U nas nie parzymy kawy!

U nas nie parzymy kawy!

fti staże

U nas nie parzymy kawy!

30 stażystów w czterech działach w dwóch biurach w Poznaniu. Staż we Franklinie to szansa na wykorzystanie teorii w praktyce, pierwsze zetknięcie z kulturą pracy w międzynarodowej korporacji, a także szlifowanie i nabywanie nowych kompetencji — współpracy w grupie, kompleksowego podejścia do napotkanych trudności dnia codziennego i ich kreatywnego rozwiązania. Wymienione kompetencje są kluczowe zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym i będą zyskiwać na znaczeniu ze względu na nowe technologie, które zaglądają nam przez ramię coraz częściej — automatyzacja, big data, sztuczna inteligencja nie stanowią już pieśni przyszłości. Zmiany zachodzą na naszych oczach. Zmienia się rynek pracy, typ pracy i pokolenia, które będą te zadania koordynować.

W Niemczech w ciągu ostatnich lat powstało około 300 tys. nowych miejsc pracy związanych z automatyzacją i sztuczną inteligencją. Tym, co wciąż stanowi przewagę człowieka nad maszynami, jest inteligencja emocjonalna. Naszą siłą jest umiejętność kreatywnego myślenia, ponieważ ludzki umysł reaguje pomysłami na niewygodne sytuacje, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować się do nowych warunków.

Świat zmierza ku automatyzacji. Wszystkie rzeczy, które są proste, powtarzalne, niewymagające myślenia są lub będą wykonywane przez roboty, skróty, komputery itd. Pracownik, żeby się wyróżnić, by być wartościowym dla pracodawcy, musi mieć właśnie te kompetencje miękkie — umiejętność radzenia sobie z wiedzą teoretyczną, z rozwiązywaniem problemów, myślenie krytyczne, myślenie kreatywne, podejmowanie decyzji — to są rzeczy, których automatyzacja za nas nie zrobi, decyzji nie podejmie, kreatywna nie będzie, to może zrobić tylko człowiek — mówi Weronika, stażystka w dziale USTA (United States Transfer Agency) Support Services, studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Biorąc pod uwagę zachodzące zmiany, wszyscy będziemy musieli zadbać o rozwój umiejętności miękkich — aktywnego słuchania, krytycznego myślenia i być przygotowanym na nieustanne doszkalanie się, poszerzanie wiedzy i dzielenie się nią. Według debat ekspertów podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos to właśnie te umiejętności będą najbardziej pożądane i niezbędne pracownikom w 2020 roku.

Wraz z rozwojem różnych technologii i metod powstają nowe problemy, z którymi trzeba się zapoznać, wiedzieć jak dać sobie z nimi radę. Elastyczność poznawcza będzie bardzo potrzebna, by odnaleźć się w sytuacji czy stworzyć jej alternatywny scenariusz. Chodzi o to, że powinniśmy być otwarci na poznawanie nowych rzeczy — wyjaśnia Natalia, stażystka w dziale FT Finance, która obecnie studiuje finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym.

 

fti staż

 

Zainwestuj w swoją przyszłość

Staż we Franklinie może trwać trzy lub sześć miesięcy. Stażystą można zostać w ramach uczelnianych programów stażowych finansowanych przez Unię Europejską oraz w ramach wewnętrznego programu Intern Pool.

Stażyści stają się równoprawnymi członkami zespołów od samego początku. Przechodzą okres wdrożeniowy i dostają swoje pierwsze odpowiedzialne zadania.

Moim największym sukcesem był zaakceptowany projekt, a były to plakaty na użytek wewnętrzny firmy, ale też do outdoorowej kampanii HR, w której dwa hasła są moje. Zrobiłem plakaty Business Literacy i zaproszenia na wydarzenie promujące nową kampanię brandową REACH FOR BETTERTM. Projekty stażystów również mogą zostać opublikowane i wypuszczone do produkcji. Często mamy takie wrażenie, że stażysta nie może robić takich rzeczy, ponieważ zwykle musi to zrobić designer, a tu tak nie było. Układy designów były ze Stanów, ale wszystkie zmiany, które mogłem nanieść, były moje - wspomina Patryk, który odbywał staż w dziale Creative Services (aktualnie pracuje na stanowisku Presentation Specialist), student dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Odpowiada mi to, że nikt nie podchodzi do mnie na zasadzie, że jestem tylko stażystką, „nic nie wiesz, lepiej się nie wypowiadaj”. Wręcz przeciwnie. Czasami, kiedy jest potrzeba, inni pytają mnie, co uważam, jaki jest mój punkt widzenia, sposób myślenia i postrzegania danej rzeczy. Niesamowite jest też to, że zawsze mogę kogoś zapytać, jeżeli czegoś nie wiem, nie rozumiem. Nigdy nie zostałam z problem sama, nie usłyszałam, że ktoś nie ma dla mnie czasu. Bardzo budujący jest fakt, że możesz liczyć na innych. To jest właśnie ta inteligencja emocjonalna to, że inni mnie rozumieją, wiedzą, na jakim jestem etapie, że teraz muszę się uczyć, aby później wszyscy mogli korzystać z wiedzy, jaką nabyłam mówi Natalia.

W rankingu kompetencji przyszłości przygotowanym po konferencji w Davos współpraca z innymi plasuje się na piątym miejscu. Zarówno w życiu, jak i w pracy zawodowej funkcjonujemy w systemie naczyń połączonych, nie jesteśmy wolnymi elektronami. Stawiając swoje pierwsze zawodowe kroki, można szybko przekonać się, że współpraca w grupie często daje efekt synergii, a nasze zadania czy projekty wymagają łączenia wielu kropek, w tym komunikacji z innymi.

Staż we Franklinie niewątpliwie pomógł mi w rozwinięciu umiejętności działania w zespole oraz rozwiązywania nierzadko złożonych problemów. Będę mógł je wykorzystywać codziennie, na uczelni, w pracy, tworząc nowy projekt, czy zakładając start-up. Te umiejętności są uniwersalne, a zarazem niezbędne, by funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości — twierdzi Michał, który odbywał staż w dziale Global Trade Services.

Zmieniający się charakter pracy trafnie opisuje określenie „anytime, anywhere”. Praca lokalna nabiera globalnego wymiaru. Dzięki technologii ani różne strefy czasowe, ani 5000 km odległości nie przeszkadza w codziennej pracy. Staż to także szansa na wirtualne poznanie innych kultur i zwyczajów.

Podczas stażu rozwinęłam umiejętność współpracy z ludźmi na miejscu i z zagranicy. Łatwo jest zapomnieć, że nawet w erze globalizacji jednak wciąż jesteśmy kulturowo różni. Ja akurat miałam styczność tylko ze wschodnim i zachodnim wybrzeżem Stanów i z Indiami. Przeprowadziłam z nimi dość sporo rozmów na Skypie, brałam też udział w spotkaniu całego działu, gdzie miałam okazję zauważyć, że trzeba mieć dobre podejście do ludzi. W pracy spotkałam się z różnymi akcentami i zorientowałam się, że trzeba mieć na względzie różnice międzykulturowe. Na studiach uczymy się teorii, pracujemy w grupach, prezentujemy, ale to wszystko jest osadzone w polskich realiach. Dobrze jest sobie zdać sprawę, że skoro chcemy pracować używając języków obcych, to nie będziemy pracować tylko z Polakami, a z różnymi kulturami, więc dobrze jest je poznawać i nieco zgłębić, żeby nie popełnić jakiejś większej gafy — opowiada Weronika.

 

Przepis na udany staż

Na stażu nie ma głupich pytań. Pytania stanowią rozwój.

Myślę, że na stażu szczególnie ważna jest umiejętność zadawania pytań. Nie należy się tego bać i nie powinno się też szarżować. Bardzo często chcemy pokazać, że jesteśmy godni uwagi i często robimy coś sami, na własną rękę, a to może wiązać się z większą ilością błędów. A niestety waga tych błędów może okazać się zbyt duża. Dlatego lepiej przyznać, że się czegoś nie wie i się nie wstydzić, bo w końcu uczymy się całe życie — radzi Natalia.

Moja rada dla znajomych? Żeby nie bali się popełniać błędów i nie bali się pytać. Żeby się jak najszybciej nauczyć, trzeba pytać. Jeśli będziemy wiedzieć więcej, będziemy lepiej wykonywać naszą pracę — tłumaczy Patryk.

W dzisiejszych czasach jedyną stałą rzeczą jest zmiana, a my wciąż jesteśmy „tylko” ludźmi. Popełniamy błędy, wyciągamy wnioski, uczymy się nowych reguł postępowania, wytyczamy sobie nowe ścieżki. Odbycie stażu to dla niektórych pierwszy zawodowy krok ku dorosłemu życiu, więcej obowiązków, które trzeba pogodzić i zaplanować. To także szansa na poznanie siebie, sprawdzenie w czym jest się faktycznie dobrym, co sprawia nam większą przyjemność. Jest to także czas na odkrycie zainteresowań, odnalezienie pasji i stopniowe kształtowanie swojej jedynej i niepowtarzalnej ścieżki.

Każde doświadczenie nas czegoś uczy, daje ważną lekcję. Dobrze jest budować i rozwijać swoją świadomość najszybciej jak to możliwe.

 

tekst: Aleksandra Liszka

Komentarze (0)