HUNGARYSTYKA studia – kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

 
Fiński i węgierski należą do języków z grupy ugrofińskich, którymi posługuje się około 24 milionów ludzi z Europy Północnej, Syberii oraz Węgier. Mimo że daleko im do popularności takich języków jak angielski czy niemiecki, to z roku na rok, na całym świecie, przybywa chętnych, którzy podejmują się ich nauki. Współcześnie, znajomość jak największej liczby języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem tych mniej powszechnych jest bardzo dużym i niekwestionowanym atutem na polskim i międzynarodowym rynku pracy.
Dlatego też, jako odpowiedź na tego typu potrzeby i tendencje panujące na świecie, powstaje wiele nowych kierunków filologicznych, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Jednym z nich jest hungarystyka, czyli studia, na których studenci mogą rozwinąć swoje zdolności z obszaru języka węgierskiego i fińskiego. Jeżeli więc jesteś osobą o zainteresowaniach kulturowych i językowych i chciałbyś związać z nimi swoją przyszłość zawodową, to studia na kierunku hungarystyka będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
 
 
Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku hungarystyka?
 
 
W czasie nauki na tym niezwykle interesującym i zarazem przyszłościowym kierunku będziesz miał szansę zdobyć wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą i kulturoznawczą. Już na początku swojej drogi naukowej będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najbardziej dopasowana do twoich potrzeb i zainteresowań. Zadecydujesz pomiędzy językiem fińskim, a węgierskim, a program nauczania będzie zależny od tego jaką ścieżkę wybierzesz.
Jako student dowiesz się więcej na temat historii Węgier lub Finlandii, a także zaznajomisz się z kulturą i obyczajami tych niezwykłych krajów. Ponadto, będziesz uczęszczał na zajęcia z praktycznej nauki języka i zdobędziesz kompleksowe przygotowanie językoznawcze. Oprócz tego, będziesz miał okazję obcować z najwybitniejszymi dziełami literatury ugrofińskiej oraz zagłębisz się w niezwykłą i sztukę tych terenów. Uzyskaną wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.
 
 
Jaka praca po tym kierunku?
 
 
Po zakończeniu nauki na tym prestiżowym i perspektywicznym kierunku będziesz miał wiedzę językoznawczą, kulturoznawczą i literaturoznawczą, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zdobycie atrakcyjnej i dopasowanej do twojego wykształcenia, pracy. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do podjęcia pracy miejscach, w których wymagana jest znajomość języków obcych. Jako absolwent idealnie odnajdziesz się jako pracownik instytucji kulturalnych, zajmujących się promowaniem kultury ugrofińskiej. Ponadto, po zdobyciu odpowiedniego przygotowania pedagogicznego będziesz mógł pracować w oświacie, jako nauczyciel języka fińskiego lub węgierskiego.
Sprawdzisz się także w zawodzie tłumacza w biurach tłumaczeniowych lub własnej działalności gospodarczej. Równie ciekawym rozwiązaniem może okazać się wiązanie swojej przyszłości z branżą turystyczną, zarówno jako przewodnik, pilot wycieczek, jak i właściciel biura podróży. Dodatkowo, doskonała znajomość języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w oddziałach światowych firm i korporacji, jak i poza granicami naszego kraju.

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem tego kierunku powinieneś zdać maturę z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, historii, WOS-u, geografii lub matematyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK HUNGARYSTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA:

   • znajomość języka węgierskiego
   • znajomość języka fińskiego
   • znajomość kultury węgierskiej i fińskiej
   • znajomość literatury ugrofińskiej
   • znajomość kultury ugrofińskiej
   • umiejętności translatorskie
   • znajomość dodatkowego języka obcego
   • znajomość historii Węgier i Finlandii

   Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

   HUNGARYSTYKA STUDIA STACJONARNE

   Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

   HUNGARYSTYKA STUDIA I STOPNIA

   HUNGARYSTYKA STUDIA II STOPNIA

   JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA:

   • oświata
   • instytucje kultury
   • wydawnictwa
   • biura tłumaczeniowe
   • branża turystyczna
   • pilot/przewodnik wycieczek
   • firmy i korporacje międzynarodowe
   • szkoły językowe

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA

   Komentarze (0)