Kognitywistyka

Kognitywistyka

Studia na kierunku kognitywistyka możesz podjąć na 10 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Kognitywistyka stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

Popularne miasta

Często wybierane

Filtrowanie
Miasto

Kognitywistyka studia - kierunek studiów

Studia na kierunku kognitywistyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku kognitywistyka
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku kognitywistyka możesz podjąć na 10 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | kognitywistyka - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku kognitywistyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kognitywistyka:

  • biologia,
  • chemia,
  • filozofia
  • fizyka i astronomia,
  • fizyka,
  • historia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kognitywistyka - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kognitywistykę

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku kognitywistyka: metodologia badań psychologicznych, wprowadzenie do matematyki, podstawy statystyki, etyczne problemy w kognitywistyce, psychologia eksperymentalna.

Obecnie coraz więcej dyscyplin posiada swoją kognitywistyczną odmianę, co stwarza duże możliwości dla absolwentów tego kierunku. Na świecie istnieje stowarzyszenie Cognitive Science Society, które zrzesza kognitywistów na całym świecie.

W Polsce jego mniejszym odpowiednikiem jest Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne. Kognitywistyka jest nauką o charakterze interdyscyplinarnym, jednak nacisk będzie kładziony głównie na badania nad znakiem i językiem jako środkami poznania i procesami poznawczymi oraz na sztucznej inteligencji.

Dzięki takiej wiedzy będziesz w stanie rozwiązać zagadki umysłu, poznasz funkcjonowania mózgu oraz nauczysz się tworzyć programy sztucznej inteligencji. Jedno jest pewne – na tych studiach na pewno nie będziesz się nudzić, a dodatkowo zainwestujesz w swój rozwój personalny, który umożliwi Ci podjęcie ciekawej pracy w zawodzie.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk kognitywnych w systemie nauk humanistycznych, społecznych, jak również przyrodniczych i ścisłych wraz z ich specyfiką przedmiotową i metodologiczną - podstawową terminologię innych dyscyplin składowych nauk o poznaniu w perspektywie złożoności i zmienności języka naukowego i potocznego,
  • terminologii kognitywistycznej w języku angielskim oraz uporządkowanej wiedzy dotyczącej źródeł kognitywistyki,
  • wiedzy o interdyscyplinarnych poglądach kognitywistycznych w sferze nauki, kultury i gospodarki,
  • filozofii, logiki, psychologii, neurofizjologii, językoznawstwa, nauk o sztucznych systemach inteligentnych - uporządkowanej wiedzy szczegółowej z zakresu jednego z wybranych bloków tematycznych,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku kognitywistyka?

 

1. Tryb i typ studiów

Kognitywistyka występuje w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Pierwsza z opcji kierowana jest głównie do tych, którzy liczą na regularne kształcenie podczas systematycznych zajęć i wykładów, odbywających się podczas tygodnia roboczego. Tryb niestacjonarny natomiast jest wybierany najchętniej przez osoby dążące do kształcenia głównie w weekendy.

 

Studia na kierunku kognitywistyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Nabywane umiejętności

Uniwersalność kognitywistyki oraz szerokie zainteresowanie jej zgłębianiem, jakie można zaobserwować wśród przyszłych maturzystów oraz kandydatów na studia wyższe sprawia, że kierunek ten można podjąć na kilku polskich uczelniach.

Różnorodność programowa, jaką oferują poszczególne placówki edukacyjne, pozwala na wybranie najbardziej dopasowanej siatki kształcenia. Zanim rozpoczniesz kognitywistykę, powinieneś wiedzieć, że jest to nauka interdyscyplinarna, korzystająca z szerokiego wachlarza dziedzin, jak między innymi socjologia, psychologia, neurobiologia, czy filozofia.

Celem powstania kierunku kognitywistyka jest udzielenie studentom odpowiedzi na pytanie jak działa mózg i układ nerwowy człowieka, w jaki sposób powstają określone reakcje emocjonalne na dane bodźce, ile czasu należy poświęcić, aby trwale wpłynąć na ludzką psychikę oraz w jaki sposób leczyć dolegliwości natury psychicznej oraz uszkodzenia układu nerwowego.

Studenci w trakcie edukacji poznają skuteczne narzędzia manipulacji, dzięki czemu będą w stanie uchronić się przed jej wpływem, dowiedzą się, jakie relacje występują pomiędzy umysłem a środowiskiem zewnętrznym, dodatkowo zgłębią istotę kształtowania języka, co pozwoli na zrozumienie pewnych logicznych niuansów.

 

3. Dla kogo ten kierunek

Kognitywistyka to nauka zajmująca się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Jest nauką interdyscyplinarną, czerpiącą wiedzę z wielu dyscyplin, takich jak: psychologia, neurobiologia czy sztuczna inteligencja.

Jako nauka jest to stosunkowa nowa dziedzina, ukształtowana w połowie XX wieku, najszybciej rozwijająca się w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na coraz szersze zainteresowanie tą nauką Kognitywistyka może być świetnym kierunkiem dla osób, których ciekawi percepcja, rozumowanie oraz pamięć człowieka oraz wpływ tych aspektów na społeczeństwo.

 

4. Gdzie studiować kognitywistykę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek kognitywistyka:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku kognitywistyka?

Studia na kierunku kognitywistyka trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku kognitywistyka składają się z sześciu semestrów, dzięki którym studenci otrzymują kompleksowe kompetencje, możliwe do wykorzystania w życiu zawodowym. Po ukończeniu tego trzyletniego cyklu kształcenia, będziesz mógł kontynuować naukę na dwuletnich studiach magisterskich drugiego stopnia lub wkroczyć na ścieżkę kariery. Warto rozważyć podjęcie obu etapów nauki, ponieważ zdobyte w ten sposób wykształcenie z pewnością zostanie docenione na współczesnym rynku pracy.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku kognitywistyka

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent Kognitywistyki? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w jednostkach naukowo-badawczych, firmach z sektora IT jako analityk, projektant interfejsów użytkownika, webmaster lub jako specjalista od Public Relations dzięki wiedzy z filozofii, psychologii i informatyki, która pomaga w podejmowaniu działań marketingowych.

Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Kognitywistyka może być świetnym początkiem Twojej kariery zawodowej.

 

Absolwent kierunku kognitywistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • specjalista do spraw public relations,
  • pracownik w firmach z sektora IT,
  • analityk,
  • projektant interfejsów użytkownika,
  • webmaster.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kognitywistyka studia niestacjonarne

Kognitywistyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kognitywistyka studia I stopnia

Kognitywistyka studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku kognitywistyka

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
stacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Kognitywistyka

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Komentarze (2)

Prof Krzysztof Mikucki odpowiedz

Super dziedzina pełna atrakcyjności i pasji

mipop@freenet.de odpowiedz

to jest chyba prowokacja !!! w spisie polskich Uczelni z prawej strony nie ma Uczelni w Bialymstoku a jest ich tam co najmniej cztery. Taka nieuzasadniona i krzywdzaca selekcja nie przystoi KUL - owi !!!