Muzyka w multimediach
Katowice
POKAŻ
Studia na kierunku Muzyka w multimediach to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku muzyka w multimediach | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku muzyka w multimediach możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | muzyka w multimediach - uczelnie >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku muzyka w multimediach najczęściej postępowanie kwalifikacyjne oparte jest na egzaminie wstępnym sprawdzającym uzdolnienia artystyczne kandydata oraz rozmowie kwalifikacyjnej.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Postępowanie kwalifikacyjne oparte jest na egzaminie wstępnym sprawdzającym uzdolnienia artystyczne kandydata oraz rozmowie kwalifikacyjnej.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku muzyka w multimediach: historia muzyki z literaturą, instrumenty klawiszowe, kształcenie słuchu, synteza dźwięku, technika cyfrowa dźwięku.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Poznasz zagadnienia z zakresu wokalistyki, instrumentalistyki, aranżacji muzyki, technik nagrań oraz niezbędną wiedzę ogólnomuzyczną z obszaru kształcenia słuchu, harmonii oraz literatury muzycznej.
Dowiesz się, w jaki sposób łączyć muzykę estradową z muzyką dla multimediów, od czego zacząć podczas tworzenia własnych projektów muzycznych i jak odnaleźć się w aspektach prawa autorskiego.
Nauczysz się, jak działa rynek muzyczny w połączeniu z rynkiem medialnym, aby tworzyć muzykę na potrzeby filmu, radia, reklam, gier komputerowych oraz szeroko pojętą muzykę użytkową w różnego rodzaju działaniach interdyscyplinarnych.
Zdobędziesz praktyczną wiedzę z zakresu tworzenia warstwy dźwiękowej w multimediach. Będziesz potrafić zdefiniować środki muzycznej ekspresji, przedstawić wzorce improwizacji oraz wykorzystywać technologie związane z warstwą muzyczną i dźwiękową form audiowizualnych i gier.
Przekonasz się, na czym polega fenomen relacji estetycznych i muzycznych między dziełem muzycznym, jego wykonaniem a nagraniem. Poznasz i zrozumiesz trendy rozwojowe w sztuce multimediów i w zakresie technicznych środków warsztatowych w sferze muzyki.
Co więcej, nauczysz się niezależnie interpretować teksty kultury w zakresie muzyki, na podstawie których stworzysz krytyczne opinie. Zrealizujesz formy dźwiękowe z wykorzystaniem wybranego środowiska realizacji cyfrowej. Zrozumiesz rolę muzyki, jej miejsca w kreowaniu komunikacji zarówno kulturowej, jak i interkulturowej.
Ponadto zintegrowana wiedza interdyscyplinarna pozwoli Ci na jej wykorzystywanie w codziennej pracy zawodowej na stanowisku niezależnego i w pełni wykształconego muzyka.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Muzyka jako jedna z najważniejszych dziedzin sztuk pięknych w wyjątkowy sposób wpływa na percepcję i wrażliwość człowieka. Dźwięk to jednostka, od której nie ma możliwości odwrotu – nawet w momencie, gdy wydaje nam się, że wokół panuje absolutna cisza, ponieważ cisza to… dźwięk.
Szum ekspresu do kawy, stukanie w klawiaturę komputera, cieniowanie ołówkiem na papierze, krojenie warzyw, łamanie kostki czekolady czy odstawianie kubka z herbatą to tylko kilka przykładów najprostszych i osiągalnych w codziennym życiu źródeł dźwięku. Na rynku muzycznym liczba gatunków muzycznych imponuje, zachwyca i inspiruje.
Słuchamy alternatywnego rocka, składamy bity pod rap, uciekamy w melancholię dźwięków ambitne lub indie, szukamy siebie w liryce brytyjskiego soft popu z elementami slow rocku. Przekaz muzyczny to twór multi oparty na interdyscyplinarności – sens istnieje w skupieniu wszystkich jego części, a nie przyzwoleniu na osobne lawirowanie jego składowych w przestrzeni.
Muzyka w multimediach otwiera nowe pole do działalności artystycznej w zakresie komponowania specjalnych ścieżek dźwiękowych na potrzeby komercjalizacji. Stajesz się w pełni świadomym muzykiem, dla którego dźwięki są jak powietrze, a finalna melodia pełnowartościowym posiłkiem.
Na czym polega klasyfikacja muzyki i jakie jest jej przeznaczenie? Co łączy Mozarta, Radzimira Dębskiego i Miuosha? W jaki sposób komponować muzykę tak, aby zatrzymała czasoprzestrzeń i pozwoliła na ucieczkę od rzeczywistości? Jakie są muzyczne formy ekspresji i co ukształtowało współczesne wzorce improwizacji? Czy improwizacja powinna mieć sztywną formę?
Muzyka w multimediach to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Muzyka w multimediach możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które aplikują na te studia, zdobędą wszechstronne wykształcenie artystyczne.
W ramach studiów na powyższym kierunku będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu historii i teorii muzyki, harmonii, kompozycji, przetwarzania dźwięku oraz różnorodnych form multimedialnych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z tą tematyką, między innymi takich jak:
Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
Jako student powyższego kierunku artystycznego, przede wszystkim nauczysz się tworzenia muzyki na potrzeby gier komputerowych, radia, reklam oraz filmu.
Ponadto rozwiniesz kompetencje z zakresu aranżacji i instrumentacji, a także poznasz studyjne techniki realizacji dźwięku. Ważnym elementem kształcenia będą praktyki studenckie, dzięki którym zdobędziesz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
Jeśli interesuje Cię szereg zagadnień związanych z produkcją muzyczną, komponowaniem komercyjnych ścieżek dźwiękowych i wykorzystaniem muzyki w multimediach, zachwyca Cię łączenie dźwięków z obrazem, znasz wszystkie style w muzyce i chcesz mieć szansę twórczo je wykorzystać, kształtując gust muzyczny odbiorców, studia na kierunku muzyka w multimediach to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.
5. Gdzie studiować Muzykę w multimediach
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Muzyka w multimediach:
Studia na kierunku Muzyka w multimediach trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia na kierunku muzyka w multimediach można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku muzyka w multimediach?
Jako interdyscyplinarny ekspert w zakresie sztuk multimedialnych i wykształcony muzyk, którego wielowymiarowe umiejętności w dziedzinie tworzenia własnych koncepcji artystycznych pozwalają na samodzielną działalność twórczą znajdziesz zatrudnienie w profesjonalnym środowisku związanym z szeroko pojętą komunikacją z publicznością oraz produkowaniem, kreowaniem i komercjalizacją sztuki muzycznej.
Odnajdziesz się zarówno w roli niezależnego twórcy muzyki, ale także pracownika instytucji kulturalnych, studia nagraniowego jako realizator dźwięków czy kompozytor. Świetną alternatywą dla Ciebie jest praca w szeregach domów produkcyjnych, gdzie będziesz mieć niepowtarzalną okazję komponowania unikatowych ścieżek dźwiękowych do filmów, spotów reklamowych do radia lub telewizji czy gier komputerowych.
Twoja wiedza pozwoli Ci na tworzenie własnych projektów artystycznych z uwzględnieniem produkcji muzycznej, przede wszystkim projektowania i produkowania warstw dźwiękowych w komunikacji muzycznej z odbiorcą. Będziesz w stanie odpowiedzieć na potrzeby rynku w zakresie kreacji, odtwarzania i wykonywania muzyki popularnej oraz wykorzystywania jej potencjału w multimediach.
Absolwent kierunku muzyka w multimediach znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Muzyka w multimediach
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia