1. Typ i tryb studiów
Kierunek geoinżynieria i górnictwo otworowe można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk geograficznych i technicznych.
Studia na kierunku geoinżynieria i techniki otworowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe: geologia, zarys górnictwa otworowego, geologia złóż węglowodorów, mechanika, wiertnictwo.
Jako student kierunku geoinżynieria i górnictwo otworowe będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat geologii, hydrogeologii czy inżynierii złożowej. W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Technologia płynów wiertniczych
-
Ocena oddziaływania inwestycji na środowisko
-
Stymulacja otworów ropnych
Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych specjalizacji, których ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie powyższych studiów wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się prawidłowej interpretacji map geologicznych oraz poznasz przekroje wybranych skał.
Ponadto będziesz miał okazję korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz dowiesz się, w jaki sposób tworzyć bazy danych. Studenci rozwiną również swoje zdolności językowe, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Geoinżynieria i górnictwo otworowe to innowacyjne i zarazem perspektywiczne studia skierowane do wszystkich osób chcących związać swoją przyszłość z przemysłem górniczym, który nadal jest jedną z prężniej działających i rozwijających się gałęzi gospodarki. Zawód górnika wiąże się z konkurencyjnymi zarobkami oraz innymi, atrakcyjnymi benefitami i przywilejami oraz charakteryzuje się bogatą i bardzo długą historią.
Dlatego też wciąż cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Jako, że od początku swojego istnienia, w górnictwie nastąpiło wiele zmian oraz pojawiły się nowoczesne technologie, które usprawniają codzienną pracę, to wzrosło także zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, którzy dodatkowo posiadaliby wszechstronną wiedzę z zakresu geologii i pokrewnych nauk.
Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest właśnie niezwykle interesujący kierunek, geoinżynieria i górnictwo otworowe. Jeżeli więc chciałbyś być częścią tej złożonej dyscypliny i związać z nią swoją zawodową przyszłość, to koniecznie we udział w rekrutacji!
5. Gdzie studiować geoinżynierię i górnictwo otworowe
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek geoinżynieria i górnictwo otworowe: