Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
18.06.2021
Posiadanie wiedzy o społeczeństwie wydaje się być mocnym atrybutem. Zagadnienie, na które składa się wiele czynników, w tym nawet zwykła codzienność, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród tych, którzy przystępują do egzaminu dojrzałości. Czym jest wiedza o społeczeństwie na poziomie maturalnym? Ten artykuł wszystko wyjaśni.
Wiedza o społeczeństwie należy do grona przedmiotów dodatkowych, czyli takich które możemy wybierać dobrowolnie i zdawać na poziomie rozszerzonym. Egzamin maturalny z omawianej dziedziny ma za zadanie sprawdzić zakres naszych wiadomości, które zostały określone w tzw. podstawie programowej. W szczególności, zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym mają na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności jej stosowania do identyfikowania i analizowania problemów, umiejętności rozumowania, argumentowania i wnioskowania, umiejętności wykorzystywania informacji z różnorodnych źródeł, jak również wykorzystywania na przykład danych statystycznych.
Matura z Wiedzy o społeczeństwie to łącznie około trzydziestu zadań. Przy numerze każdego zadania podana będzie maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać za prawidłową odpowiedź. Pytania w arkuszu egzaminacyjnym będą różnorodne i będą odwoływać się do różnych obszarów tematycznych, takich jak: społeczeństwo, polityka, stosunki międzynarodowe i prawo. Ich charakter będzie podzielony na dwie formy: zamkniętą oraz otwartą.
W zadaniach zamkniętych będziemy musieli wybrać, zazwyczaj jedną, prawidłową odpowiedź, zaś w zadaniach otwartych będziemy musieli stworzyć ją samodzielnie, bez żadnej podpowiedzi. W treści każdego zadania pojawi się czasownik, który określi co mamy dokładnie zrobić, aby zdobyć punkty. Na przykład: „oceń”, „porównaj”, „scharakteryzuj”, czy „wyjaśnij”. Warto czytać polecenia w skupieniu, gdyż wspomniane wyrazy naprowadzą nas do drogę podania prawidłowej odpowiedzi.
Egzamin maturalny z Wiedzy o społeczeństwie trwa 180 minut, czyli równe 3 godziny – taki czas przewidziany jest na każdy przedmiot dodatkowy. Zapewne, dla niektórych to czas wystarczający, a niektórzy chcieliby znacznie dłużej posiedzieć nad rozwiązywanymi zadaniami. Naturalnie, osoby które wcześniej ukończą udzielanie odpowiedzi mogą od razu oddać arkusz i opuścić salę egzaminacyjną. Natomiast, egzaminu nie można wydłużyć i argumenty typu: „jeszcze nie zdążyłem”, „ostatnie zdanie”, czy „jeszcze pięć minut” niestety nie zrobią na nikim żadnego wrażenia.
Po upływie trzech godzin, niezależnie od tego w jakim procencie udało nam się wypełnić egzaminacyjny arkusz, musimy go oddać nauczycielowi. Czy 180 minut na maturę z wiedzy o społeczeństwie to dużo czy mało? Na pewno każdy maturzysta może mieć inne zdanie, lecz czytając polecenia w skupieniu jesteśmy w stanie rozwiązać zadania regulaminowym czasie.
W przypadku Wiedzy o społeczeństwie interesuje nas tylko ten drugi poziom. Warto zapamiętać, że przedmiot dodatkowy zdajemy wyłącznie na poziomie rozszerzonym. A kiedy przyjdzie czas na maturę z WOS-u? Egzamin maturalny z tego przedmiotu odbędzie się we wtorek, 16 czerwca, o godzinie 14:00.
Drugi dzień tygodnia to zapewne ulubiony dzień wśród uczniów, zatem egzamin powinien przebiegać w pozytywnej atmosferze. Poza tym, odbędzie się on w godzinach popołudniowych, więc nie powinno zaistnieć ryzyko, że któryś maturzysta, przez zbyt długi sen, spóźni się na egzamin.
Egzaminy maturalne traktowane są jako poważny krok w stronę dorosłości, a także możliwość podjęcia pierwszych istotnych decyzji. Dlatego warto podejść do nich poważnie jeszcze zanim zasiądzie się w sali egzaminacyjnej. Pierwszym wymogiem, który musimy spełnić, aby przystąpić do egzaminu dojrzałości jest złożenie u dyrektora naszej szkoły tzw. deklaracji maturalnej.
Mówiąc krótko, na oficjalnym dokumencie przedstawiamy chęć zdawania matury. Co jeszcze? Jeśli planujemy zdawać maturę z wiedzy o społeczeństwie musimy starać się o jak najlepsze oceny z tego przedmiotu. Jeśli najwyższymi stopniami, które uzbieramy w ciągu roku szkolnego będą trójki z minusem, to nie dość, że będzie czekał nas okres wytężonej nauki, to jeszcze nauczyciel będzie mógł mieć zastrzeżenia co do naszego wyboru.
Wymagania przed maturą nie są wysokie i trudne do realizacji. Jeśli świadomie wybieramy przedmiot dodatkowy, to jesteśmy pewni, że sobie z nim poradzimy, a także jesteśmy przekonani o tym, że nauka nie sprawi nam znacznych trudności. Warto obierać przedmiot, którym choć trochę jesteśmy zainteresowani.
Z lekkim przekąsem można powiedzieć, że matury z wiedzy o społeczeństwie nie warto zdawać na poziomie rozszerzonym, ale nawet trzeba! Omawiany przez nas przedmiot należy do grona dodatkowych, zatem możemy zdawać go tylko na poziomie rozszerzonym.
Zadajmy zatem inne pytanie: czy w ogóle warto zdawać wiedzę o społeczeństwie na maturze? Oczywiście, że tak. WOS to interesująca dziedzina, zawierająca w sobie różne problemy i zakresy tematyczne. Zdobywać wiedzę możemy nie tylko czytając podręczniki, ale także obserwując wszystko to, co dzieje się dookoła nas. Wiadomości z wiedzy o społeczeństwie można czerpać zewsząd, i nie ma w tym twierdzeniu znacznej przesady. Wiedza o społeczeństwie to takie zagadnienie, które może przydać się zawsze – nie tylko na maturze, czy na studiach, ale także w pracy, czy w zwyczajnym życiu codziennym.
Zahaczając o temat studiów, WOS występuje w roli przedmiotu kwalifikacyjnego na niektóre kierunki, zatem myśląc na przykład o Politologii warto bliżej się zaznajomić z jego tematyką. Patrząc szerzej, każdy przedmiot maturalny warto zdawać na poziomie rozszerzonym i nie chodzi tylko o punkty, czy ewentualną rekrutację na uczelnię. To może być początek jakiejś drogi. Od zainteresowania się dziedziną, przez systematyczne zagłębianie się w nią może się okazać, że interesuje ona nas na tyle, aby poświęcić jej znacznie więcej. Poza tym, dobrze jest wiedzieć więcej. Tak po prostu.
Matura z wiedzy o społeczeństwie może nam dać wiedzę o samym sobie. Dzięki nauce poznamy wiele istotnych wydarzeń, które mają wpływ na nasze życie, jego charakter i styl, a nawet ceny w sklepach. Choć brzmi to całkiem banalnie, temat jest poważny, bo porusza wiele gałęzi, których bez bacznego zagłębienia się nie da się prędko zrozumieć. Matura z wiedzy o społeczeństwie może dać odpowiedź na wiele pytań.
Począwszy od istoty patriotyzmu, własnego miejsca w społeczeństwie, czy określenia poglądów, nie tylko politycznych. Przygotowywanie się do matury z tego przedmiotu daje wiedzę o świecie i możliwość zrozumienia niektórych faktów. Ponadto, uczy stawiać pytania, na czele z: „A dlaczego tak, a nie inaczej?”. Nauka tego przedmiotu uczy analizować, patrzeć sceptycznie, podchodzić krytycznie do tego, co większość stawia na piedestale.
Niełatwo jest mówić o tym, iż matura z konkretnego przedmiotu może nie przynieść nam określonych korzyści. Być może nawet lepiej nie postrzegać egzaminów maturalnych w ten sposób. Wiadomo, nauka do matury, niezależnie od przedmiotu, może nam nie dać spokoju, a nawet pewności siebie.
Zawsze mogą pojawiać się myśli, że mogliśmy lepiej się przygotować, przebrnąć przez większą ilość materiału, czy nawet takie, nakierowujące nas na obawę, że na maturze pojawi się akurat takie zagadnienie, o którym nic a nic nie wiemy. To naturalne i takie myśli należy jak najmocniej od siebie odganiać. Co jeszcze? Warto zbudować w sobie przekonanie, że maturę zdaje się po to, aby coś mieć – niezależnie od tego jak ją postrzegamy; czy jako całkowite zakończenie naszej edukacji, czy dopiero przystanek tej drogi.
Idąc na maturę z wiedzy o społeczeństwie, ale także z każdego innego przedmiotu, warto zapoznać się ze starszymi arkuszami egzaminacyjnymi. Dostępne są one w Internecie i każdy może je pobrać. Rozwiązanie zadań z lat poprzednich będzie świetnym ćwiczeniem, przekonamy się jak konstruowane są pytania, jaki jest ich poziom trudności, a także ogólnie jak wygląda egzamin.
Dobrze jest również upewnić się, co możemy mieć przy sobie w trakcie egzaminu. W przypadku przyborów naukowych, podczas matury z WOS-u przysługuje nam prosty kalkulator. Nic więcej. Co jeszcze warto sprawdzić? Datę i godzinę naszego egzaminu. Matura to taki okres, w którym taryfa ulgowa dla spóźnialskich nie istnieje. Wymówki od razu wędrują do kosza, a my- osoby spóźnione- do domu, gdyż nikt nas nie wpuści na egzamin.
Niemała część maturzystów snuje plany o kształceniu wyższym i właśnie na podstawie tych planów dokonuje wyboru przedmiotu dodatkowego. Wiedza o społeczeństwie, jako przedmiot humanistyczny, występuje w procesach rekrutacji na kierunkach o takim charakterze, zatem nietrudno domyślić się, że zakres dydaktyczny jest niemały.
Na jakie kierunki brana pod uwagę jest wiedza o społeczeństwie? W kwalifikacjach na jakie kierunki się ona pojawia? Matura z wiedzy o społeczeństwie przyda się nam startując na takie kierunki studiów, jak: ekonomia, gospodarka przestrzenna, inwestycje i nieruchomości, polityka społeczna, praca socjalna, socjologia, historia, wojskoznawstwo, pedagogika, administracja, bezpieczeństwo narodowe, politologia, stosunki międzynarodowe, analityka biznesu, finanse i inwestycje, przedsiębiorczość i zarządzanie innowacjami, zarządzanie.
zasady rekrutacji na studia 2020
Rekrutacja na studia w Białej Podlaskiej |
---|
Filia AWF w Białej Podlaskiej |
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II |
Rekrutacja na studia w Białymstoku |
---|
Politechnika Białostocka |
Uniwersytet w Białymstoku |
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku |
Rekrutacja na studia w Bielsko Białej |
---|
Akademia WSB w Cieszynie |
Uniwersytet Bielsko-Bialski |
Rekrutacja na studia w Cieszynie |
---|
Akademia WSB w Cieszynie |
Rekrutacja na studia w Częstochowie |
---|
Politechnika Częstochowska |
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie |
Rekrutacja na studia w Elblągu |
---|
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych |
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu |
Rekrutacja na studia w Gliwicach |
---|
Akademia WSB w Gliwicach |
Rekrutacja na studia w Jeleniej Górze |
---|
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze |
Rekrutacja na studia w Koszalinie |
---|
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie |
Politechnika Koszalińska |
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie |
Rekrutacja na studia w Kwidzynie |
---|
Powiślańska Szkoła Wyższa |
Rekrutacja na studia w Nowym Sączu |
---|
Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu |
Rekrutacja na studia w Nowym Targu |
---|
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu |
Rekrutacja na studia w Olsztynie |
---|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie |
Rekrutacja na studia w Opolu |
---|
Politechnika Opolska |
Uniwersytet Opolski |
Uniwersytet WSB Merito Opole |
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu |
Rekrutacja na studia w Radomiu |
---|
Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu |
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu |
Rekrutacja na studia w Rybniku |
---|
Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku |
Rekrutacja na studia w Siedlcach |
---|
Uniwersytet w Siedlcach |
Rekrutacja na studia w Słupsku |
---|
Uniwersytet Pomorski w Słupsku |
Rekrutacja na studia w Toruniu |
---|
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu |
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze |
---|
Uniwersytet Zielonogórski |
Rekrutacja na studia w Żywcu |
---|
Akademia WSB w Żywcu |
Rekrutacja na studia w Białymstoku |
---|
Politechnika Białostocka |
Uniwersytet w Białymstoku |
Rekrutacja na studia w Bielsko Białej |
---|
Uniwersytet Bielsko-Bialski |
Rekrutacja na studia w Częstochowie |
---|
Politechnika Częstochowska |
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie |
Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim |
---|
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim |
Rekrutacja na studia w Kielcach |
---|
Politechnika Świętokrzyska |
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach |
Rekrutacja na studia w Koszalinie |
---|
Politechnika Koszalińska |
Rekrutacja na studia w Olsztynie |
---|
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie |
Rekrutacja na studia w Opolu |
---|
Politechnika Opolska |
Uniwersytet Opolski |
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu |
Rekrutacja na studia w Radomiu |
---|
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu |
Rekrutacja na studia w Rzeszowie |
---|
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza |
Uniwersytet Rzeszowski |
Rekrutacja na studia w Siedlcach |
---|
Uniwersytet w Siedlcach |
Rekrutacja na studia w Słupsku |
---|
Uniwersytet Pomorski w Słupsku |
Rekrutacja na studia w Toruniu |
---|
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze |
---|
Uniwersytet Szczeciński – Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze |
Uniwersytet Zielonogórski |
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Łódź
Warszawa
Kraków
Poznań
Katowice i woj. śląskie
Lublin
Kielce
Wrocław
Opole
Zielona Góra
Bydgoszcz
Toruń
Olsztyn
Szczecin
Gdańsk | Gdynia | Sopot
Rzeszów
Częstochowa
Białystok
Bielsko-Biała
Koszalin
Słupsk
Siedlce
Nowy Sącz
Kalisz
Biała Podlaska
Elbląg
Kwidzyn