Uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1

Uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1

Uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1 studia - kierunek studiów 

 
Dla kogo ten kierunek
Pierwsze zetknięcie z winem człowiek miał prawdopodobnie około w milionów lat temu, kiedy przez przypadkowe zepsucie się winogron lub nieprawidłowe przechowywanie soku z winorośli. Od tamtego czasu trunek cieszy się niesłabnącą popularnością, przez co zwiększyła się jego dostępność i nie uchodzi już powszechnie za produkt luksusowy. Owszem, istnieją wina pamiętające zamierzchłe czasy, starannie wykonane z najszlachetniejszych szczepów winogron, za równowartość których można by postawić duży jednorodzinny dom, jednak popularne wina marketowe nie są poza zasięgiem materialnym przeciętnego Kowalskiego. Nieustannie rosnąca moda na obchodzenie ważnych wydarzeń w towarzystwie lampki wina implikuje wzrost zapotrzebowania na ludzi uprawiający produkt, bez którego powstanie trunku nie byłoby możliwe. Studia na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1 powstały w celu wykształcenia szeregu młodych ludzi zainteresowanych uprawą i przetwórstwem surowców winiarskich. Uważasz, że produkcja wina jest szlachetną sztuką, która nie powinna zostać skomercjalizowana? Jesteś pasjonatem wszelkiego rodzaju win, który na imprezach budzi podziw umiejętnością rozpoznania ich pochodzenia? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej jedno z tych pytań, studia na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1 z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę!
 
Program studiów i przedmioty 
Jaką wiedzę wyniesiesz ze studiów na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1? Zdobędziesz niezbędne do efektywnej uprawy roślin umiejętności teoretyczne ze spektrum rozpoznawania i charakterystyki głównych typów gleby, co pozwoli ci dobrać podłoże do poszczególnych gatunków winorośli, stwarzając im tym samym optymalne warunki rozwojowe. Historia winiarstwa pozwoli ci ugruntować swoje zainteresowanie tą branżą oraz rozwinąć świadomość znaczenia win dla różnych społeczności na przestrzeni wieków. Ludzie pozazdroszczą ci zajęć warsztatowych, na których będziesz miał okazję spróbować rozmaitych rodzajów win i nauczyć się tym samym ich rozpoznawania. Poznasz zasady winiarskiego savouir - vivre dowiadując się w jaki sposób dobierać i podawać wino w zależności od okazji. 
 
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz pracę jako absolwent studiów na kierunku uprawa winorośli i winiarstwa S1 N1? Jeśli będziesz chciał zająć się samym procesem produkcyjnym win od momentu ich zasiania, zatrudnisz się w winiarniach lub gospodarstwach rolnych. Będziesz miał okazję założyć własną działalność rolniczą opierającą swoje działanie na produkcji tego trunku. Otworzy się przed tobą możliwość podjęcia pracy w usługach, handlu i dystrybucji produktów z branży winiarskiej.  

Co zdawać na maturze?

Aby dostać się na kierunek uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1 na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy nowożytny, biologia lub matematyka oraz inny przedmiot wskazany przez maturzystę. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK UPRAWA WINOROŚLI I WINIARSTWO S1 N1

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Uprawa winorośli i winiarstwo s1 n1 stopień: (I), czas trwania: 4 lata
tryb: niestacjonarne

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Termin rekrutacji I stopnia:
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU UPRAWA WINOROŚLI I WINIARSTWO S1 N1

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Rolnictwo, leśnictwo i rybołóstwo

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • rozpoznawania gatunków i odmian winorośli oraz innych roślin ogrodniczych
 • rozpoznawania i charakterystyki głównych typów gleb
 • chemii i biochemii, niezbędnych do zrozumienia podstawowych procesów chemicznych zachodzących w roślinach i środowisku ich życia
 • żywienia roślin ogrodniczych
 • wpływu nawożenia organicznego i mineralnego na glebę i środowisko naturalne
 • technologii przechowywania i przetwarzania winogron i innych produktów ogrodniczych
 • znaczenia winorośli i wina w gospodarce, kulturze, tradycji i historii
 • klasyfikacji, doboru i sposobu podawania win

Jak wyglądają studia na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1?

 

1. Typ i tryb studiów

Osoby chcące zdobyć wyższe wykształcenie mogą wybierać pomiędzy studiami stacjonarnymi i zaocznymi. Kierunek uprawa winorośli i winiarstwo można realizować w dwóch powyższych trybach. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Studenci, którzy chcieliby połączyć naukę z innymi aktywnościami, powinni zdecydować się na studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych i biologicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo, studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, przyrodniczych, rolniczych czy gospodarczych. W planie zajęć znajdzie się wiele różnorodnych przedmiotów powiązanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Biochemia
 • Podstawy zarządzania
 • Zdrowy tryb życia
 • Analiza instrumentalna i sensoryczna win

 

3. Nabywane umiejętności

Studenci kierunku uprawa winorośli i winiarstwo, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcą także cenne umiejętności praktyczne, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim poznają technologie produkcji winiarskiej i nauczą się wytwarzania różnego rodzaju win. Ponadto dowiedzą się w jaki sposób zarządzać rynkiem winiarskim i ogrodniczym. Ważnym elementem kształcenia będzie także rozwijania zdolności ekonomicznych, niezbędnych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

UPRAWA WINOROŚLI I WINIARSTWO S1 N1 STUDIA NIESTACJONARNE

UPRAWA WINOROŚLI I WINIARSTWO S1 N1 STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1 będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów lub cztery lata, czyli osiem semestrów. Po upływie tego czasu studenci otrzymają tytuł inżyniera.

Czas trwania studiów na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo s1 n1 na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie niestac. I stopnia:
4 lata
(inżynier)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

UPRAWA WINOROŚLI I WINIARSTWO S1 N1 STUDIA I STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek uprawa winorośli i winiarstwo s1 n1 na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Przedmioty:

biologia, język obcy, język polski, matematyka, przedmiot dodatkowy

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo s1 n1 na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie stac. I stopnia:
30
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
30
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek uprawa winorośli i winiarstwo s1 n1 na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku uprawa winorośli i winiarstwo S1 N1

Absolwent kierunku studia pisarskie znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • winnicach i innych gospodarstwach sadowniczych
 • firmach związanych z przemysłem fermentacyjnym
 • usługach, doradztwie i handlu związanym z branżą winiarską
 • własnej działalności gospodarczej związanej z uprawą winorośli, produkcją i dystrybucją win

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU UPRAWA WINOROŚLI I WINIARSTWO S1 N1

Komentarze (0)