BIOMONITORING studia-kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Współcześnie, ekologia jest bardzo popularnym i niezwykle istotnym tematem. Coraz więcej ludzi decyduje się na życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i wybiera rozwiązania przyjazne przyrodzie i całemu ekosystemowi. Przekrój zachowań proekologicznych jest niezwykle szeroki i obejmuje wiele aspektów codziennego życia.
Już tak proste czynności jak używania papierowych toreb czy stosowanie żarówek energooszczędnych, potrafią mieć realny wpływ na naszą planetę. Jednak część społeczeństwa decyduje się iść o krok dalej i zająć się ochroną przyrody zawodowo. Jeżeli jesteś osobą, której nie jest obojętny stan środowiska i chciałbyś związać swoją przyszłość z ekologią to powstały studia idealne dla Ciebie. Biomonitoring to kierunek, który zajmuje się kształceniem specjalistów z zakresu monitorowania środowiska naturalnego za pomocą organizmów żywych oraz innych aspektów związanych z przyrodą. 
 
Czego nauczysz się na studiach na kierunku biomonitoring?
 
Ze względu na interdyscyplinarny charakter studiów zdobędziesz wiedzę z obszaru wielu dziedzin bezpośrednio związanych z ekologią i środowiskiem naturalnym. Jako student będziesz uczestniczył w zajęciach oscylujących tematycznie wokół zagadnień dotyczących organizmów żywych, ekosystemów oraz populacji.
Co więcej, w trakcie studiów zdobędziesz także umiejętności praktyczne. Poznasz różnorodne metody biologiczne, które są powszechnie wykorzystywane w badaniu środowiska naturalnego. Nauczysz się także analizowania wskaźników ekologicznych oraz tworzenia raportów i ekspertyz środowiskowych. Wykształcenie tych zdolności, z pewnością zaprocentuje w twoim przyszłym życiu zawodowym.
Ponadto, dowiesz się więcej o gatunkach roślin i zwierząt oraz ich funkcjonowania w ekosystemie, a także zaznajomisz się ze specyfiką zmian zachodzących w przyrodzie. W programie studiów przewidziano organizacje wyjazdów naukowych, licznych konferencji i wymian studenckich. Dzięki tak bogatej ofercie kształcenia będziesz miał szansę nieustannie rozwijać swoje pasje i zdobywać cenne doświadczenie.
 
Jaka praca po studiach?
 
Po ukończeniu studiów będziesz miał gruntowną wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz funkcjonowania całego ekosystemu. Dzięki zdobytym kompetencjom i umiejętnościom praktycznych, będziesz mail szansę na ciekawą pracę w wielu instytucjach i przedsiębiorstwach, zatrudniających specjalistów z obszaru tej dziedziny. Z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w służbach ochrony środowiska, między innymi w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska lub w jednostkach administracji państwowej, które zajmują się tym tematem.
Jako absolwent odnajdziesz się także jako naukowiec w laboratoriach oraz ośrodkach naukowo-badawczych. Równie chętnie zatrudnią Cię firmy, których przedmiotem działalności jest dokonywanie ekspertyz środowiskowych czy opracowywanie planów ochrony przyrody. Dzięki znajomości języka obcego na poziomie B2 będziesz miał możliwość rozpoczęcia kariery międzynarodowej. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich i podyplomowych i zdobywać dalsze wykształcenie kierunkowe.
 

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem kierunku biomonitoring powinieneś zdać maturę z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, biologii, chemii, geografii, matematyki lub fizyki

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK BIOMONITORING

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Opolski

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Biomonitoring  stopień: (I)

Akademia Pomorska w Słupsku

Akademia Pomorska w Słupsku

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Biologia  stopień: (I)  (II)
Ochrona środowiska  stopień: (I)

Specjalności na kierunku biologia

Specjalności na kierunku ochrona środowiska

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU BIOMONITORING

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Biologiczne i przyrodnicze

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU BIOMONITORING:

 • wiedza z zakresu nauk przyrodniczo-matematycznych
 • znajomość procesów zachodzących w przyrodzie
 • umiejętność dokonywania analiz wskaźników ekologicznych
 • znajomość różnorodnych gatunków roślin i zwierząt
 • umiejętność wykonywania raportów i ekspertyz środowiskowych
 • znajomość języka obcego na poziomie B2

Jak wyglądają studia na kierunku biomonitoring?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek biomonitoring będzie realizował program z zakresu nauk biologicznych, przyrodniczych i ścisłych, dzięki czemu uzyskasz wszechstronne wykształcenie z tych obszarów tematycznych.

Studenci, którzy zdecydują się aplikować na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy studiami stacjonarnymi, a zaocznymi. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku biomonitoring będziesz miał okazję uczęszczać na wiele ciekawych i rozwijających zajęć i wykładów. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

 • chemiczne podstawy biomonitoringu
 • podstawy geomonitoringu
 • Państwowy Monitoring Środowiska

W czasie studiów dowiesz się więcej na teamty związane z ekologią i ochroną środowiska oraz zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i matematycznych. Ponadto, poznasz różnorodne procesy zachodzące w przyrodzie oraz wpływ zachowań człowieka na środowisko naturalne.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku biomonitoring wykształcisz wiele cennych i istotnych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim, nauczysz się stosowania zaawansowanych metod biologicznych w celu oceny stanu środowiska naturalnego. Jako student, dowiesz się w jaki sposób przeprowadzać analizę wskaźników ekologicznych oraz wykonywać różnego rodzaju raporty środowiskowe czy ekspertyzy. Studenci będą mieli okazję korzystać z bogatej oferty wyjazdów naukowo-badawczych czy warsztatów praktycznych.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

BIOMONITORING STUDIA NIESTACJONARNE

BIOMONITORING STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku biomonitoring będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

BIOMONITORING STUDIA I STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU KIERUNKU BIOMONITORING:

 • służby ochrony środowiska
 • laboratoria
 • ośrodki naukowo-badawcze
 • firmy, zajmujące się wykonywaniem ekspertyz środowiskowych
 • organizacje ekologiczne
 • firmy międzynarodowe

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOMONITORING

Komentarze (0)