Chemia i analityka przemysłowa

Chemia i analityka przemysłowa

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska

Chemia i analityka przemysłowa stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Chemia i analityka przemysłowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 12 września 2024 r. | chemia i analityka przemysłowa - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia i analityka przemysłowa - uczelnie >

Opis kierunku

Chemia i analityka przemysłowa to kierunek, który pozwala zdobyć studentom praktyczne wykształcenie. Swoje umiejętności opierają oni na stabilnych podstawach teoretycznych. Największe znaczenie będzie mieć jednak świadomość, jak korzystać z nowoczesnych i metod analitycznych wykorzystywanych na co dzień w przemyśle chemicznym. W trakcie nauki uczą się więc, jak interpretować zjawiska fizykochemiczne oraz jak posługiwać się aparaturą analityczną.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku chemia i analityka przemysłowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, język obcy, chemia, matematyka, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Chemia i analityka przemysłowa przygotowuje swoich przyszłych absolwentów do pracy w różnorodnych sektorach przemysłowych – kosmetycznym, farmakologicznym, chemicznym czy nawet spożywczym. Po ukończeniu nauki można pracować także w laboratoriach diagnostycznych, analitycznych czy takich, które zajmują się kontrolą jakości.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa:

 • chemia,
 • fizyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Chemia i analityka przemysłowa - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku chemia i analityka przemysłowa

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz jako student kierunku chemia i analityka przemysłowa? Oferowane przedmioty wykładane na tym kierunku dają umiejętności pobierania i analizowania próbek chemicznych, odpowiedniego opisywania wyników pomiarów i wyciągania z nich właściwych wniosków.

Student uczy się pracy z różnorodnymi narzędziami i odczynnikami chemicznymi. Zagłębia tajniki bezpiecznego obchodzenia się z substancjami chemicznymi uznawanymi za niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Jeśli zdecydujesz się na aplikację na ten kierunek, od strony teoretycznej poznasz przepisy prawne obowiązujące działalność gospodarczą w kraju i za granicą

Dzięki znajomości specjalistycznego słownictwa w zakresie analityki chemicznej będziesz mógł podjąć współpracę z innymi chemikami, wspomagając ich pracę nad rozmaitymi projektami naukowymi.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • inżynierii i technologii chemicznych
 • obsługi programów statystycznych
 • bezpiecznej pracy z odczynnikami toksycznymi, wybuchowymi i łatwopalnymi
 • przygotowywania próbek do badań
 • interakcji między pierwiastkami
 • opisywania zjawisk chemicznych zachodzących w przyrodzie
 • opisywania wyników przeprowadzonych badań

Jak wyglądają studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia i analityka przemysłowa można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich.

 

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia będzie oscylował głównie wokół zagadnień związanych z naukami chemicznymi i technicznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat chemii, inżynierii i technologii chemicznej oraz podstawowych zjawisk fizycznych.

Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • chemia ogólna
 • elektronika i elektrotechnika
 • podstawy inżynierii chemicznej
 • chemia fizyczna

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku chemia i analityka przemysłowa zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się stosowania wyrobów chemicznych i korzystania z różnorodnych technik i metod analitycznych.

Ponadto, dowiesz się w jaki sposób interpretować i opisywać podstawowe zjawiska fizykochemiczne. Studenci rozwiną także swoje zdolności językowe i poznają specjalistyczną terminologię branżową, co zwiększy ich szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Przemysł, zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, jest to dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowywanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na wielką skalę. 

Śmiało można wysnuć wniosek, że skoro potrzeby ludzi na przestrzeni lat nieustannie się zmieniają, to i cały przemysł potrzebuje ciągłych modyfikacji i udoskonaleń, aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję.

Głównym celem analityków przemysłu jest, jak sama nazwa wskazuje, badanie i analizowanie danych statystycznych w celu możliwości jak najszybszego wyłapania zmian rodzących się w przemyśle.

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa są wspólnym mianownikiem dla nauk przyrodniczych i ekonomicznych, stawiają przede wszystkim na naukę praktycznych umiejętności związanych z analizą chemiczną i instrumentalną przemysłu.

Jaka jest sylwetka idealnego aplikanta na kierunek chemia i analityka przemysłowa? Przede wszystkim w kręgu jego zainteresowań powinno leżeć opisywanie zjawisk przyrodniczych przy użyciu narzędzi chemicznych, nie powinien mieć problemu z nauką przedmiotów ścisłych.

Jeśli od zawsze marzyłeś, żeby wiązać swoją przyszłość z chemią, ale obawiałeś się, że przyswojenie tylko tej dziedziny może okazać się niewystarczające, powinieneś podjąć studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa.

 

5. Gdzie studiować chemię i analitykę przemysłową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia i analityka przemysłowa:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku chemia i analityka przemysłowa trwają 3,5 roku (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku chemia i analityka przemysłowa będą trwały trzy i pół roku, siedem semestrów. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia i analityka przemysłowa

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie po ukończeniu studiów na kierunku chemia i analityka przemysłowa? Jeśli marzy ci się kariera naukowca, podejmiesz pracę w laboratoriach chemicznych.

Będziesz przygotowany do podjęcia pracy przy nadzorze produkcji, w sektorach przetwórstwa i dystrybucji żywności, a także w szkołach i uczelniach wyższych na stanowisku nauczycielskim.

Zatrudnisz się w branży kosmetycznej przy produkcji substancji przeznaczonych do kontaktu z ciałem.

Studia uposażą cię w umiejętność obsługi programów statystycznych, będziesz mógł więc zająć się analizowaniem zapotrzebowania klientów na dane produkty. Branża farmaceutyczna będzie ci wdzięczna, jeśli zasilisz grono pracowników nadzorujących produkcję leków.

 

Absolwent kierunku chemia i analityka przemysłowa znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • branży farmaceutycznej
 • przemyśle chemicznym
 • laboratoriach badawczo-naukowych
 • branży kosmetycznej
 • placówkach biotechnologicznych
 • placówkach kontroli jakości pożywienia

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia i analityka przemysłowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia i analityka przemysłowa studia I stopnia

Zobacz inne kierunki chemiczne

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Zobacz inne kierunki chemiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

W jakich firmach możesz pracować po kierunku chemia i analityka przemysłowa

Miasta, które oferują studia na kierunku Chemia i analityka przemysłowa

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)