Biofizyka molekularna i komórkowa

Biofizyka molekularna i komórkowa

Studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Biofizyka molekularna i komórkowa stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Biofizyka molekularna i komórkowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa rozpocznie się 4 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | biofizyka molekularna i komórkowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | biofizyka molekularna i komórkowa - uczelnie >

Opis kierunku

Biofizyka molekularna i komórkowa to studia zadedykowane przede wszystkim umysłom ścisłym zafascynowanym naukami takimi jak biologia czy fizyka. Studenci w trakcie kształcenia nauczą się wyjaśniania mechanizmów rządzących procesami biologicznymi. Czekać na nich będą między innymi zajęcia poświęcone biochemii fizycznej, genetyce molekularnej czy immunologii.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Zajęcia odbywać się będą w nowocześnie wyposażonych laboratoriach. Po zakończeniu nauki absolwenci biofizyki molekularnej i komórkowej mogą znaleźć zatrudnienie w różnorodnych instytucjach naukowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Znajdą również pracę w przemyśle – przykładowo farmaceutycznym, chemicznym czy kosmetologicznym.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • matematyka.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Biofizyka molekularna i komórkowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując biofizykę molekularną i komórkową

Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa? Mechanizmów działania organizmów począwszy od budowy pojedynczej komórki, na ogromnych ekosystemach skończywszy. Dowiesz się, jak ważne są z pozoru nieistotne powiązania między poszczególnymi organizmami i jak wielki wpływ mają także na ciebie.
Zanim jednak wkroczysz na drogę naukową, wykładowcy przypomną ci niezbędną wiedzę elementarną z nauk przyrodniczych, którą zacząłeś zgłębiać na lekcjach w szkole. Przestanie być ci obca wiedza z zakresu chemii - zrozumiesz jakie pierwiastki chemiczne składają się na poszczególne organizmy żywe i jaki mają wpływ na ich poprawne działanie.
Nie same organizmy żywe pozostają przedmiotem badań biofizyki molekularnej i komórkowej - wiedza o ekosystemach i środowiskach ich życia będzie równie nieoceniona. W siatce studiów zawrze się również genetyka, zoologia, chronobiologia, czy neuroetnologia - spokojnie, najpierw poznasz znaczenie tych słów.
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • biologii
 • chemii
 • fizyki
 • genetyki
 • fizjologii 
 • anatomii

Jak wyglądają studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek biofizyka molekularna i komórkowa można realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez uczelnie. Dlatego też, ta opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą pozwolić sobie na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich.

 

Studia na kierunku biofizyka molekularna i komórkowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Powyższe studia będą realizować program z obszaru nauk biologicznych, ścisłych i przyrodniczych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku biofizyka molekularna i komórkowa będziesz miał okazję korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów. W siatce zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 

 • podstawy fizjologii człowieka
 • biologia i inżynieria komórki
 • biochemia
 • wolne rodniki w biologii i medycynie

 

Na początku swojej drogi naukowej ugruntujesz i wzbogacisz swoją wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki, co będzie stanowić podstawę do dalszego rozwoju. Ponadto, wykwalifikowana kadra akademicka przekaże Ci cenne informacją na temat mikrobiologii oraz nanomateriałów stosowanych w medycynie.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku biofizyka molekularna i komórkowa, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędziesz także cenne umiejętności praktyczne. W czasie studiów nauczysz się nowoczesnych technik programowania, co z pewnością wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawopdowej.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób analizować i przetwarzać obraz mikroskopowy oraz poznasz wybrane metody inżynierii komórkowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Trudno uwierzyć, że największe organizmy żywe, których masa często przekracza kilkaset ton składają się z komórek wielkości uniemożliwiającej zobaczenie ich gołym okiem. Wyspecjalizowani naukowcy, dzięki technicznemu dorobkowi dzisiejszych czasów, są w stanie z niesamowitą precyzją wnikać do wnętrza komórek i dowolnie je interpretować.
Pomimo dynamicznego rozwoju techniki i nauk biologicznych, wciąż wiele kwestii związanych z budową i funkcjonowaniem organizmów żywych pozostaje niewyjaśnionych. Kierunek biofizyka molekularna i komórkowa ma na celu "stworzyć" szeregi specjalistów walczących z niepoznanymi dotąd zagadnieniami, które kryje przed nami biologiczny świat, którego jesteśmy częścią.
Czy wiedziałeś, że cykl życia tkanki nie kończy się po śmierci organizmu? Kto będzie idealnym aplikantem na te studia? osoba zainteresowana mechanizmami działania organizmów żywych, wirusów i bakterii, zafascynowana otaczającym ją światem i chcąca zgłębić go od podszewki. Jeśli czujesz, że cechy te opisują właśnie ciebie, nigdy nie miałeś problemów z nauką biologii, fizyki i chemii - aplikuj!
 
5. Gdzie studiować biofizykę molekularną i komórkową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek biofizyka molekularna i komórkowa:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku biofizyka molkularna i komórkowa trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata. Natomiast, jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku biofizyka molekularna i komórkowa.

Praca po studiach
Gdzie podejmiesz pracę po ukończeniu studiów na kierunku fizyka molekularna i komórkowa? chcąc działać jako naukowiec, będziesz mógł postarać się o posadę pracownika laboratorium biologicznego.
Zatrudnienie znajdziesz także w branży farmaceutycznej. Będziesz mógł czuwać nad wytwarzaniem leków i ich dystrybucją lub staniesz za apteczną ladą doradzając klientom, jakie medykamenty będą najlepsze na ich dolegliwości.
Jeśli bliższe twojemu sercu są organizmy roślinne, możesz zająć się przemysłem biotechnologicznym, gdzie zagłębisz tajniki wytwarzania kosmetyków i żywności z roślin. Z otwartymi ramionami przyjmą cię też szkoły i uczelnie wyższe, gdzie podzielisz się swoją wiedzą z innymi.
 
Absolwent kierunku biofizyka molekularna i komórkowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • laboratoriach
 • szpitalach i innych placówkach medycznych
 • aptekach
 • służbie zdrowia
 • nauczyciel chemii, biologii lub fizyki

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Biofizyka molekularna i komórkowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Biofizyka molekularna i komórkowa studia I stopnia

Biofizyka molekularna i komórkowa studia II stopnia

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Miasta, które oferują studia na kierunku Biofizyka molekularna i komórkowa

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)