Dziennikarstwo i nowe media

Dziennikarstwo i nowe media

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Collegium Civitas w Warszawie

Collegium Civitas w Warszawie

Dziennikarstwo i nowe media stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Dziennikarstwo i nowe media stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie dziennikarstwo i nowe media jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i nowe media studia - kierunek studiów

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media rozpocznie się 15 marca 2024 r. i potrwa do 30 września 2024 r. | dziennikarstwo i nowe media - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | dziennikarstwo i nowe media - uczelnie >

Opis kierunku

Dziennikarstwo to jeden z tych obszarów, który aktywnie poddaje się przemianom stojącym za technologicznym rozwojem. Dziś towarzyszy nam nieustanny dostęp do najświeższych informacji i newsów – także za sprawą nowych mediów. Jeśli chcesz być ich częścią, wybierz kierunek taki jak dziennikarstwo i nowe media.

 

Specjalności

Współczesne studia z dziennikarstwa i nowych mediów charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku dziennikarstwo i nowe media: dziennikarstwo prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, e-pr i komunikacja społeczna, komunikacja multimedialna, twórcy internetowi, social media i wideo w sieci, nowe media i dziennikarstwo.

 

Praca po studiach

W trakcie studiów otrzymasz rozległą wiedzę teoretyczną i poznasz między innymi historię dziennikarstwa. Najważniejszy jednak będzie rozwój praktycznych umiejętności, pozwalający na rozwijanie warsztatu pisarskiego czy zapoznanie z narzędziami wykorzystywanymi w ramach tworzenia nowych mediów.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Dziennikarstwo i nowe media - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując dziennikarstwo i nowe media?

Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Celem studiów jest przekazanie niezbędnej wiedzy dziennikarskiej oraz umożliwienie zdobycia niezwykłych umiejętności warsztatowych.
Podczas trwania nauki będziesz miał szansę uczestniczyć w wielu zajęciach warsztatowych, podzielonych na blok prasowy, radiowy i telewizyjny.
Dowiesz się, jak poprawnie konstruować i redagować różne formy tekstów, np. krótkie informacje, sprawozdania, wywiady, reportaże czy teksty publicystyczne.
Poznasz różnice między tekstami z zakresu ekonomii, polityki i kultury. Ponadto nauczysz się zasad i technik rejestracji dźwięku oraz montażu radiowego, jak również zaczniesz redagować i prezentować serwis informacyjny.
Dowiesz się, jak przygotować radiowy reportaż i poprowadzić rozmowę w studiu radiowym. Co więcej, zdobędziesz wiedzę z zakresu rejestracji, kompozycji i montażu telewizyjnego.
Sięgniesz po media społecznościowe, poznasz ich specyfikę, dowiesz się, jak stworzyć własne media internetowe, skąd czerpać inspiracje, jak finansować własny biznes medialny oraz z jakich technologii najlepiej korzystać. 
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • warsztatu dziennikarskiego w redakcjach gazet, telewizji, radiostacji, magazynów z obszaru np. lifestyle, film, motoryzacja, sport
 • rozpoznawania manipulacji i nadinterpretacji
 • analizy przekazów medialnych
 • przygotowywania autorskich przeglądów prasy
 • dziennikarstwa internetowego
 • tworzenia i redagowania komunikatów radiowych, prasowych i telewizyjnych
 • Public Relations, mediów społecznościowych i marketingu internetowego (SEO, SEM)
 • strategii perswazyjnych
 • pisania różnych form tekstu
 • ewolucji Internetu oraz konwergencji mediów
 • planowania strategii online i e-commerce
 • modeli biznesowych mediów
 • organizacji pracy w branży medialnej i poszczególnych redakcjach
 • prawa mediów, norm, etyki dziennikarskiej
 • zasad i techniki rejestracji dźwięku

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek dziennikarstwo i nowe media jest dostępny zarówno w trybie stacjonarnym jak i zaocznym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. W przypadku studiów niestacjonarnych zajęcia będą się odbywać w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głownie wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi i społecznymi, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku dziennikarstwo i nowe media będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dziennikarstwa.

Ponadto dowiesz się więcej na temat specyfiki nowych mediów oraz mediów społecznościowych.  W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Dziennikarz jako marka w sieci – social media
 • Media i społeczeństwo
 • Multimedia – zdjęcia, grafika i video w sieci

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek dziennikarstwo i nowe media wykształcą wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się redagowania i tworzenia różnorodnych tekstów prasowych.

Ponadto rozwiniesz kompetencje z zakresu montażu i rejestracji dźwięku, a także prowadzenia rozmowy radiowej. Jako student zyskasz także umiejętności zarządzania oraz stosowania nowoczesnych technik marketingowych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie.

 

4. Dla kogo ten kierunek

„Polska reprezentacja przegrywa kolejny mecz”, „Brak podwyżek dla nauczycieli”, „Będzie drożej”. Nagłówki prasowe i sieć informacji o pesymistycznym charakterze przytłacza Cię i martwi? Czujesz, że masz potencjał na to, aby zmienić polskie media i zaoferować coś więcej niż ponure perspektywy w naszej rzeczywistości? Wyróżnia Cię charyzma, rzetelność i konsekwencja? 
Zatem to Twój czas – czas na okiełznanie ogromnej machiny, jaką jest dziennikarstwo i nowe media.
W dobie miliona hasztagów, lajków, filtrów fotograficznych, przekłamanych wizerunków i trolli internetowych trudno jest znaleźć wiarygodne źródło wiadomości. Masz niepowtarzalną okazję, aby zdobyć wartościowy warsztat dziennikarski i przyczynić się do dobra ogółu – na przekór powszechnym manipulacjom i nadinterpretacjom
Będziesz w stanie tego dokonać z bagażem wiedzy dotyczącej życia społecznego, politycznego, kulturalnego czy gospodarczego.Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media to szansa dla wszystkich, którzy czują potrzebę zaangażowania i wzięcia odpowiedzialności za jakość informacji, które otrzymuje społeczeństwo
Marzysz o tym, aby rzetelnie i skutecznie jak Monika Olejnik demaskować polityczne rozgrywki? Chciałbyś stać się twórcą nowej, niezależnej platformy dziennikarskiej i zrewolucjonizować polskie media? Masz dość lakonicznych pasków wiadomości i uważasz, że nie samą Ellen DeGeneres media stoją? Wybierz studia, które pozwolą Ci zaistnieć w nowoczesnej branży dziennikarskiej. 
 
5. Gdzie studiować dziennikarstwo i nowe media

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i nowe media:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i nowe media będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Gdzie będziesz pracował po kierunku dziennikarstwo i nowe media?

Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media? Jako absolwent tego kierunku z łatwością zdobędziesz zatrudnienie w obszarze mediów, np. na stanowisku redaktora prowadzącego w stacji telewizyjnej lub radiowej.
Ponadto będziesz miał szansę spełnić się jako redaktor naczelny jednego z wiodących magazynów lub niezależny dziennikarz. Doskonałą alternatywą dla Ciebie może być praca jako korespondent zagraniczny, współpracujący z największymi tytułami, tj. „New York Times” czy „Die Welt”.
Świetnie sprawdzisz się jako redaktor i administrator mediów społecznościowych lub rzecznik prasowy instytucji publicznych, prywatnych, organizacji rządowych, pozarządowych, samorządów czy instytucji kulturalnych.
Co więcej, jako absolwent dziennikarstwa i nowych mediów możesz zostać zatrudniony jako pracownik akademicki, aby kształcić kolejne pokolenia rzetelnych dziennikarzy.
 
Absolwent kierunku dziennikarstwo i nowe media znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • redaktor w redakcjach telewizyjnych
 • redaktor w redakcjach radiowych
 • redaktor w prasie
 • redaktor internetowy
 • twórca blogowy lub vlogowy
 • redaktor współpracujący z zagranicznymi mediami
 • niezależny twórca
 • pracownik akademicki
 • rzecznik prasowy
 • pracownik instytucji publicznych, samorządowych
 • pracownik organizacji rządowych i pozarządowych
 • prezenter telewizyjny
 • korespondent zagraniczny

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Dziennikarstwo i nowe media studia niestacjonarne

Dziennikarstwo i nowe media studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Dziennikarstwo i nowe media studia I stopnia

Dziennikarstwo i nowe media studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dziennikarstwo i nowe media

Filtrowanie
Województwo
Miasto
studia I stopnia
Forma studiów

Zobacz inne kierunki dziennikarstwo i informacja

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki dziennikarstwo i informacja - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku dziennikarstwo i nowe media

Miasta, które oferują studia na kierunku Dziennikarstwo i nowe media

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (3)

DoradcaOnlineVistula odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ola W odpowiedzi do: DoradcaOnlineVistula odpowiedz

Jak wyglądają praktyki na tym kierunku?

DoradcaOnlineVistula W odpowiedzi do: Ola odpowiedz

Witaj, Ola! W Akademii Finansów i Biznesu Vistula stawiamy na praktyczne przygotowanie do zawodu. Podczas studiów weźmiesz udział w praktykach i warsztatach w wiodących redakcjach i firmach. Poznasz zawód ?od kuchni? i ludzi związanych z mediami. Odkryjesz specyfikę mediów i rządzące nimi mechanizmy. To doświadczenie otworzy przed tobą wiele zawodowych możliwości. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula