Psychologia zdrowia
Gdańsk, Gdynia, Sopot
Pokaż
Studia na kierunku Psychologia zdrowia to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku psychologia zdrowia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
Studia na kierunku psychologia zdrowia możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | psychologia zdrowia - uczelnie >
Współczesne studia z psychologii zdrowia charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku psychologia zdrowia: neuropsychologia kliniczna, zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku psychologia zdrowia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, filozofia, fizyka i astronomia, fizyka, matematyka, geografia, historia, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku psychologia zdrowia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
W programie studiów na kierunku Psychologia zdrowia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek psychologia zdrowia można realizować zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym.
Pierwsza opcja, ze względu na obowiązek codziennego uczęszczania na zajęcia, będzie odpowiednia dla osób które mogą w pełni poświęcić się obowiązkom akademickim i nauce.
Jeżeli natomiast chciałbyś połączyć zdobywanie wykształcenia z innymi aktywnościami, to zdecyduj się na studia niestacjonarne.
Studia na kierunku Psychologia zdrowia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku psychologia zdrowia: kliniczny zarys chorób, biologia rozwoju, socjologia ogólna, pierwsza pomoc przedlekarska, zarys neurobiologii.
Studenci, którzy zdecydują się aplikować na ten kierunek będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z obszaru nauk psychologicznych, społecznych i medycznych.
W siatce zajęć znajdzie się wiele rozwijających i interesujących przedmiotów, takich jak:
Jako student poznasz także różnorodne szkoły i dziedziny psychologiczne oraz nauczysz się wielu metod i technik terapeutycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Co więcej, zyskasz cenne kwalifikacje medyczne i zaznajomisz się z takimi zagadnieniami, jak genetyka, podstawy anatomii układu nerwowego czy neurologia.
Oprócz wiedzy kierunkowej, wykształcisz także niezwykle istotne kompetencje miękkie i nauczysz się komunikacji z pacjentem i rodziną chorego i pracy zespołowej, co jest niezwykle ważne w zawodzie psychologa.
W programie nauczania przewidziano także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych uczelni.
Program nauczania na kierunku psychologia zdrowia będzie oscylował głównie wokół nauk psychologicznych i społecznych. Studenci, będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat wszystkich dziedzin psychologii, między innymi psychologi edukacji, pracy czy rozwoju.
W trakcie licznych zajęć, wykładów i warsztatów dowiesz się więcej na temat czynników psychologicznych wpływających na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie oraz nauczysz się podejmować działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej.
Ponadto, poznasz różnorodne metody i techniki terapeutyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. W programie kształcenia znajdą się także obieralne bloki specjalizacyjne. Ich aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Psychika może mieć bardzo duży wpływ na nasz ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Odpowiednie nastawienie może nam pomóc w walce z chorobą i przyczynić się do szybszej rekonwalescencji.
Z drugiej strony zła kondycja psychiczna oraz występujące na tym tle zabuczenia często są przyczyną chorób psychosomatycznych, czyli zależnych od czynników psychologicznych. Na gruncie tych założeń powstał odrębny dział psychologii, jakim jest psychologia zdrowia, która zajmuje się badaniem wpływu zjawisk psychicznych na ogólny stan zdrowia człowieka.
Jeżeli interesujesz się zagadnieniami z pogranicza medycyny i psychologii i chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, to powstały studia idealnie dopasowane do twoich potrzeb. Kierunek psychologia zdrowia będzie odpowiednim wyborem dla osób ambitnych, których pasjonuje ludzka psychika oraz nauki medyczne, społeczne i psychologiczne.
5. Gdzie studiować Psychologię zdrowia
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Psychologia zdrowia:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Psychologia zdrowia trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Studia na kierunku psychologia zdrowia dostępne są obecnie w formie jednolitych studiów magisterskich. Jeżeli zdecydujesz się na realizacje tego kierunku, na naukę będziesz musiał poświęcić pięć lat, czyli dziesięć semestrów.
Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej uzyskasz tytuł magistra, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Po ukończeniu studiów psychologicznych nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem stabilnej i ciekawej pracy. Uzyskana wiedza i kompetencje otworzą przed tobą wiele zawodowych drzwi.
Jako absolwent kierunku psychologia zdrowia będziesz kompleksowo przygotowany do pracy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gdzie z powodzeniem wykorzystasz swoją wszechstronną wiedzę psychologiczną i medyczną. Co więcej, idealnie odnajdziesz się jako pracownik szpitali, hospicjów i domów opieki społecznej.
Równie ciekawą i przyszłościową opcją może być zatrudnienie w fundacjach, ośrodkach edukacyjnych czy klubach sportowych.
Absolwenci często decydują się na rozpoczęcie kariery naukowej i związanie swojej przyszłości z ośrodkami badawczymi lub uczelniami wyższymi. Po ukończeniu studiów magisterskich możesz także kontynuować naukę na studiach podyplomowych i doktoranckich i tym samym zyskać nowe, ciekawe perspektywy zawodowe.
Absolwent psychologii zdrowia znajdzie zatrudnienie w m. in.:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Psychologia zdrowia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Ja realizuje dietetykę na WSKZ-ecie właśnie online, ale nie wiem czy kierunek którym konkretnie jesteś zainteresowana jest w ofercie.
Szukam studiów podyplomowych na kierunku dietetyka i psychologia zdrowia, ale jedna sprawa - studia tylko online. Coś ktoś?