Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
    Miejscowość
      Status uczelni
        Typ uczelni
          Więcej filtrów
          Poziom studiów
            Forma studiów
              Czas trwania

                Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

                Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa studia - kierunek studiów

                Studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

                 

                Jakie przedmioty zdawać na maturze?

                Przy rekrutacji na kierunek inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: fizyka z astronomią, chemia, matematyka, informatyka, biologia i język obcy nowożytny.

                Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa - zasady rekrutacji

                • Terminy rekrutacji

                • Czas trwania

                • Przedmioty maturalne

                • Limity

                • Progi

                Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię procesową i aparaturę przemysłową?

                Program studiów i przedmioty

                Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poznasz specyfikę projektowania procesowego, konstrukcji aparatury, jak również zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu matematyki, chemii fizycznej, chemii ogólnej, nieorganicznej, organicznej, analitycznej, inżynierii i ochrony środowiska.

                Dodatkowo zgłębisz tajniki inżynierii bioprocesowej i produktowej, kontroli procesów oraz technik przemysłowych i urządzeń pomiarowo-monitorujących. Przekonasz się, na czym polegają jednostkowe operacje związane z wymianą ciepła, masy i pędu oraz procesów separacji.

                Będziesz doskonale zorientowany w przemyśle rafineryjnym, chemicznym, energetycznym, spożywczym, ochrony środowiska. Nauczysz się, jak operować zaawansowanymi programami informatycznymi, które wspomagają projektowanie, np. CAD w grafice inżynierskiej, Inventor w modelowaniu, CFD w numerycznej mechanice płynów, VVD, MathCAD czy ChemCAD.

                Dowiesz się, jakie są przepisy i normy bezpieczeństwa procesowego, a także standardy kontroli oraz zapewnienia jakości procesom i produktom. Co więcej, zdobędziesz wiedzę z zakresu ekonomii i socjologii, która jest niezbędna do kierowania zasobami ludzkimi.

                Ponadto nauczysz się projektować procesy cieplne, operacje związane m.in. z sedymentacją czy filtracją oraz procesy dyfuzyjno-cieplne. Ćwiczenia, projekty oraz laboratoria komputerowo w rzetelny sposób pomogą zrozumieć projektowanie wspomagane innowacyjnym sprzętem IT.

                 

                Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

                • projektowania procesów cieplnych, tj. przewodzenia, wnikania i przenikania ciepła oraz dyfuzyjnych, czyli absorpcji i adsorpcji
                • projektowania operacji związanych z fluidyzacją, sedymentacją, filtracją i mieszaniem
                • projektowania procesów dyfuzyjno-cieplnych, czyli destylacji, rektyfikacji, suszenia i krystalizacji
                • projektowania procesów opartych na reakcjach chemicznych
                • grafiki inżynierskiej
                • projektowania komputerowego (CAD)
                • podstawowej i rozszerzonej obsługi programów biurowych
                • inżynierii bioprocesowej i produktowej
                • kontroli procesu, technik przemysłowych, konstrukcji aparatury
                • przepisów i norm bezpieczeństwa procesowego
                • podstaw ekonomii i socjologii do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i zarządzania zasobami ludzkimi
                • gromadzenia i wykorzystywania informacji

                Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa?

                Czajnik gotuje wodę, mikrofalówka podgrzewa posiłki, a zmywarka czyści naczynia – to oczywiste i użytkownicy tych urządzeń nie zwykli zastanawiać się, w jaki sposób zachodzą poszczególne procesy w konkretnym sprzęcie, oczekują za to efektów ich eksploatacji.

                Otóż odpowiedzi należy szukać w działach technologicznych przedsiębiorstw, maszynowniach lub w halach produkcyjnych, gdzie nad prawidłowymi procesami produkcji i kontrolą jakości czuwają wykwalifikowani inżynierowie, dzięki którym w kuchennych szafkach błyszczy się zestaw talerzy, pijemy gorącą herbatę i jemy ciepły obiad.

                Pod hasłem inżynierii procesowej i aparatury przemysłowej kryją się wieloznaczne ciągi przyczynowo-skutkowe, których podstawą jest szereg ścisłych dziedzin, idealnie ze sobą korelujących, tj. matematyka, chemia fizyczna, chemia organiczna i nieorganiczna, chemia analityczna czy inżynieria i ochrona środowiska.

                Połączenie tych obszarów pozwala na szerokie spektrum działań prowadzących do projektowania innowacyjnych procesów technologicznych, warunkujących i ułatwiających funkcjonowanie w poszczególnych sferach życia. Czym są reakcje chemiczne i które z procesów opierają się właśnie na nich? Co łączy fluidyzację z sedymentacją? Jak inżynieria bioprocesowa i produktowa wpływa na działalność poszczególnych przedsiębiorstw?

                 

                1. Typ i tryb studiów

                Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne i chemiczne.

                 

                Studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa możemy podzielić na:

                1. Poziom:

                 

                2. Forma:

                 

                Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, a nauka jest w pełni darmowa. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

                 

                2. Program studiów i przedmioty

                W czasie studiów na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa będziesz miał okazję rozwinąć swoją dotychczasową wiedzę z zakresu chemii ogólnej i organicznej, ochrony środowiska oraz różnorodnych dyscyplin technicznych. W siatce zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:

                • Inżynieria reaktorów chemicznych
                • Inżynieria i ochrona środowiska
                • Podstawy browarnictwa
                • Materiały i tworzywa konstrukcyjne, w tym warunki UDT

                 

                3. Nabywane umiejętności

                Jako student powyższego kierunku rozwiniesz szereg cennych umiejętności praktycznych z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Przede wszystkim nauczysz się zasad projektowania i konstrukcji specjalistycznej aparatury technicznej.

                Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać jakością produkcji oraz kontrolować jakość danego produktu. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

                 

                4. Dla kogo ten kierunek

                Jeśli w obszarze Twoich zainteresowań znajduje się biofarmaceutyka, fascynuje Cię przemysł chemiczny z zapleczem reaktorów katalitycznych, pragniesz zdobyć kompletną wiedzę w zakresie kolumn destylacyjnych i samodzielnie realizować każdy etap procesu projektowania od koncepcji po finalną wersję techniczną, studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa to zdecydowanie najlepsza opcja dla Ciebie.

                 

                Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

                Studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

                Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.

                Gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa?

                Praca po studiach

                Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa? Jako wykwalifikowany inżynier doskonale operujący wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną w zakresie procesów produkcyjnych i aparatury przemysłowej, znajdziesz zatrudnienie w specjalistycznych ośrodkach badawczo-rozwojowych ds. R&D, czyli Research and Design.

                Twoje umiejętności pozwolą Ci zrobić karierę w działach technologicznych przedsiębiorstw jako ekspert ds. jakości, procesów produkcyjnych czy ochrony środowiska. Ponadto świetną alternatywą jest podjęcie pracy w biurach projektowych jako konstruktor, projektant lub doradca.

                Z pewnością odnajdziesz się także w szeroko pojętym handlu jako przedstawiciel firm technologicznychCo więcej, masz szansę rozwinąć się w swojej dziedzinie, zakładając własną działalność gospodarczą oraz dostarczając branży nowoczesne rozwiązania związane z aparaturą przemysłową i inżynierią procesową.

                 

                Absolwent kierunku inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

                • projektant procesowy
                • konstruktor aparatury
                • kontroler procesów produkcyjnych i jakości
                • specjalista w biurach projektowych
                • jednostkach badawczo-rozwojowych w zakresie Research and Design
                • zakładach przemysłowych
                • działach technologicznych jako ekspert ds. ochrony środowiska
                • doradztwie technicznym
                • przedstawiciel handlowy
                • przedsiębiorstwie jako szkoleniowiec

                Zobacz inne kierunki chemiczne

                Filtrowanie
                Województwo
                  Poziom studiów

                  Zobacz inne kierunki chemiczne - podyplomowe

                  Filtrowanie
                  Województwo
                    Poziom studiów

                    Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa

                    Teraz najważniejsze

                    matura 2024

                    zmiany na maturze 2024

                    arkusze maturalne

                    wyniki matur 2023

                    rekrutacja na studia

                    studia

                    kierunki studiów

                    studia podyplomowe

                     

                    Ciekawe

                     


                    gdzie studiować

                     

                     

                    Nadchodzące wydarzenia

                    Komentarze (0)