnienia ogrodów i terenów zieleni
 • logistyki w branży ogrodniczej
 • podstaw chemii
 • podstaw geodezji
 • podstaw materiałoznawstwa
 • kompetencji estetycznych w zakresie kwiaciarstwa, tworzenia dekoracji roślinnych projektowania struktur wizualnych w kompozycjach ogrodowych oraz małej architektury ogrodowej

Jak wyglądają studia na kierunku sztuka ogrodowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek sztuka ogrodowa można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Studenci, którym zależy na połączeniu nauki z innymi aktywnościami powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci, którzy dostaną się na kierunek sztuka ogrodowa będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu ogrodnictwa, nauk przyrodniczych oraz artystycznych. Program nauczania na powyższych studiach zakłada realizacje wielu ciekawych i zarazem rozwijających zajęć powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Fizjologia roślin ozdobnych
 • Sady w ogrodach historycznych
 • Ochrona roślin ozdobnych przed chorobami w obiektach zamkniętych
 • Ogrody siedliskiem owadów zapylających

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek sztuka ogrodowa zdobędą szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się one na rozwijaniu zdolności z zakresu projektowania oraz aranżacji różnego typu ogrodów. Ponadto, studenci zdobędą kompetencje związane z pielęgnacją różnorodnych roślin. Dodatkowo poznają zasady tworzenia rysunku technicznego oraz projektowania za pomocą profesjonalnych programów komputerowych.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

SZTUKA OGRODOWA STUDIA NIESTACJONARNE

SZTUKA OGRODOWA STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku sztuka ogrodowa będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. Osoby, które zdecydują się na wybór studiów drugiego stopnia, na naukę poświęcą półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Czas trwania studiów na kierunku sztuka ogrodowa na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie stac. I stopnia:
3,5 roku
(inżynier)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
3,5 roku
(inżynier)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

SZTUKA OGRODOWA STUDIA I STOPNIA

SZTUKA OGRODOWA STUDIA II STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek sztuka ogrodowa na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Przedmioty:

biologia, chemia, geografia, historia sztuki, matematyka

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku sztuka ogrodowa na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek sztuka ogrodowa na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sztuka ogrodowa?

Absolwent kierunku sztuka ogrodowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • projektant ogrodów
 • ogrodnik
 • pracownik firm i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, sprzedażą i obrotem roślinami ozdobnymi
 • członek zespołów developerskich pracujących nad projektami uwzględniającymi obecność parków, ogrodów lub innych terenów zielonych w planach architektonicznych
 • centrach ogrodniczych
 • administracji rządowej i samorządowej
 • florysta
 • konsultant merytoryczny w zakresie planowania terenów zieleni w przestrzeniach miejskich
 • samodzielny przedsiębiorca prowadzący firmę związaną z branżą ogrodniczą

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SZTUKA OGRODOWA

Komentarze (0)