Dodaj do ulubionych

SZTUKI SCENICZNE studia – kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Sztuka od zawsze towarzyszy człowiekowi. Już od starożytnych czasów spełnia ona funkcję rozrywkową i kulturalną, a artyści specjalizujący się w jej konkretnych dziedzinach swoim talentem niosą szczęście milionom ludzi na całym świecie. Jednak efekt końcowy okupiony jest godzinami ciężkiej pracy i treningu, który składa się na piękne i efektowne widowisko. Wykładniki te dotyczą każdej formy sztuki scenicznej, także muzycznych. Jako że nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru, wiele uczelni decyduje się na zamieszczenie studiów związanych ze sztuką do swojej oferty.

Jednym z ciekawszych i bardziej perspektywicznym kierunkiem są sztuki sceniczne. Ich program nauczania skierowany jest do wszystkich absolwentów studiów wyższych, którzy jednocześnie wyróżniają się ponadprzeciętnymi zdolnościami muzycznymi i chcieliby nadal rozwijać się w tym kierunku i związać z nim swoją zawodową przyszłość. Jeżeli więc ten opis idealnie do ciebie pasuje, to studia na kierunku sztuki sceniczne będą dla ciebie odpowiednim wyborem!

 

Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku sztuki sceniczne?

Ze względu na bogaty program nauczania będziesz miał możliwość rozwinięcia swojej wiedzy z zakresu różnych aspektów bezpośrednio powiązanych ze sztukami scenicznymi. Jako student ugruntujesz i rozwiniesz swoją wiedzę muzyczną oraz kompetencje z tej dziedziny. W ofercie kształcenia przewidziano wiele interesujących bloków tematycznych, oscylujących wokół różnorodnych dyscyplin. Jeżeli zdecydujesz się na studiowania wokalistyki, pogłębisz swoją wiedzę warsztatową oraz rozwiniesz zdolności wokalne, które umożliwią Ci uczestnictwo w licznych konkursach.

Innym, równie ciekawym wyborem mogą być studia choreograficzne, na których zdobędziesz kwalifikacje umożliwiające Ci podjecie pracy choreografa występów estradowych. Natomiast specjalizacja związana z musicalem łączy w sobie elementy wokalistyki, tańca i aktorstwa. Uzyskaną wiedzę i kompetencje z konkretnej dziedziny, wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich dzięki, którym zyskasz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Wszyscy studenci rozwiną także swoje zdolności językowe, które pozwolą im rozpocząć międzynarodową karierę.

 

Jaka praca po tym kierunku?

Jako absolwent tego niezwykle interesującego i unikatowego kierunku będziesz miał wszechstronne wykształcenie z obszaru szeroko pojętych sztuk scenicznych, z uwzględnieniem wokalistyki, musicalu i choreografii. Uzyskana wiedza oraz kwalifikacje sprawią, że bez problemu znajdziesz zatrudnienie w wielu ciekawych i prężnie rozwijających się branżach. Po ukończeniu kursu będziesz gotowy do rozpoczęcia samodzielnej działalności artystycznej.

W trakcie kursu zostaniesz kompleksowo przygotowany do wykonywania zawodu choreografa, wokalisty lub muzyka. Ponadto, idealnie odnajdziesz się jako pracownik różnorodnych instytucji kultury, takich jak: teatry czy domy kultury. Równie ciekawą i perspektywiczną opcją może być związanie swojej przyszłości z ośrodkami edukacyjnymi, szkołami tańca czy placówkami sportu i rekreacji. Jako że zapotrzebowanie na sztukę występuje także poza granicami naszego kraju, zdobyte przez ciebie wykształcenie otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery.

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem tego perspektywicznego kierunku w procesie rekrutacji powinieneś przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych oraz przejść obowiązkową rozmowę kwalifikacyjną.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SZTUKI SCENICZNE

Województwo
Miejscowość
studia I stopnia
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
studia I stopnia
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Jednostka prowadząca

Sztuki sceniczne stopień: (I), czas trwania: 3 lub 4 lata • 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Termin rekrutacji I stopnia:
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku sztuki sceniczne

Tryb studiów
studia I stopnia
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU SZTUKI SCENICZNE:

 • wiedza z zakresu warsztatu instrumentalnego
 • umiejętności choreograficzne
 • umiejętności wokalne
 • wiedza z zakresu teorii muzyki i wokalistyki
 • zdolności taneczne
 • zdolności aktorskie
 • umiejętność kształtowania koncepcji artystycznych
 • umiejętność praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy

Jak wyglądają studia na kierunku sztuki sceniczne?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek sztuki sceniczne można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studenci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk artystycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku sztuki sceniczne będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk artystycznych i kulturowych oraz dowiedzieć się więcej na temat historii i teorii sztuki. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:

 • Technika tańca modern
 • Warsztat zmienny
 • Taniec nowoczesny

Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na kierunku sztuki sceniczne będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci wykształcą szereg cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczą się oni różnorodnych technik tanecznych, od tańca klasycznego po współczesny. Ponadto rozwiną zdolności z zakresu ruchu scenicznego czy improwizacji ruchowej, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej praktyce artystycznej. Program nauczania zakłada realizacje obowiązkowych praktyk zawodowych, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu pracy.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

SZTUKI SCENICZNE STUDIA NIESTACJONARNE

SZTUKI SCENICZNE STUDIA STACJONARNE

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku sztuki sceniczne będą trwały trzy lub cztery lata, czyli sześć lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Czas trwania studiów na kierunku sztuki sceniczne na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi stac. I stopnia:
3 lub 4 lata
(licencjat)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
3 lata
(licencjat)
II stopnia:
-
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

SZTUKI SCENICZNE STUDIA I STOPNIA

SZTUKI SCENICZNE STUDIA II STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek sztuki sceniczne na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Przedmioty:

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Sztuki Sceniczne brane są pod uwagę wyniki egzaminów wstępnych.

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Orientacyjne limity miejsc na kierunku sztuki sceniczne na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek sztuki sceniczne na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
studia I stopnia
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi stac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
zapytaj uczelnię
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU SZTUKI SCENICZNE

 • choreograf
 • aktor
 • wokalista
 • ośrodki edukacyjne
 • szkoły tańca
 • szkoły aktorskie
 • własna działalność artystyczna
 • media
 • specjalistyczne wydawnictwa
 • animator kultury
 • animator czasu wolnego

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SZTUKI SCENICZNE

Komentarze (0)