1. Typ i tryb studiów
Kierunek inżynieria naftowa i gazownicza można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół zagadnień z obszaru nauk technicznych i ścisłych.
Studia na kierunku inżynieria naftowa i gazownicza możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W czasie studiów na kierunku inżynieria naftowa i gazownicza, rozwiniesz swoją wiedzę na temat chemii, fizyki, energetyki, mechaniki czy geologii. Program nauczania zakłada realizacje wielu interesujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
-
Mechanika i hydromechanika złóż ropy i gazu
-
Technologia cementowania
-
Magazynowanie ropy naftowej
-
Urządzenia wiertnicze
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku będziesz miał okazję zdobyć cenne umiejętności praktyczne i kwalifikacje zawodowe. Przede wszystkim nauczysz się praktycznego zastosowania praw termodynamiki i mechaniki płynów.
Co więcej, studenci dowiedzą się, w jaki sposób analizować i interpretować różnego typu mapy geologiczne. W czasie licznych warsztatów poznasz także zasady projektowania sieci gazowych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Szukasz ciekawego kierunku o unikatowym profilu kształcenia w zakresie nauk ścisłych? Inżynieria naftowa i gazownictwo mogą okazać się dla Ciebie świetnymi studiami otwierającymi ciekawą perspektywę zawodową. Dzięki tym studiom zdobędziesz bowiem wiedzę potrzebną do prowadzenia wierceń naftowych czy prowadzenia symulacji komputerowych.
5. Gdzie studiować inżynierię naftową i gazowniczą
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria naftowa i gazownicza: