Technologie kosmiczne i satelitarne
Gdańsk, Gdynia, Sopot
Pokaż
Życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma w sobie ponoć wiele monotonii, jest podporządkowane rytuałom i czynnościom, których nie musielibyśmy brać pod uwagę w normalnych, ziemskich warunkach. By pozwolić sobie na tak uporządkowaną, kosmiczną codzienność, astronauci muszą być jednak szczegółowo i kompleksowo przygotowani na każdą ewentualność: z precyzją i dokładnością zapoznają się ze sprzętem i inwentarzem stacji, przechodzą testy psychologiczne, praktycznie uczą się życia od nowa – z uwzględnieniem niestandardowych okoliczności takich jak brak grawitacji i bieżącej wody. Opowieść o obecności człowieka w kosmosie należałoby jednak zacząć od innej strony – nie byłaby ona bowiem możliwa, gdyby nie zaawansowane rozwiązania technologiczne – zarówno te związane z mechaniką i mechatroniką pojazdów kosmicznych, jak i te umożliwiające nawigację, teledetekcję i komunikację oraz decydujące o sprawności systemów elektronicznych i informatycznych wykorzystywanych w inżynierii kosmicznej. Ich projektowanie, obsługa i eksploatacja to domena wysoko wykwalifikowanych, elitarnych specjalistów, przygotowanych do tego rodzaju wyzwań podczas kompleksowych i interdyscyplinarnych studiów wyższych.
Studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | technologie kosmiczne i satelitarne - uczelnie >
Dla kogo ten kierunek
Jeśli fascynuje Cię przestrzeń kosmiczna, ale chciałbyś podejść do tego tematu wyposażony w coś ponad pasję, masz analityczny umysł, który bez problemu porusza w tematyce różnorodnych dziedzin ścisłych, nie boisz się myśleć w skali wielkich projektów i przedsięwzięć, jesteś otwarty na innowacje i zależy Ci na zdobyciu wykształcenia inżynierskiego w elitarnej dziedzinie, która wyróżni Cię na rynku pracy, studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne mogą okazać się tym, czego szukasz.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zdobywanie wiedzy przydatnej w zawodzie przyszłego inżyniera technologii kosmicznych i satelitarnych rozpoczniesz od opanowania podstaw matematyki stosowanej oraz astronomii z elementami astrofizyki. Przyjrzysz się relacjom między mechatroniką a potrzebami technologii kosmicznych i satelitarnych, konstrukcjom i mechanizmom kosmicznym. Zapoznasz się ze specyfiką misji kosmicznych: procesowi psychologicznego i fizycznego przygotowania załogi, technologiom odpowiedzialnym za powodzenie wypraw oraz poszczególnym etapom ich realizacji. Dowiesz się czym jest teledetekcja i telekomunikacja satelitarna, rozejrzysz się w istniejących systemach nawigacji satelitarnej – nauczysz się rozumieć ich działanie, dostrzegać ich zalety i wady i doskonalić je z wykorzystaniem wiedzy specjalistycznej. Zostaniesz przygotowany do gromadzenia, przetwarzania i interpretowania danych przestrzennych, badania środowiska ziemskiego za pomocą techniki satelitarnej. Poznasz kosmiczne zastosowania technologii IT i nauczysz się projektować aplikacje w systemie GNSS – Global Navigation Satelite Systems.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne? Ze względu na coraz szybszy rozwój polskiej gospodarki w sektorze kosmicznym, Twoje umiejętności i kompetencje będą miały okazję przydać się rodzimym podmiotom działającym w tej branży oraz polskich oddziałów międzynarodowych korporacji kosmicznych. Z powodzeniem sprawdzisz się w roli specjalisty do spraw IT, zorientowanego dodatkowo w tak hermetycznej i elitarnej dziedzinie jaką są technologie kosmiczne. Będziesz mógł zdecydować się na pracę w charakterze projektanta systemów i aplikacji satelitarnych, konsultować misje kosmiczne jako doradca w zakresie wyposażenia i sposobów funkcjonowania załogi podczas wypraw, asystować przy projektowaniu mechanicznych i mechatronicznych rozwiązań w procesie powstawania pojazdów oraz konstrukcji kosmicznych. Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne, bardzo często decydują się również na pracę w charakterze specjalistów do spraw telekomunikacji, teledetekcji i nawigacji satelitarnej.
Przy rekrutacji na technologie kosmiczne i satelitarne na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku technologie kosmiczne i satelitarne jest średnia ocen ze studiów I stopnia oraz ocena na dyplomie.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku technologie kosmiczne i satelitarne znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Technologie kosmiczne i satelitarne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia