Chemia materiałów i nanotechnologia

Chemia materiałów i nanotechnologia

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Chemia materiałów i nanotechnologia stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia

Chemia materiałów i nanotechnologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia rozpocznie się 7 maja 2024 r. i potrwa do 17 września 2024 r. | chemia materiałów i nanotechnologia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | chemia materiałów i nanotechnologia - uczelnie >

Opis kierunku

Chemia materiałów i nanotechnologia to interdyscyplinarny kierunek, dzięki któremu zdobyć można rozległą wiedzę z pogranicza nauk chemicznych i inżynierskich. Studenci poznają między innymi polimery i ich kompozyty, nowoczesne biomateriały czy też metale wykorzystywane między innymi do leczenia ran. Teoria zostanie uzupełniona zajęciami i ćwiczeniami organizowanymi w laboratoriach, dzięki którym studenci sami będą mogli zająć się wytwarzaniem wszelakich materiałów.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, biologia, matematyka, informatyka, język obcy.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Zdobycze chemii materiałów znajdują zastosowanie w niemal każdym sektorze przemysłowym. Absolwenci tego kierunku będą mogli ubiegać się o zatrudnienie w przemyśle medycznym czy też w firmach, które zajmują się produkcją nowoczesnych protez. Część absolwentów decyduje się również na pracę w laboratoriach i ośrodkach badawczych oraz instytucjach zajmujących się kontrolą jakości wytwarzanych materiałów.

Jakie są wymagania rekrutacyjne?

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • informatyka,
 • język obcy,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Chemia materiałów i nanotechnologia - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując chemie materiałów i nanotechnologię

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę posiądziesz na studiach na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia? Na początku zdobędziesz umiejętności w zakresie podstawowych działów chemii – chemii ogólnej i nieorganicznej.

W późniejszym toku studiów uzupełnisz wiedzę o zagadnienia związane z technologią chemiczną, nanotechnologią, inżynierią pomiarową, metodami i procedurami badawczymi. Studia na tym kierunku to nie tylko teoria.

Będziesz miał okazję spróbować swoich sił w laboratoriach chemicznych. Siatka studiów obejmuje również wizyty w zakładach produkcyjnych, gdzie na własne oczy przekonasz się, na czym polega praca nanotechnologów i chemików.

Uzyskasz dostęp do programów komputerowych, książek i baz danych ułatwiających pracę z odczynnikami chemicznymi, poznasz też zasady bezpiecznej pracy z substancjami uznawanymi za toksyczne, wybuchowe, bądź łatwopalne.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • bezpiecznej pracy z substancjami chemicznymi
 • syntezy i charakterystyki nanomateriałów
 • pracy z metalami stosowanymi do leczenia ran
 • fotokatalizatorów do oczyszczania wody i powietrza
 • polimerów i ich kompozytów o właściwościach samoczyszczących i hydrofobowych
 • biomateriałów stosowanych do wytwarzania endoprotez
 • materiałów stosowanych w eksploatacji elementów urządzeń narażonych na działania tarcia

Jak wyglądają studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek chemia materiałów i nanotechnologia będzie realizował program o tematyce związanej z naukami chemicznymi, ścisłymi i biologicznymi.

 

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Powyższe studia dostępne są tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni wyższych.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę chemiczną oraz dowiedzieć się więcej na temat nanotechnologii czy inżynierii materiałów.

W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów oscylujących wokół tematyki chemicznej. Oto wybrane z nich;

 

 • Technologia chemiczna
 • Chemia materiałów
 • Nanotechnologia
 • Biochemia

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku chemia materiałów i nanotechnologia, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędziesz także szereg cennych umiejętności praktycznych kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim, nauczysz się badania struktur o rozmiarach pojedynczych atomów, cząsteczek czy klastrów.

Ponadto, poznasz techniki badawcze wykorzystywane w badaniach chemicznych i laboratoryjnych nanomateriałów. Studenci będą mieli dostęp do nowoczesnych laboratoriów wyposażonych w zaawansowaną aparaturę badawczą.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że otaczające cię materiały posiadają różne kolory, faktury, zapachy i kształty? Do większości z wymienionych cech przyczynia się chemia.

Farby nadające materiałom określony kolor, substancje chemiczne odbierane przez ludzki mózg jako dany zapach, czy plastik będący jednym z dominujących materiałów w produkcji obiektów użytkowych – to wszystko stanowi dorobek chemików, dzięki którym życie staje się znacznie łatwiejsze, a wystrój wnętrz, w których przebywamy na co dzień jest estetyczny. 

Znaczna część współczesnego dobytku z dziedziny chemii nie powstałaby, gdyby nie nanotechnologia – w końcu do odpowiedniego zbadania materiałów niezbędny jest wgląd w ich strukturę na poziomie atomowym. Naprzeciw przyszłym studentom chcącym zagłębić procesy chemiczne, których efektem jest powstawanie rozmaitych materiałów, wychodzą studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia.

Dla kogo ten kierunek? Przede wszystkim dla ludzi wnikliwych, zafascynowanych dziedzinami z pogranicza chemii, chcących poznać otaczający ich świat na poziomie najmniejszych elementów składowych.

 

5. Gdzie studiować chemię materiałów i nanotechnologię

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek chemia materiałów i nanotechnologia:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, po upływie których uzyskasz tytuł inżyniera.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku chemia materiałów i nanotechnologia?

Praca po studiach

Gdzie będziesz pracować po ukończeniu studiów na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia? Zatrudnienie znajdziesz w branży medycznej i farmaceutycznej, gdzie twoim zadaniem będzie praca nad nanocząsteczkami metali stosowanych do leczenia ran oraz jako nośniki leków antynowotworowych.

Zostaniesz pracownikiem laboratoriów chemicznych w instytutach naukowo – badawczych. Zajmiesz się produkcją oraz dystrybucją chemikaliów lub aparatury badawczej używanej w przemyśle chemicznym.

Jako absolwent będziesz mieć także możliwość rozpoczęcia kariery naukowej w ramach doktoratu oraz staży w międzynarodowych ośrodkach naukowych.

 

Absolwent kierunku chemia meteriałów i nanotechnologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • pracownik laboratorium naukowo - badawczego
 • pracownik firm zajmujących się produkcją i dystrybucją chemikaliów
 • przemysłowych laboratoriach badawczo-rozwojowych
 • pracownik międzynarodowych ośrodków naukowych

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia materiałów i nanotechnologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia materiałów i nanotechnologia studia I stopnia

Chemia materiałów i nanotechnologia studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki chemiczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Zobacz inne kierunki chemiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Miasta, które oferują studia na kierunku Chemia materiałów i nanotechnologia

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)