Jakie studia wybrać w 2022 roku?

Jakie studia wybrać w 2022 roku?

Jakie studia wybrać w 2022 roku?

06.06.2022

Jakie studia wybrać w 2022 roku?

Studia to kwalifikacje, a kwalifikacje oznaczają możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów. Poniżej pokrótce przyjrzymy się temu, jakie możliwości na rynku pracy dają nam konkretne studia.

Zazwyczaj dzieli się studia na humanistyczne oraz ścisłe, i jest w tym sporo racji. Czasami jednak trudno przyporządkować kierunek pod jedną z tych dwóch kategorii, ponieważ wiele wykładanych na uczelniach przedmiotów łączy w sobie cechy obu tych działów.

Przykłady? Graficy komputerowi muszą być tak samo uzdolnieni informatycznie, jak artystycznie. Architekci łączą technikę budowlaną z wyobraźnią i kreatywnością. A studia morskie mogą równie dobrze oznaczać ratowanie zagrożonych gatunków, jak budowę statków. Jak więc wybrać studia, które przyniosą nam i satysfakcję i pracę?

 

 

 

 

Studia możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

Ważne jest, by zachować równowagę między tym, co podpowiada nam serce, a tym, jakie są wymagania i oczekiwania rynku. Wiele osób decyduje się na studiowanie kierunku, który daje prawie stuprocentową pewność znalezienia pracy. To może być na przykład informatyka, logistyka albo finanse.

Ta droga sprawdza się dla niektórych, ale często kończy się zmianą kierunku w trakcie nauki – należy pamiętać, że jest to od trzech do sześciu lat czasami bardzo intensywnego i czasochłonnego studiowania. Jeśli temat studiów nas nie interesuje i jest dla nas niezrozumiały, może się okazać, że upór i oczekiwania rynku to za mało.

Tu znajdziesz wszystkie studia w Polsce.

 

Czy należy więc kierować się sercem? Tak, jeśli zależy nam na zdobyciu wyższego wykształcenia. Jednak jeśli postawimy na kierunek, który nie jest specjalnie poszukiwany na rynku pracy, musimy zdawać sobie sprawę, że znalezienie pracy w zawodzie będzie wymagało od nas więcej starań i wysiłku.

Dotyczy to głównie studiów humanistycznych, np. socjologii czy psychologii (zbyt wielu absolwentów jest obecnie na rynku). Tutaj rozwiązaniem mogą być dodatkowe kursy i szkolenia, a także studia podyplomowe. Trudności zawodowe dotyczą także kierunków artystycznych, w których zaistniejemy nie tylko talentem, ale przede wszystkim przebojowością i aktywnością zawodową.

Warto również postarać się o jak najlepsze wyniki maturalne, które pozwolą dostać się na najbardziej renomowane uczelnie. Ich sława jest o tyle istotna, że są również lepiej finansowane od mniejszych uczelni i mogą pozwolić sobie na prowadzenie zajęć przez ekspertów, nowoczesny sprzęt czy wysyłanie studentów na praktyki za granicę. To wszystko procentuje w przyszłości. Tu znajdziesz zasady rekrutacji na studia.

Podsumowując, wybierając studia należy zwracać uwagę na to, co nas interesuje, na zapotrzebowanie i prognozy rynku pracy oraz na ofertę wybranej przez nas uczelni. Te trzy elementy, połączone w odpowiedni sposób, zapewnią nam zawodowy sukces w przyszłości.  

 

Co znjadziesz w dalszej części artykułu:

jakie są kierunki studiów

najpopularniejsze kierunki studiów

jakie studia są dla Ciebie

w jakim mieście studiować

jakie studia wybrać aby dostać dobrą pracę

po których kierunkach zarobisz najwięcej

jaki tryb studiowania wybrać stacjonarne vs niestacjonarne

jak wybrać uczelnię wyższą

gdzie mieszkać podczas studiów (ceny)

rekrutacja na studia

 

 

 
jakie studia wybrać

 

Kierunki studiów

Kierunki studiów to obszerny temat i omawiając go należy podzielić na kilka etapów. Dlaczego? Kształcenie zmienia się wraz z otaczającą rzeczywistością, która nieustannie się przeobraża, a co za tym idzie wymaga nowych przestrzeni wiedzy i umiejętności. Podział na kierunki ścisłe i humanistyczne od dawna już nie obowiązuje i praktycznie nie ma racji bytu. To wynik rozwoju niemal wszystkich dyscyplin nauki, obszarów badań i specjalności.

Wiele kierunków uległo podziałowi na mniejsze dziedziny, dokładniej skupiając się na wybranym zagadnieniu i stanowiąc nową propozycję w ofertach dydaktycznych uczelni. Gdybyśmy chcieli policzyć wszystkie kierunki kształcenia, które proponowane są przez szkoły wyższe, prawdopodobnie pogubilibyśmy się w rachunkach, a jeśli nie, to spędzilibyśmy nad tym zbyt wiele czasu.

Kierunki studiów są jak alfabet, egzystują na odcinku od A do Z. Zdecydowanie łatwiej mówić o nich, grupując je najpierw pod względem problematyki, którą poruszają.

Tu znajdziesz wszystkie kierunki studiów w Polsce.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 2021/2022 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):

Popularne kierunki studiów

 

psychologia

prawo

kierunek lekarski

administracja

informatyka

automatyka i robotyka

dietetyka

kosmetologia

fizjoterapia

ekonomia

ratownictwo medyczne

zarządzanie

architektura

architektura wnętrz

bezpieczeństwo wewnętrzne

budownictwo

finanse i rachunkowość

grafika komputerowa

logistyka

mechanika i budowa maszyn

pielęgniarstwo

położnictwo

stosunki międzynarodowe

zarządzanie i inżynieria produkcji

amerykanistyka

analityka gospodarcza

anglistyka

bioinformatyka

dziennikarstwo i medioznawstwo

elektroradiologia

energetyka

filologia angielska

informatyka w biznesie

komunikacja i psychologia w biznesie

kryminologia

logistyka i administrowanie w mediach

mechatronika

pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

telekomunikacja

weterynaria

wzornictwo

zarządzanie i prawo w biznesie

 

Zatem jakie studia są dla mnie?

 

Jakie studia architektoniczne wybrać?

Masz wyrobiony gust estetyczny i dobrą wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na otaczającą nas przestrzeń? Masz talent plastyczny, ale dobrze radzisz sobie również z naukami ścisłymi?

Masz odważne, nieszablonowe pomysły i odwagę, by wprowadzić je w życie? Powinieneś zapoznać się z kierunkami związanymi z architekturą. Może jednej z nich okaże się tym, którym chciałbyś związać swoją przyszłość. Na początku musisz odpowiedzieć sobie, co chciałbyś projektować.

Czytaj więcej: Studia architektura

 


Jakie studia artystyczne wybrać?

Studia artystyczne przeznaczone są dla osób utalentowanych i kreatywnych, które rozwijanie swoich pasji traktują poważnie i wiążą z tym swoją przyszłość.

Studia artystyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego!

Studia artystyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta. Bez ciężkiej pracy nie da się osiągnąć sukcesu na polu artystycznym. Oferta przygotowana przez uczelnie artystyczne jest naprawdę szeroka. 

Czytaj więcej: Studia artystyczne

 


 

Jakie studia biologiczne wybrać?

Ukończyłeś klasę biologiczno-chemiczną i zastanawiasz się, co dalej? Medycyna czy farmacja to nie jedyne studia, jakie możesz wybrać. Oferta studiów biologicznych przygotowana przez uczelnie wyższe jest bardzo szeroka.

Klasyczna biologia łączona jest z innymi dziedzinami nauki. Tym sposobem powstają takie interdyscyplinarne kierunki jak biochemia, biofizyka czy bioinżynieria, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym czy rolnictwie.

Sporym zainteresowaniem cieszy się biotechnologia – kierunek, który łączy nowoczesne technologie z biologią.

Czytaj więcej: Studia biologiczne

 


Jakie studia chemiczne wybrać?

Czujesz chemię do chemii? Warto byś przyjrzał się studiom chemicznym, oferowanym przez uczelnie wyższe. Może któryś z nich odpowiada twoim oczekiwaniom i planom zawodowym?

Będąc absolwentem kierunków chemicznych, pracy szukać możesz w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, biotechnologicznym, sanitarno-epidemiologicznym, rolniczym i budowlanym.

Wiedza zdobyta podczas studiów chemicznych wykorzystana może być również w instytucjach zajmujących się ochroną i monitorowaniem stanu środowiska naturalnego. 

Czytaj więcej: Studia chemiczne

 


Jakie studia dziennikarskie wybrać?

Jesteś spostrzegawczym obserwatorem? Dostrzegasz to, co często umyka innym? Masz wiele do powiedzenia i chciałbyś podzielić się tym ze światem? Nie boisz się wyzwań, cechuje cię dociekliwość?

Uważasz się za osobę, otwartą, ciekawą świata i kreatywną? Masz „lekkie pióro”? Jeżeli tak, całkiem możliwe, że po maturze powinieneś wybrać dziennikarstwo lub któryś z pokrewnych kierunków!

 Na studiach dziennikarskich poznasz najważniejsze gatunki publicystyczne i informacyjne, zgłębisz tajniki warsztatu dziennikarskiego. 

Czytaj więcej: Studia dziennikarskie

 


Jakie studia ekonomiczne wybrać?

Ekonomia to nauka społeczna, która posługuje się metodami matematycznymi. Na te studia zdecydować się mogą więc zarówno osoby, które w liceum chodziły do klasy humanistycznej, jak i te, które na maturze zdawały przedmioty ścisłe.

Do grupy studiów ekonomicznych zalicza się m.in. ekonomię, finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze.

Studia ekonomiczne pozwalają zrozumieć mechanizmy i zjawiska charakterystyczne dla gospodarki wolnorynkowej – zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. 

Czytaj więcej: Studia ekonomiczne

 

jakie studia wybrać

 

 

Jakie studia filologiczne wybrać?

Filologia to studia dla prawdziwych humanistów, dla których nauka języka jest pasją. Wybór języków, których uczyć możesz się na studiach filologicznych, jest naprawdę szeroki – od tych najpopularniejszych (jak język polski, angielski, rosyjski czy niemiecki) po te niszowe (fiński, duński, arabski, japoński, chiński).

Podczas studiów dokładnie poznasz gramatykę, leksykę, fonetykę i historię danego języka oraz kulturę i tradycję narodu, który się nim posługuje. Wiele czasu poświęcisz również na odkrywanie literatury – od tej najstarszej po tę współczesną, od poezji przez dramat po prozę.

Listy lektur są obszerne, a książki grube - przygotuj się więc na długie godziny spędzone w bibliotekach. 

Czytaj więcej: Studia filologiczne

 


Jakie studia fizyczne wybrać?

Fizyka to nie tylko teorie i suche wzory. Dzisiaj nauka ta znajduje zastosowanie w naprawdę wielu różnorodnych dziedzinach: w informatyce, medycynie, robotyce, energetyce, przemyśle żywieniowym i farmaceutycznym, ochronie środowiska.

W odpowiedzi na tak duże zapotrzebowanie, uczelnie wyższe oferują szeroki wachlarz specjalizacji, na których fizyka naucza jest właśnie pod kątem wykorzystania jej w jednej z tych dziedzin.

Powstają również kierunki, na których fizyka łączona jest z innymi naukami ścisłymi. Coraz więcej uczelni wyższych kładzie nacisk na praktyczną formę nauki i oferuje swoim studentom zajęcia w laboratoriach czy salach badawczych.

Czytaj więcej: Studia fizyczne

 


Jakie studia geograficzne wybrać?

Geografia? Geodezja? Geologia? Geoinformatyka? Gospodarka przestrzenna? Nie trać głowy! Wybór studiów geograficznych jest naprawdę szeroki, ale gdy poświęcisz trochę czasu, by dokładnie przeanalizować ofertę uczelni wyższych, na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Studia geograficzne kształcą umiejętność analizy i oceny zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym oraz przewidywania ich następstw.

Przygotują cię do podjęcia pracy w instytucjach planistycznych oraz urzędach i organizacjach zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska geograficznego. 

Czytaj więcej: Studia geograficzne

 


Jakie studia humanistyczne wybrać?

Studia humanistyczne to naprawdę szerokie pojęcie. Kryją się pod nim takie kierunki jak filologia, dziennikarstwo, etnologia, historia, kulturoznawstwo, filozofia.

Na pewno łączy je jedno – jeżeli wybierasz się na takie studia, musisz interesować się kulturą, sztuką, historią, literaturą, filmem. Osoby, które na takich studiach znajdują się „z przypadku”, po prostu się nudzą.

Aby studiować kierunki humanistyczne, trzeba czuć powołanie. To nie jest wiedza, którą możesz „wykuć na pamięć”. Jak wygląda sytuacja absolwentów studiów humanistycznych? 

Czytaj więcej: Studia humanistyczne

 


Jakie studia historyczne wybrać?

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jeżeli zgadzasz się z tym stwierdzeniem i uważasz, że historia ma ogromy wpływ na naszą teraźniejszość, ale również i przyszłość, jeżeli fascynuje cię przeszłość, a jej odkrywanie dostarcza ci satysfakcji, studia historyczne to odpowiedni wybór dla ciebie.

Gdzie możesz szukać pracy po ukończeniu studiów historycznych? Wiele zależy od kierunku i specjalizacji, które wybierzesz. Dwie najpopularniejsze specjalizacje na kierunku „historia” to specjalizacja pedagogiczna i archiwistyczna.

Po ukończeniu specjalizacji pedagogicznej zyskasz uprawnienia do nauczania historii ...

Czytaj więcej: Studia historyczne

 


Jakie studia informatyczne wybrać?

W XXI wieku komputery i Internet towarzyszą nam na każdym kroku. Można powiedzieć, że jesteśmy wręcz od nich uzależnieni i coraz częściej nawet najprostsze życiowe czynności, takie jak zakupy, nie mogą obyć się bez udziału nowoczesnych technologii.

Dlatego też taką popularnością cieszą się studia informatyczne. Absolwenci tych studiów stanowią atrakcyjną grupę na dla pracodawców i znajdują się w korzystnej sytuacji na rynku pracy.

Jako absolwent studiów informatycznych pracy szukać możesz praktycznie w każdej branży. 

Czytaj więcej: Studia informatyczne

 

jakie studia wybrać

 


Jakie studia inżynierskie wybrać?

Oferta studiów inżynierskich, przygotowana przez uczelnie techniczne, jest naprawdę szeroka – od budownictwa i geodezji przez informatykę i robotykę po optykę i akustykę.

Na rynku pracy wciąż panuje duże zapotrzebowanie na absolwentów politechnik, posiadających konkretny „fach” w ręku. Podczas rekrutacji na studia inżynierskie pod uwagę brane są wyniki z matury z przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, chemia, fizyka, biologia), ale również rezultat egzaminu z języka obcego.

Po studiach inżynierskich pracę znaleźć możesz w przemyśle ciężkim, w przemyśle żywieniowym, w branży informatycznej...

Czytaj więcej: Studia inżynierskie

 


Jakie studia logistyczne wybrać?

Jaką drogę pokonuje produkt, zanim trafi na sklepowe półki i z jakimi kosztami jest to związane? Jak najszybciej, najbezpieczniej i najekonomiczniej przetransportować przesyłkę z miasta A do miasta B?

Jeżeli chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania, idąc na studia, powinieneś wybrać jeden z kierunków związanych z transportem i logistyką. Podczas studiów logistycznych dowiesz się, jak planować, realizować i i kontrolować proces sprawnego i ekonomicznie efektywnego przepływu surowców i towarów.

Zdobędziesz informacje niezbędne do zarządzania zapasami, magazynowania produktów, spedycji, obsługi klienta. 

Czytaj więcej: Studia logistyczne

 


Jakie studia matematyczne wybrać?

Matematyka uważana jest za królową nauk. Bez niej cała nowoczesna technologia, z której korzystamy na co dzień, po prostu by nie istniała. Matematyka uczy radzenia sobie z problemami, logicznego myślenia i szukania nowych rozwiązań.

Matematykę studiować możesz zarówno na politechnikach, jak i uniwersytetach. Ukończenie studiów I stopnia na politechnice da Ci tytuł inżyniera, zaś studia na uniwersytecie – tytuł licencjata.

Studia II stopnia, zarówno na politechnice, jak i na uniwersytecie dadzą ci tytuł magistra. 

Czytaj więcej: Studia matematyczne

 


Jakie studia medyczne wybrać?

Studia medyczne zaliczają się do tych najbardziej obleganych. Co jest przyczyną ich popularności? Jak wyglądają perspektywy absolwentów? Od lat w czołówce najbardziej obleganych kierunków znajduje się medycyna.

Z tego powodu progi punktowe na te studia są naprawdę wysokie. Studia medyczne są niezwykle wymagające, ale ich ukończenie gwarantuje pracę w zawodzie cieszącym się niezwykłym prestiżem.

Do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu wymagane jest ukończenie pięcioletnich, jednolitych studiów, odbycie 13 miesięcznego stażu zawodowego oraz zdanie Państwowego Egzaminu Lekarskiego. 

Czytaj więcej: Studia medyczne

 


Jakie studia morskie wybrać?

Fascynują cię morza i oceany i to właśnie z nimi chciałbyś związać przyszłość zawodową? Sprawdź, jakie kierunki morskie oferują uczelnie wyższe i jaką pracę będziesz mógł znaleźć, kończąc jeden z tych kierunków.

Oceanografia  to interdyscyplinarna nauka łącząca elementy biologii, fizyki, meteorologii i geofizyki. Oceanotechnika to kierunek studiów, na którym poznasz tajniki konstrukcji statków i obiektów pływających.

Kolejnym morskim kierunkiem jest nawigacja. Studiując go, dowiesz się, jak określać bieżące położenie środków transportu i jak wyznaczać optymalną drogę do celu.  

Czytaj więcej: Studia morskie

 


Jakie studia muzyczne wybrać?

Muzyka to nie tylko twoja pasja, ale również sposób na życie? Chciałbyś związać z nią swoją przyszłość zawodową? Studia muzyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia.

Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia muzyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta, setki godzin poświęconych na ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności.

Sam talent nie wystarczy, by osiągnąć sukces na polu artystycznym – tu niezbędna jest samozaparcie i dyscyplina. Jakie wyższe uczelnie mogą zaoferować ci studia muzyczne? 

Czytaj więcej: Studia muzyczne

 

jakie studia wybrać

 

 


Jakie studia pedagogiczne wybrać?

Pedagog to nie tylko zawód – to przede wszystkim powołanie. Tylko osoby, które je czują, powinny decydować się na studia pedagogiczne. Praca wychowawcy daje satysfakcję, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością.

Warto o tym pamiętać. Pedagogika to nauka społeczna, która charakteryzuje się dużą interdyscyplinarnością: obejmuje swoim zakresem wszystkie formy kształcenia dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz opieki nad osobami starszym czy borykającymi się z życiowymi trudnościami. 

Czytaj więcej: Studia pedagogiczne

 


Jakie studia prawnicze wybrać?

Prawo to jeden z bardziej obleganych kierunków. Świadczy to o prestiżu, jakim cieszą się te studia. Z drugiej strony duża ilości absolwentów powoduje, że rynek pracy staje się nimi przesycony.

Studia prawnicze są studiami jednolitymi. Trwają pięć lat i nie występuje na nich podział na studia licencjackie i magisterskie. Pierwszy rok studiów to przedmioty „wprowadzające”: logika, historia prawa, filozofia, ekonomia, socjologia, język łaciński.  

Podczas kolejnych lat zapoznasz się praktycznie z każdą gałęzią prawa: prawem administracyjnym, karnym, cywilnym, finansowym, europejskim, handlowym, gospodarczym.  

Czytaj więcej: Studia prawnicze

 


Jakie studia rolnicze wybrać?

Rolnictwo w XXI wieku oprócz wiedzy biologicznej i chemicznej wymaga również doskonałej znajomości marketingu, zarządzania, ekonomii i nowoczesnych technologii.

Tego właśnie nauczysz się studiując rolnictwo oraz inne, pokrewne kierunki. Na studiach rolniczych poznasz od podstaw zasady prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego.

Studia mają charakter przyrodniczo-techniczny: obejmują podstawowe dyscypliny przyrodnicze, ale także wiedzę z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i organizacji gospodarstw, rynku produktów rolniczych i zastosowań informatyki w rolnictwie. 

Czytaj więcej: Studia rolnicze

 


Jakie studia społeczne wybrać?

Interesuje cię społeczeństwo, jego historia i procesy, jakie w nim zachodzą? Tymi zagadnieniami zajmują się studia społeczne badające strukturę i dzieje społeczeństwa, jego kulturę, prawa i prawidłowości jego rozwoju.

Do studiów społecznych zaliczamy m.in. socjologię, pracę społeczną, psychologię czy politologię. Studiując socjologię poznasz zasady funkcjonowania społeczeństwa oraz zmiany, jakie możemy w nim zaobserwować.

Praca społeczna to kierunek, który przygotuje cię do niesienia pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. 

Czytaj więcej: Studia społeczne

 


Jakie studia sportowe wybrać?

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Ale sport to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia. To także przyszłościowy kierunek studiów. Lubisz ruch, rywalizację, adrenalinę i wysiłek?

W przyszłości chciałbyś wykonywać aktywną pracę, a myśl o ośmiu godzinach spędzonych za biurkiem po prostu cię przeraża? Studia sportowe to może być to „coś”, co spełni twoje wymagania.

Kierunki sportowe studiować możesz przede wszystkim na Akademii Wychowania Fizycznego. AFW-y znajdują się m.in. w Warszawie, w Poznaniu, w Krakowie, w Gdańsku, w Katowicach, we Wrocławiu. 

Czytaj więcej: Studia sportowe

 


Jakie studia teologiczne wybrać?

Fascynuje cię różnorodność wierzeń różnych narodów i grup etnicznych? Pragniesz poznać filozoficzne aspekty religii? Chciałbyś zgłębić tajniki prawa kanonicznego?

Możliwe, że zainteresować może cię jeden z trzech, naprawdę niszowych kierunków: teologia, religioznawstwa, prawo kanoniczne. Teologia to dyscyplina wiedzy, która, za pomocą metod filozoficznych stara wyjaśnić się relację między światem a Bogiem.

Będąc absolwentem tych studiów, pracy szukać możesz w kościelnych i świeckich instytucjach zajmujących się działalnością edukacyjno-kulturową oraz profilaktyką społeczną. 

Czytaj więcej: Studia teologiczne

 


Jakie studia weterynaryjne wybrać?

Kochasz zwierzęta i chciałbyś związać z nimi swoją karierę zawodową? Może zainteresować cię jeden z dwóch kierunków: weterynaria lub zootechnika!

Podczas studiów na kierunku weterynaria nauczysz się oceniać stan zdrowia zwierząt, zapobiegać, rozpoznawać i leczyć choroby, wykonywać zabiegi chirurgiczne.

W toku nauki zapoznasz się również z zagadnieniami związanymi z ochroną zdrowia publicznego i bezpieczeństwem żywności. Absolwenci tego kierunku uzyskują tytuł zawodowy lekarza weterynarii.

Czytaj więcej: Studia weterynaryjne

 

 


Jakie studia wojskowe wybrać?

Studia wojskowe to idealny wybór dla osób, które swoją przyszłość chciałby związać z polskim wojskiem. Kończąc kierunek wojskowy, oprócz tytułu magistra, uzyskasz oficerski stopień podporucznika oraz gwarancję zatrudnienia w armii.

W czasie trwania studiów wojskowych uczelnia zapewnia bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie. Studenci otrzymują również uposażenie – jego wysokość uzależniona jest od roku studiów: na pierwszym roku wynosi ono około 1000 zł, ale na ostatnim już około 2000 zł. Wybierając studia wojskowe, musisz pamiętać o tym, że studenci są skoszarowani, obowiązuje ich wojskowa dyscyplina...

Czytaj więcej: Studia wojskowe

 

 


Jakie studia zarządzanie i marketing wybrać?

W dzisiejszych czasach sprzedać można wszystko – trzeba tylko wiedzieć, jak skutecznie zareklamować dany produkt. Dlatego też taką popularnością cieszą się studia związane z marketingiem i zarządzaniem.

Studiując zrządzanie, zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę na temat funkcjonowania organizacji biznesowych i wykorzystywania w tych obszarach różnorodnych metod analitycznych i organizatorskich.  

Program studiów obejmuje wiedzę z zakresu organizacji przedsiębiorstwa, zarządzania przedsiębiorstwem i finansami, ekonomii, marketingu...

Czytaj więcej: Studia zarządzanie i marketing

 

jakie studia wybrać

 

 

Gdzie Studiować

W jakim mieście studiować? Jaką uczelnię i jakie studia wybrać? Sprostanie tym pytaniom wcale nie jest takie trudne. Odpowiedzią na wszystkie niewiadome jest pewność. Musimy wiedzieć czego chcemy się uczyć i w jakim celu.

Reszta pozostanie tylko kwestią wyboru.  „Ale żeby dobrze wybrać, należy zapoznać się z ofertami wielu uczelni!” – ktoś może powiedzieć. Oczywiście, że tak.

Warto przejrzeć ich jak najwięcej. „Ale w takim razie, należałoby odwiedzić każde miasto, w którym znajduje się szkoła wyższa!” – Ale po co? Wszystko znajdziecie poniżej

 

MIASTA AKADEMICKIE

 

 

 

Jak wybrać studia, aby mieć dobrą pracę?
Kiedyś skończenie studiów i zdobycie wyższego wy­kształcenia właściwie wystarczało, by znaleźć pracę. Teraz na rynku co roku pojawia się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy magistrów, więc i konkurencja jest większa. Ukończenie studiów jest łatwiejsze? Trudno powiedzieć, na pewno stało się o wiele popular­niejsze, do tego stopnia, że studenci ostatnich lat żartują sobie, że mgr to skrót od magazyniera.
O pracę nie muszą martwić się ci, którzy odpowiednio wcześnie zaplanują swoją karierę i – poza samymi zainte­resowaniami – przy wyborze kierunku będą kierować się trzeźwym spojrzeniem na potrzeby rynku pracy.
Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę przy planowaniu naszej przyszłości? Warto zacząć od wybrania odpowiednich przedmiotów do zdawania na maturze. Ponieważ już w liceum podejmujemy decyzję co do naszej przyszłości i tego, czy zamierzamy uczyć się i pracować w kierun­kach ścisłych, technicznych, czy też może humanistycz­nych.
Zdając fizykę, chemię i biologię, będziemy mogli składać nasze „papiery” gdzie indziej, niż jeśli zdecyduje­my się na maturze na języki, WOS, historię albo geografię. Dlatego, jeśli wiemy, co chcemy robić w życiu, powinni­śmy odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakich przedmio­tów wymaga nasz wymarzony kierunek.
czytaj dalej jaki kierunek wybrać

 

 

Po których kierunkach zarobisz najwięcej

 

TOP 10 kierunków

Najwyższe wynagrodzenie zaraz po otrzymaniu dyplomu

 

kierunek

wynagrodzenie ogółem brutto

Informatyka

5700

Elektronika i telekomunikacja

4900

Automatyka i robotyka

4700

Zarządzanie

4500

Finanse i rachunkowość

4200

Mechatronika

4300

Mechanika i budowa maszyn

4300

Matematyka

4100

Elektrotechnika

4300

(źródło zarobki.pracuj.pl)

 

 
Jakie są najchętniej wybierane kierunki studiów

 

POPULARNE KIERUNKI STUDIÓW

 

 

 

Jakie studia wybrać? Stacjonarne czy niestacjonarne?
Wątpliwości i pytania rodzące się w trakcie studiów to nic nowego i nic, co powinno nas niepokoić. Ale, niemałe grono osób przeżywa rozterki jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Jak to możliwe? Kierunek kształcenia wybrany, nawet przyszła droga zawodowa już wstępnie zaplanowana, a jednak coś burzy ustanowiony porządek.
W głowie następuje retrospekcja i na głos udzielamy sobie odpowiedzi na pytania: uczelnia wybrana, kierunek wybrany, idę na studia… ale… stacjonarne czy niestacjonarne? Które lepsze? Które wygodniejsze? Które lepiej kształcą? Czym one w ogóle się różnią? 
Nie od dzisiaj rozgrywa się cicha rywalizacja między studiami stacjonarnymi i niestacjonarnymi. Czasami przybiera ona postać dziecięcych przechwałek na boisku o to, kto lepiej gra w piłkę.
Skąd mogły zrodzić się takie potyczki? Być może ze zwykłej zazdrości studentów, którzy sprzeczali się o to, które studia są „mądrzejsze”? Czy rzeczywiście można rozróżniać studiowanie pod takim kątem? Czy tryb studiów może być lepszy, bądź gorszy? Na podstawie bilansu i wszelakich porównań dojdziemy do prawdy, która raz na zawsze rozwiąże ten problem. 

czytaj dalej stacjonarne czy niestacjonarne

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Co roku przed tym problemem staje większość abiturientów.  Próbują rozwiązać ten problem różnymi sposobami, ale często spotyka się głosy, że jednak to nie to, czego oczekiwali i prawdopodobnie spróbują się przenieść na inny kierunek czy do innej uczelni.

 
7 kroków, które pomogą nam wybrać uczelnię
  1. Definiujemy, co w życiu chcemy robić, gdzie i jak pracować, jaką dziedziną się zajmować, musimy określić siebie, swoją drogę.
  2. Sprawdzamy, czy jesteśmy w stanie zrealizować swoje cele wyznaczone w punkcie pierwszym, tj. czy istnieją kierunki nam odpowiadające, czy przedmioty zdawane na maturze są brane pod uwagę w rekrutacji na nich.
  3. Tworzymy listę uczelni i kierunków, które są w stanie zaoferować nam warunki do rozwoju w danej dziedzinie.
  4. Dokonujemy porządku na tej liście. Odrzucamy uczelnie, na które wiemy, że się nie dostaniemy (na podstawie odpowiednio znormalizowanych progów z poprzedniej rekrutacji).
  5. Wprowadzamy kolejne czynniki ograniczające, np. lokalizacja, program studiów, inne, tak aby wybrać uczelnie i kierunki dokładnie nam odpowiadające.
  6. Jeśli na liście pozostanie więcej niż jedna uczelnia dokonujemy analizy porównawczej opisując każdą z nich za pomocą analizy SWOT.
  7. Czynność należy powtarzać, odrzucając za każdym razem tę opcję, która jest najmniej atrakcyjna aż do momentu, gdy pozostanie nam konkretna uczelnia lub/i kierunek.

 

Te siedem kroków wystarczy, aby zaplanować efektywnie najbliższe 5 lat (3 lata) życia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe w danym momencie, aby nasze życie (głównie to po studiach) było jak najlepsze.

Wypróbuj nasze nowe narzędzie: wyszukiwarka uczelni w Polsce

 

 

Gdzie mieszkać podczas studiów. Akademik czy mieszkanie

Wybór uczelni wyższej to jedno ale prawdziwy problem może pojawić się przy decyzji o miejscu zamieszkania. Wielu studentów podążając za marzeniami i ku wspaniałej karierze zawodowej podejmuje się wyjazdów z rodzinnych miast, by móc rozpocząć nowy etap w życiu, w nowym miejscu.

Od wielu lat trwa spór, bądź raczej dylemat, wśród przyszłych studentów nad rodzajem tymczasowego mieszkania. Rozpoczynając poszukiwania z pewnością każdy weźmie pod uwagę kilka czynników: niskie koszty, które pozwolą opłacić kawałek prywatnej przestrzeni wraz z możliwością przygotowania obiadu  przynajmniej co drugi dzień, a także udogodnienia w postaci lokalizacji, warunków do nauki i znakomitych okoliczności do imprez z przyjaciółmi. 

Niestety, nie zawsze możliwe jest połączenie wszystkiego razem. 

Jednak jest kilka ciekawych opcji, a każda z nich posiada oczywiście swoje wady i zalety.  Pierwszą z nich jest dom studencki, tzw. akademik, który jest zbiorowym miejscem zamieszkania studentów w podobnym wieku. Innym wariantem jest wynajęcie mieszkania w dowolnej lokalizacji wraz z kilkoma dowolnymi znajomymi, dzięki czemu uzyskamy pełną swobodę.

Jeśli zaś jesteś osobą, która pragnie skupić się na nauce w ciszy i spokoju, dobrą opcją może być tzw. stancja, czyli wynajęcie jedynie pokoju w mieszkaniu właściciela, mając dostęp także do podstawowych  funkcji w innych pomieszczeniach. 

 

 

 

Rekrutacja i terminy na poszczególnych uczelniach:

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POSZCZEGÓLNYCH UCZELNIACH

Rekrutacja na studia w Białej Podlaskiej

Filia AWF w Białej Podlaskiej
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II

Rekrutacja na studia w Białymstoku

Politechnika Białostocka
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Rekrutacja na studia w Bielsko Białej

Akademia WSB w Cieszynie
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Akademia Kujawsko-Pomorska
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Cieszynie

Akademia WSB w Cieszynie

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Politechnika Częstochowska
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Elblągu

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekrutacja na studia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Akademia Ateneum w Gdańsku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Gdańsku)
Politechnika Gdańska
Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet WSB Merito Gdynia
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny

Rekrutacja na studia w Gliwicach

Akademia WSB w Gliwicach

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – Filia w Gorzowie Wielk.
Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim

Rekrutacja na studia w Jeleniej Górze

Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze

Rekrutacja na studia w Kaliszu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Oddział w Kaliszu
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Kaliszu

Rekrutacja na studia w Katowicach i woj. śląskim

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Akademia Śląska
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Katowicach)
Filia Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uczelnia Metropolitalna
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet WSB Merito Chorzów
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Kielcach)
Politechnika Świętokrzyska
Społeczna Akademia Nauk w Kielcach
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Rekrutacja na studia w Koszalinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Koszalińska
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Koszalinie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia WSB w Krakowie
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie
Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Rekrutacja na studia w Kwidzynie

Powiślańska Szkoła Wyższa

Rekrutacja na studia w Lublinie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lotnicza Akademia Wojskowa
Lubelska Akademia WSEI
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Politechnika Lubelska

Rekrutacja na studia w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Politechnika Łódzka
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet WSB Merito Łódź
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi
Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Rekrutacja na studia w Nowym Sączu

Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu

Rekrutacja na studia w Nowym Targu

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu

Rekrutacja na studia w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Rekrutacja na studia w Opolu

Politechnika Opolska
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet WSB Merito Opole
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Collegium Da Vinci w Poznaniu
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Poznaniu)
Politechnika Poznańska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu
Wyższa Szkoła Logistyki
Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Radomiu

Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Rekrutacja na studia w Rybniku

Filia Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Rybniku

Rekrutacja na studia w Rzeszowie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Rzeszowie)
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Rekrutacja na studia w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Rekrutacja na studia w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Akademia Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie
Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Szczecinie)
Politechnika Morska w Szczecinie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet WSB Merito Szczecin
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej Wydział Zamiejscowy w Szczecinie
Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet WSB Merito w Toruniu

Rekrutacja na studia w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Medyczna Nauk Stosowanych Humanum z siedzibą w Warszawie
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Pożarnicza w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia WIT w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Collegium Civitas w Warszawie
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Politechnika Warszawska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Uczelnia Łukaszewski w Warszawie
Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie
Uczelnia Techniczno - Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WSB Merito Warszawa
VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z siedzibą w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Teatralna w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Rekrutacja na studia w mieście Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia we Wrocławiu)
Coventry University Wrocław
Dolnośląski Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych WSBPI „Apeiron” we Wrocławiu
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu
Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Rekrutacja na studia w Zielonej Górze

Uniwersytet Zielonogórski

Rekrutacja na studia w Żywcu

Akademia WSB w Żywcu

SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POSZCZEGÓLNYCH UCZELNIACH

Rekrutacja na studia w Białymstoku

Politechnika Białostocka
Uniwersytet w Białymstoku

Rekrutacja na studia w Bielsko Białej

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Oddział w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Politechnika Częstochowska
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Elblągu

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekrutacja na studia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Politechnika Gdańska
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Morski w Gdyni
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
Gdański Uniwersytet Medyczny

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Rekrutacja na studia w Katowicach i woj. śląskim

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Politechnika Świętokrzyska
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Rekrutacja na studia w Koszalinie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Koszalińska

Rekrutacja na studia w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lubelska Akademia WSEI
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Politechnika Lubelska

Rekrutacja na studia w Łodzi

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
Politechnika Łódzka
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Rekrutacja na studia w Nowym Sączu

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Rekrutacja na studia w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Rekrutacja na studia w Opolu

Politechnika Opolska
Uniwersytet Opolski
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Radomiu

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

Rekrutacja na studia w Rzeszowie

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Uniwersytet Rzeszowski

Rekrutacja na studia w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Rekrutacja na studia w Słupsku

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Akademia Sztuki w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Rekrutacja na studia w Warszawie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Pożarnicza w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Politechnika Warszawska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Rekrutacja na studia w mieście Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Wrocławski
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Rekrutacja na studia w Zielonej Górze

Uniwersytet Szczeciński – Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze
Uniwersytet Zielonogórski

Komentarze (16)

Katarina odpowiedz

Muszę zgodzić się z wypowiedzią Olki, skończenie kierunku którym nie jesteś zainteresowana jest całkowicie bez sensu. Ja się odważyłam i poszłam w kierunku IT, zaczęłam podyplomówkę Tester oprogramowania na WSKZ, robię już drugi semestr a nikt we mnie nie wierzył. Róbcie to co lubicie szczególnie, że teraz jest duży wybór przeróżnych kierunków i zmiana branży jest łatwiejsza niż kiedykolwiek!

onlineekspertwsb odpowiedz

Witam! Wybór studiów to zawsze kwestia indywidualna. Każdy kto chce podjąć studia I stopnia na dobrej uczelni to zapraszam z tego miesjca do zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Bankowej. Warunki rekrutacji oraz pełną listę kierunków i specjalności znaleźć można na naszej stronie wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Dodam, że zapisując się na studia do 30 maja można zaoszczędzić 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku. Nie pobieramy także opłaty wpisowego. Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia?

Olka odpowiedz

Jakie studia wybrać? Z pewnością takie, które będą cię interesować. Największą głupotą jest iść na studia tylko dlatego, że dany kierunek wydaje nam się "przyszłościowy". Ja poszłam na coaching, choć wiele osób mi to odradzało... Teraz robię podyplomowe i uważam, że to najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać.

Luiza odpowiedz

Wydaje mi sie, ze przyszlosciowa jest np. medycyna i weterynaria. To trudne kierunki studiow, zawody rowniez wymagaja duzo wysilku umyslowego, jak i fizycznego (lekarz weterynarii musi sobie radzic nie tylko z domowymi zwierzaczkami, ale tez np. hodowlanymi).

wacus odpowiedz

ciekawy art w temacie wyboru kierunku https://rodzic.eu/2018/04/11/dlaczego-system-nauczania-bani/

Doradca zawodowy/coach kariery odpowiedz pokaż odpowiedzi (10)

komentarz usunięty ze względu na złamanie regulaminu

Wioletta W odpowiedzi do: Doradca zawodowy/coach kariery odpowiedz

Ja się zastanawiam bardzo nad studiami prawniczymi, widzę co się dzieje wśród prawników, jest przesyt na rynku a te studia nie najeżą do najtańszych. Wiadomo, im większa nisza tym droższe studia, z dofinansowaniami jest różnie a stypendia nie dla każdego. Myślałam tez o grafice komputerowej, sporo rysuję i nawet na 18 zażyczyłam sobie maca, żeby robić jakieś lepsze grafiki. Teraz, pracując w wakacje, odłożyłam na iPada Pro i kupiłam go przedwczoraj w iSpocie. Ćwiczę już na nim i jest genialny. Dodatkowo obsługa super, zgadzało się ze studiami, że to w sumie sprzęt do trenowania i okazało się że jak kupiłam iPada u nich to mogę wygrać w konkursie 5000 zł na studia które sama wybiorę. tylko pytanie do Was- które wybrać ?

Paula W odpowiedzi do: Wioletta odpowiedz

Jeśli interesujesz się prawem to idź na prawo. Jeśli naprawde pasjonuje cię grafika to nie rezygnuj z tego, zawsze można zaleść prace, po prostu trzeba mieć pomysł na siebie. Pamiętaj że studia są po to żeby się rozwijać i uczyć nawych rzeczy :) Mam nadzieje że pomogłam

Natalia W odpowiedzi do: Wioletta odpowiedz

Ja polecam kierunek : promocja zdrowia. Sama go studiowałam w szkole American Business Academy i dziś mam dobrze płatną, stałą pracę.

krakus W odpowiedzi do: Natalia odpowiedz

Myślę, że z całą pewnością warto wybierać studia, którymi się interesujesz, bo wtedy jesteś w stanie przyswoić więcej wiedzy. Moja koleżanka poszła na geologię, a teraz zajmuje się badaniem teledetekcyjnym przestrzeni, która ma być chroniona lub na której będa prowadzone inwestycje, a do tego lata dronem. Moim zdaniem dobrze trafiła.

filip W odpowiedzi do: krakus odpowiedz

Czyli pewnie Twoja koleżanka korzysta z systemów gis. trochę o tym czytałem na arcanagis, takim branżowym czaspiśmie. Wydaje mi się, że takie wykształcenie rzeczywiście daje spore możliwości na rynku pracy i pewnie warto pójśc na takie studia.

krakus W odpowiedzi do: filip odpowiedz

No tak:) Sporo się była w stanie, dzięki takiemu oprogramowaniu nauczyć i nawet gdyby teraz nie prowadziła swojej firmy, to bez problemu znalazłaby pracę w zawodzie.

Malonczi W odpowiedzi do: Paula odpowiedz

źć* xD

mleko W odpowiedzi do: Malonczi odpowiedz

Zdecydowanie psychologia na wyzszej szkole bezpieczenstwa. Niskie czesne, poziom przyzwoity, kadra jak najbardziej wykwalifikowana, polecam tez tą Uczelnie ze wzgledu na sporo wybor specjalnosci.

gosc W odpowiedzi do: mleko odpowiedz

ze studiów medycznych warto studiować fizjoterapię. ja postawilam na wyższą szkołę mazowiecką i nie narzekam! ciekawe rzeczy się uczę i wiem, że w przyszłości będę zajmować się rzeczami, którymi lubię.

sam W odpowiedzi do: gosc odpowiedz

ale polskiego to chyba cię w tej wyższej szkole mazowieckiej już nie nauczyli

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Rekrutacja na uczelniach

Łódź

Warszawa

Kraków

Poznań

Katowice i woj. śląskie

Lublin

Kielce

Wrocław

Opole

Zielona Góra

Bydgoszcz

Toruń

Olsztyn

Szczecin

Gdańsk | Gdynia | Sopot

Rzeszów

Częstochowa

Białystok

Bielsko-Biała

Koszalin

Słupsk

Siedlce

Nowy Sącz

Kalisz

Biała Podlaska

Elbląg

Kwidzyn