Etnologia i antropologia kulturowa

Etnologia i antropologia kulturowa

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa możesz podjąć na 6 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Etnologia i antropologia kulturowa stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Etnologia i antropologia kulturowa stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Etnologia i antropologia kulturowa stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Etnologia i antropologia kulturowa stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Etnologia i antropologia kulturowa stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Etnologia i antropologia kulturowa studia - kierunek studiów

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa możesz podjąć na 6 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | etnologia i antropologia kulturowa - uczelnie >

Opis kierunku

Etnologia i antropologia kulturowa to kierunek dla humanistów, których od zawsze zastanawiają zagadnienia związane z kulturą i funkcjonowaniem człowieka w świecie – nie tylko współcześnie, lecz również na przestrzeni dziejów. W programie kształcenia studiów odnaleźć więc można przedmioty poświęcone historii, zagadnieniom społecznym, sztuce, filozofii czy kulturze.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku etnologia i antropologia kulturowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, geografia, historia sztuki, język obcy, język polski, język mniejszości narodowej, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Przyszli etnologowie i antropologowie kulturowi uczestniczą nie tylko w wykładach, lecz również w ćwiczeniach praktycznych, podczas których mogą dyskutować, dzielić się refleksjami, analizą czy doskonaleniem warsztatu badawczego. Po zakończeniu nauki absolwenci znajdą zatrudnienie w różnorodnych instytucjach kultury, agencjach marketingowych czy wydawnictwach.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa:

  • biologia,
  • chemia,
  • filozofia,
  • fizyka i astronomia,
  • geografia,
  • historia,
  • historia muzyki,
  • historia sztuki,
  • informatyka,
  • język łaciński i kultura antyczna,
  • język polski,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie,
  • język obcy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Etnologia i antropologia kulturowa - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując etnologię – antropologię kulturową

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku etnologia i antropologia kulturowa: antropolog w instytucjach kultury i mediach, antropologia ekologiczna, antropologia miasta, antropologia w działaniach pomocowych i rozwojowych, antropologia wizualna.

Czego zatem nauczysz się w ramach studiów Etnologia – antropologia kulturowa? Przede wszystkim skupisz się na wiedzy teoretycznej z zakresu dziedzictwa kultury Polski i Europy. Nacisk będzie kładziony na aspekt wielokulturowości i tolerancji przy jednoczesnym godzeniu tych podstaw z własną tożsamością kulturową.

Studia przygotują Cię do aktywnego życia kulturowo-społecznego. Co więcej, przewidziany jest również blok zajęć praktycznych, który przygotuje Cię do przyszłego zawodu.

 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • ogólnej wiedzy humanistycznej oraz wiedzy specjalistycznej z zakresu etnologii,
  • problematyki zjawisk kulturowych, organizowania i funkcjonowania kultury oraz znaczenia kultury i historycznej zmienności form kulturowych w etno-kulturowej różnorodności świata – od poziomu lokalnego i regionalnego do europejskiego i globalnego,
  • terminologii i metodologii badań etnologii i antropologii kulturowej, w tym metodyki badań terenowych oraz metodologii innych dziedzin badań nad kulturą,
  • osiągnięć metodologicznych oraz osiągnięć badawczych dotyczących badań nad tożsamością etniczną i kulturową oraz badań nad sztuką, a także z zakresu teorii kultury,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku etnologia – antropologia kulturowa?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek etnologia – antropologia kulturowa jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.

 

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek etnologia – antropologia kulturowa będą miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk społecznych, humanistycznych i kulturowych. Ponadto dowiesz się więcej na temat socjologii czy filozofii.

W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

  • Logika z metodologią nauk
  • Antropologia społeczna
  • Metodyka badań etnograficznych

Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne oraz kwalifikacje zawodowe. W czasie licznych zajęć i warsztatów nauczysz się analizować wybrane zjawiska kulturowe i społeczne.

Studenci rozwiną także zdolności językowe, co zwiększy ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Dużo czasu poświęcisz także na doskonalenie kompetencji miękkich, takich jak umiejętności komunikacyjne czy interpersonalne.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Interesujesz się człowiekiem, jego dokonaniami i kulturą, a Twoja wrażliwość pozwala Ci na dostrzeganie kulturowego aspektu każdej sytuacji społecznej? Jeżeli tak studia na kierunku Etnologia – antropologia kulturowa mogą okazać się dobrą okazją do przełożenia Twoich zainteresowań na edukacje i pracę zawodową.

 

5. Gdzie studiować etnologię i antropologię kulturową

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek etnologia i antropologia kulturowa:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku etnologia – antropologia kulturowa będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku etnologia – antropologia kulturowa

Praca po studiach

A gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Etnologia – antropologia kulturowa? Po ukończeniu studiów będziesz w pełni przygotowany do podjęcia pracy we wszelkich – społecznych, samorządowych, rządowych i międzynarodowych instytucjach, które swoją działalnością nawiązują do dziedzictwa kultury oraz zajmują się rozwiązywaniem problemów społeczno-kulturowych.

Będziesz mógł również pracować w firmie z zakresu szeroko pojętej reklamy i marketingu – przygotowywać kampanie czy prowadzić badania opinii publicznej. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednym z z wyżej wymienionym zawodów to na pewno jest to kierunek dla Ciebie!

Absolwent kierunku etnologia – antropologia kulturowa znajdzie zatrudnienie jako:
  • badacz opinii publicznej,
  • pracownik firmy marketingowej lub zajmującej się szeroko pojętą reklamy,
  • pracownik instytucji społecznych, samorządowych, rządowych i międzynarodowych, które swoją działalnością nawiązują do dziedzictwa kultury oraz zajmują się rozwiązywaniem problemów społeczno-kulturowych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Etnologia i antropologia kulturowa studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Etnologia i antropologia kulturowa studia I stopnia

Etnologia i antropologia kulturowa studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Etnologia i antropologia kulturowa

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

Ewa odpowiedz

W Poznaniu też można studiować antropologię. Studia I i II stopnia. II stopień można robić także na specjalności CREOLE w języku angielskim :)