Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Pokaż
Specjalności na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Ścieżki kształcenia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
W kontekście wykorzystywania zasobów energetycznych od kilku lat głośno jest o tych, które nie powodują deficytów w środowisku naturalnym. Rodzajów zielonej energii, z których korzysta się na całym świecie jest mnóstwo – począwszy od energii słońca, czyli kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych, energii wody, czyli turbin wodnych, energii wiatru, czyli turbin wiatrowych, energii ziemi, czyli pomp ciepła aż po energię biomasy, czyli spalarnie oraz biogazownie. Jeszcze 300 lat temu całość wykorzystywanej energii pochodziła ze źródeł odnawialnych, dziś następuje powolny zwrot ku temu, co kiedyś w kwestii ochrony środowiska było oczywiste. Przełomem w energetyce był wiek XVIII i wielka Rewolucja Przemysłowa, która spowodowała gwałtowny rozwój i zapotrzebowanie na energię, co z kolei spotęgowało wydobycie węgla, ropy i gazu oraz ich wykorzystanie na międzynarodowym rynku energetycznym. Czego dotyczy protokół z Kioto i co ma wspólnego z odnawialnymi źródłami energii? Jakie są najważniejsze źródła energii odnawialnej i jak prawidłowo gospodarować odpadami tak, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu? Dlaczego temat OŹE powoduje niemałe kontrowersje w branży energetycznej?
Dla kogo ten kierunek
Jeśli w obszarze Twoich zainteresowań znajdują się nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, fascynują Cię mechanizmy gospodarcze warunkujące pozycje międzynarodowych przedsiębiorstw energetycznych działających na rzecz ochrony środowiska, chcesz poznać tajniki branży i jej roli na światowym rynku energetycznym, studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Będziesz świetnie przygotowany do planowania i realizacji sieci dystrybucji odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi środowiskowych. Zdobędziesz profesjonalną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. Poznasz specyfikę branży z uwzględnieniem techniki planowania, opracowywania, komunikacji i negocjacji. Co więcej, nauczysz się niezależnie interpretować normy prawa w zakresie gospodarki odpadami oraz odnawialnych źródeł energii. Zrozumiesz mechanizmy działające zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym. Będziesz wykonywać projektowe, inwestycyjne i eksploatacyjne zadania inżynierskie związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz gospodarowaniem odpadami. Będziesz oceniać możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych występujących w danym regionie oraz projektować odpowiednią instalację.
Ponadto zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu analizy rynku odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, zasad postępowania z odpadami, regionalnej polityki energetycznej, zarządzania i organizacji produkcji oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami? Jako interdyscyplinarny ekspert ds. odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami będziesz w stanie znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowych lub samorządowych, które skupiają się na pozyskiwaniu źródeł energii odnawialnej oraz zagospodarowaniu odpadów. Ponadto będziesz mógł podjąć pracę w budownictwie ekologicznym niskoemisyjnym, w instytucjach zajmujących się identyfikacją i rozwiązywaniem problemów prawnych związanych z klasyfikacją odpadów lub jako ekspert ds. odnawialnych źródeł energii w ośrodkach Unii Europejskiej. Doskonałą perspektywą dla Ciebie będzie możliwość pracy jako projektant instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii, w przedsiębiorstwach zajmujących się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, w firmach przetwarzających lub utylizujących odpady pochodzenia rolniczego, w dystrybucji energii na rynkach lokalnych lub jako pracownik organizacji pozarządowych lub fundacji działających na rzecz ochrony środowiska.
Przy rekrutacji na kierunek odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy, język polski oraz jeden przedmiot z puli przedmiotów dodatkowych: matematyka, biologia, fizyka, chemia, geografia.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia niestacjonarne
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia stacjonarne
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia I stopnia
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia II stopnia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia