Filologia francuska od podstaw

Filologia francuska od podstaw

Dodaj do ulubionych

Filologia francuska od podstaw studia – kierunek studiów

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Marzysz o nauce języka francuskiego, jednak nigdy nie miałeś okazji, by przyjrzeć się jego tajnikom z bliska? Uczelnie wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu i przygotowują studia takie jak filologia francuska od podstaw. Dzięki nim krok po kroku odkrywać będziesz gramatyczne niuanse oraz znacząco poszerzysz swoje słownictwo, co umożliwi płynną komunikację po francusku zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach formalnych.

Kierunki filologiczne pozwalają także na zdobycie wszechstronnej wiedze o historii, sztuce czy kulturze danego kręgu kulturowego, więc w tym przypadku Francji. Absolwenci po zakończeniu nauki mogą swoją karierę związać z sektorem oświaty, ale nie jest to jedyna droga. Czekać na nich będą biura tłumaczeń, wydawnictwa, agencje marketingowe, sektor korporacyjny oraz turystyczny.

 

Co zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW

Województwo
Miejscowość
studia I stopnia
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
studia I stopnia
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie

Jednostka prowadząca

Filologia francuska od podstaw stopień: (I), czas trwania: 4 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.05.2021
do 30.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.05.2021
do 30.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.05.2021
do 30.09.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia francuska od podstaw

Tryb studiów
studia I stopnia
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filologię francuską od podstaw

Program studiów i przedmioty

Jakie kompetencje i umiejętności zdobędziesz w toku studiów na kierunku filologia francuska od podstaw? Jeśli twoja przygoda z językiem francuskim ma się dopiero rozpocząć, naukę na studiach zapoczątkuje tak zwany rok zerowy, podczas którego zdobędziesz kompleksową wiedzę językową umożliwiającą przejście do kolejnych etapów nauki, na których francuski będzie jedynym językiem wykładowym.

Poza solidnym przygotowaniem z zakresu leksyki, gramatyki i wymowy, opanujesz na poziomie komunikatywnym drugi, wybrany przez ciebie język romański. W zależności od wybranej specjalizacji, droga kształcenia będzie nieco inna. Dla aspirujących do zawodu tłumacza, studia zorganizują większość wykładów w tym właśnie zakresie. Jeśli chciałbyś zostać nauczycielem, posiądziesz niezbędną wiedzę pedagogiczną.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii literatury francuskiej
 • specjalistycznych wiadomości z obszaru językoznawstwa oraz kulturoznawstwa
 • tłumaczenia tekstów naukowych oraz popularnonaukowych
 • znajomości języka francuskiego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
 • znajomości drugiego, wybranego języka romańskiego na poziomie komunikatywnym

Jak wyglądają studia na kierunku filologia francuska od podstaw?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek filologia francuska od podstaw można realizować w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym oraz wieczorowym, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość wyboru odpowiedniej i dopasowanej do swoich potrzeb, opcji kształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych i filologicznych.

 

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku filologia francuska od podstaw będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą oraz kulturową. Jako student dowiesz się więcej na temat historii, kultury oraz literatury francuskiej.

W planie zajęć przewidziano wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Praktyczna nauka i zastosowanie języka francuskiego
 • Wstęp do literaturoznawstwa
 • Podstawy komunikacji w biznesie

Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku filologicznego zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. W pierwszym semestrze, przede wszystkim skupisz się na intensywnej nauce języka francuskiego od podstaw.

Na dalszym etapie nauczania zdobędziesz kompetencje z zakresu dokonywania analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich z kanonu literatury francuskiej.

Studenci nauczą się również przeprowadzania tłumaczeń ustnych oraz pisemnych w obrębie języka francuskiego oraz polskiego. Ponadto będziesz miał okazję poznać specjalistyczną terminologię biznesową, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Wydawać by się mogło, że zapotrzebowanie na różnej maści filologów sukcesywnie maleje, a ludzie aspirujący do wiązania swojej przyszłości z poliglotyzmem powinni traktować poszerzanie swoich językowych kompetencji wyłącznie jako hobby. Nic bardziej mylnego, bowiem nieustannie rozwijająca się gospodarka implikuje konieczność nawiązywania kontaktów z kontrahentami biegłymi w innym niż nasz rodowy język.

W odpowiedzi na zainteresowanie romanistyką przyszłych lub obecnych studentów, chcących zdobyć nowe kompetencje, powstały studia na kierunku filologia francuska od podstaw. Jest to dosyć nowy, innowacyjny kierunek studiów, rozpoczynający się od roku zerowego, dzięki którym staniesz się pełnowartościowym filologiem pomimo tego, że twoje jedyne zetknięcie z językiem francuskim zdarzało się przy okazji trafiania na francuskojęzyczne piosenki w radiu.

Jeśli twoją jedyną przeszkodą na upragnionej drodze do kariery związanej z codziennym używaniem języka francuskiego jest całkowita jego nieznajomość, a ponadto jesteś gotów na przyswojenie obszernej wiedzy językowej w bardzo krótkim czasie, to studia na kierunku filologia francuska od podstaw zostały stworzone właśnie dla ciebie!

 

5. Gdzie studiować filologię francuską od podstaw

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia francuska od podstaw:

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW STUDIA NIESTACJONARNE

FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw trwają 4 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia francuska od podstaw będą trwały cztery lata, czyli osiem semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Czas trwania studiów na kierunku filologia francuska od podstaw na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie stac. I stopnia:
4 lata
(licencjat)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
4 lata
(licencjat)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW STUDIA I STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek filologia francuska od podstaw na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie Przedmioty:

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku filologia francuska od podstaw na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek filologia francuska od podstaw na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku filologia francuska od podstaw

Praca po studiach

Jakie zatrudnienie będzie na ciebie czekało po ukończeniu studiów na kierunku filologia francuska od podstaw? Jako, że zapotrzebowanie na lingwistów nie maleje, wybór przed którym staniesz jako absolwent tego kierunku będzie dosyć spory.

Bez trudu odnajdziesz się w pracy biurowej przy wykonywaniu tłumaczeń tekstów popularnonaukowych, a po wykonaniu dodatkowych szkoleń będziesz mógł wstąpić na drogę tłumaczy przysięgłych.

Jeśli czujesz powołanie do przekazywania posiadanej wiedzy, będziesz mógł spróbować stać się najbardziej lubianym belfrem w szkole. Ponadto, uchyli się przed tobą furtka do założenia dobrze prosperującej działalności gospodarczej opartej na wykonywaniu wszelakich tłumaczeń.

 

Absolwent kierunku filologia francuska od podstaw znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • międzynarodowych korporacjach
 • instytucjach kulturalnych
 • biurach turystycznych
 • biurach tłumaczeń
 • instytucjach administracji rządowej oraz samorządowej
 • wydawnictwach i mass mediach
 • placówkach oświatowych

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW

Komentarze (0)