GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY

GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy

GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY studia – kierunek studiów

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z gospodarki przestrzennej - kierunek międzywydziałowy charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy: planowanie przestrzenne i gospodarka komunalna, urbanistyka i transport.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka i astronomia, fizyka, chemia, biologia, matematyka, geografia, informatyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka i astronomia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • informatyka,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY:

Czego nauczysz się na kierunku gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy?

Ze względu na interdyscyplinarny charakter studiów, zdobędziesz wiedzę z kilku dziedzin. Będziesz uczestniczył w zajęciach z technik planowania przestrzennego, ekonomii, przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego oraz wielu innych, które składają się na dyscyplinę, jaką jest gospodarka przestrzenna.

Na pierwszym roku studiów skupisz się na zdobywaniu kompetencji technicznych i planistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauki rysunku technicznego, historii urbanistyki oraz podstaw geologii. W ciągu kolejnych lat rozwiniesz swoje kompetencje społeczne, takie jak negocjacje czy techniki mediacyjne. Ponadto, zyskasz wiedzę teoretyczną z obszaru infrastuktury technicznej, transportowej i wodnej.

Co więcej, nauczysz się korzystać z narzędzi geodezyjnych i kartograficznych, a także poznasz system informacji przestrzennej, GIS, z którego będziesz korzystał w trakcie warsztatów, przygotowujących Cię do pracy w zawodzie. W trakcie nauki rozwiniesz także swoje kompetencje językowe, uczestnicząc w lektoracie z języka angielskiego.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych
  • wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych
  • wiedzy z zakresu nauk społecznych
  • znajomości podstaw geologii
  • umiejętności wykonywania rysunku technicznego i planistycznego
  • znajomości technologii informatycznych
  • umiejętności wykorzystania narzędzi geodezyjnych i kartograficznych
  • znajomości języka angielskiego

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.

 

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia będzie oscylował wokół zagadnień związanych z naukami architektonicznymi oraz technicznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy: matematyka, fizyka, geologia, ekonomia, historia urbanistyki.

Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu architektury, geografii, nauk technicznych czy społecznych. W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką.

Oto wybrane z nich:

  • Geologia, geofizyka i hydrogeologia
  • Podstawy gospodarki przestrzennej
  • Infrastruktura wodno-ściekowa

Studenci będą również zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie odpowiadać ich zainteresowaniom oraz planom zawodowym. Aktualną listę specjalizacji znajdziesz na oficjalnych stronach wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na powyższym kierunku wykształcisz szereg cennccccych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się planowania przestrzennego oraz planowania infrastruktury technicznej i transportowej.

Studenci dowiedzą się również, w jaki sposób wykonywać prawidłowy rysunek techniczny oraz korzystać z zaawansowanych narzędzi informatycznych w codziennej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Planowanie przestrzeni i infrastruktury to niezwykle trudne zadania, wymagające dużego poczucia estetyki i wyobraźni, ale także obszernej wiedzy technicznej. Mimo tak dużych wymagań, coraz więcej osób decyduje się na wybór studiów związanych z gospodarowaniem przestrzennym. W dobie rozwoju gospodarczego, rozwoju urbanizacji i inwestowania w nowe przestrzenie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się organizacją krajobrazu miejskiego.

Często wymaga się od nich wiedzy z zakresu kilku dziedzin, składających się na dyscyplinę, jaką jest gospodarka przestrzenna. Jako odpowiedź na tego typu potrzeby stawiane przez współczesny rynek pracy powstał kierunek gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy. Jeżeli więc jesteś osobą ambitną, która lubi uczyć się dużo nowych rzeczy, to te studia powinny być twoim wyborem!

 

5. Gdzie studiować gospodarkę przestrzenną - kierunek międzywydziałowy

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU KIERUNKU GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY:

Jaka praca po tym kierunku?

Jako absolwent kierunku gospodarka przestrzenna – kierunek międzywydziałowy będziesz miał kompleksową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych. Ponadto, podczas licznych warsztatów zdobędziesz umiejętności praktyczne. Zdobyte kompetencje umożliwią Ci zdobycie ciekawej pracy w licznych instytucjach i przedsiębiorstwach, zatrudniających specjalistów z tej dziedziny.

Ze swoim wykształceniem z pewnością znajdziesz pracę w biurach i firmach projektowych, które na co dzień zajmują się planowaniem infrastruktury technicznej. Ponadto, idealnie sprawdzisz się w jednostkach samorządu terytorialnego związanych z gospodarką przestrzenną lub w organizacjach pozarządowych. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub podyplomowych.

 

Absolwent kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy znajdzie zatrudnienie jako/w takich miejscach jak:

  • biura i firmy projektowe
  • jednostki lokalnego samorządu terytorialnego
  • zarządy gospodarki komunalnej i transportu
  • jednostki administracji publicznej
  • organizacje pozarządowe

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy studia stacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna - kierunek międzywydziałowy

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
stacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki architektura i budownictwo - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku GOSPODARKA PRZESTRZENNA - KIERUNEK MIĘDZYWYDZIAŁOWY

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)