You shall (not) pass! Ile wspólnego z Drużyną Pierścienia ma rozmowa o pracę?

You shall (not) pass! Ile wspólnego z Drużyną Pierścienia ma rozmowa o pracę?

fti poznań opinie

You shall (not) pass!

Ile współnego z Drużyną Pierścienia ma rozmowa o pracę?

 

Czy zdobycie wymarzonej pracy wymaga takiego wysiłku i poświęcenia jak pokonanie armii Sourona?

Z pewnością nie, ale sporo można się nauczyć od Drużyny Pierścienia, która dzielnie stawiała jej czoła. Od każdego z 9-osobowej ekipy możesz dowiedzieć się czegoś, co pozwoli Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Idąc na interview pamiętaj, że to Ty jesteś Frodo. Frodo Baggins to główny bohater słynnej Trylogii, który wraz z ośmioma towarzyszami wyruszył do Góry Przeznaczenia, aby zniszczyć pierścień i uwolnić Śródziemie od Sourona. Jak widać Frodo miał tutaj konkrenty cel i motywację. Zanim pójdziesz na rozmowę o pracę warto zapytać samego siebie dlaczego tam idziesz i jaka jest Twoja motywacja do zdobycia/zmiany pracy. Pytanie o motywacje zazwyczaj pada podczas rozmowy. Jeśli Twoim jedynym celem i motywacją jest chęć zarobku, możesz przegrać rywalizacje o stanowisko z kandydatami, którzy potrafią uzasadnić swoją aplikację dodatkowymi powodami tj. zbieżność z prywatnymi zainteresowaniami albo wcześniejsze pozytywne doświadczenia na podobnym stanowisku.

Poznaj nas bliżej: www.franklintempletoncareers.com

Największym sprzymierzeńcem Frodo był jego przyjaciel Sam, który zanim dołączył do drużyny pierścienia był ogrodnikiem w wiosce hobbitów. Tak jak Sam dbał o estetykę i porządek w ogrodzie, tak Ty powinieneś zadbać o estetykę i porządek w swoim CV, a wówczas to CV będzie Twoim największym sprzymierzeńcem. Czytelne i estetyczne CV to zaproszenia dla rekrutera, aby zapoznał się z Twoją ofertą. Wówczas może odwdzięczyć się wysyłając Ci zaproszenie na interview.

Jeśli już wiesz dlaczego szukasz pracy i stworzyłeś miłe dla oka CV, pora przypomnieć sobie postać Gandalfa, który dzięki swojej mądrości przewodził Drużynie Pierścienia. Wymagało to od niego przemyślenia strategii oraz taktyki. To samo czeka Ciebie. Zanim zaczniesz wysyłać swoje cv na prawo i lewo jak elfy swoje strzały, sprawdź i przemyśl kilka rzeczy: czy Twoje doświadczenie zawodowe (jak i okołozawodowe np. organizacje studenckie) jest wystarczające na stanowisko, jakie są Twoje oczekiwania finansowe i jaka jest Twoja dyspozycyjność. Jeżeli aplikujesz na techniczne stanowisko odpowiednio wcześniej odśwież sobie znajomość wymaganych programów/narzędzi, podobnie jeśli wymagany jest język, którego dawno nie używałeś/aś. Będzie to sprawdzane w formie testów albo podczas rozmowy. Przygotowując się do rozmowy warto również wziąć przykład z Aragorna, który ponad 20 lat swojego życia spędził w podróży. Ty nie musisz znać świata, aż tak dobrze, ale z pewnością warto abyś zrobił research rynku. Dowiedz się z kim konkuruje twój potencjalny pracodawca, na jakich rynkach operuje itp.

Niektórzy mówią, że idąc na rozmowę o pracę najlepiej jest być sobą. Zgoda. No chyba, że jesteś posępnym ponurakiem. Wtedy lepiej nie. Jeśli nie możesz być sobą to bądź jak Boromir. Boromir był dumny, szlachetny i uwielbiany w swojej ojczyźnie. Zatem znaj swoją wartość, ale nie bądź arogacki i po prostu daj się lubić. Możesz również być jak Merry (Meriadok),który był uśmiechnięty i przyjazny. Pamiętaj, że rekruter też człowiek. Choć jeśli mowa o Merrym, to raczej: rekruter też hobbit.

Bedąc na rozmowie, możesz mieć obawy czy Twoje doświadcznie jest wystarczające. Wtedy warto przypomnieć sobie o Pippinie, najmłodszym członku drużyny pierścienia, który mimo to dawał sobie radę. Czasami ważniejsze od posiadanego doświadczenia jest sposób w jaki o nim opowiesz. Rekruterzy często zadają pytania kompetencyjne, które wymuszają, abyś swoje umiejętności udawadniał na przykładzie konkretnych działań ze swojej przeszłości. Wiedząc to, odpowiednio wcześniej postaraj się przygotować listę projektów, zadań, obowiązków, które wykonywałeś wcześniej i które potwierdzą Twoje umiejętności.

Aplikując na jakiekolwiek stanowisko warto zwalczyć swoje uprzedzenia w stylu: nie pójdę do korpo, bo nie chce pracować 12h dziennie, skończyłem/am filologię to nie będę pracować w firmie finansowej, nie zaaplikuje do IT, ponieważ informatycy to dziwni ludzie. Większość stereotypów jest nieprawdziwa o czym można przekonać się, gdy już zacznie się pracować w miejscu co do którego miało się uprzedzenia. Nawiązując do Władcy Pierścieni można zwrócić uwagę, że Gimli przez długi czas miał uprzedzenia do Legolasa, a później się z nim zaprzyjaźnił.

A skoro już mowa o Legolasie to w filmowej ekranizacji jego długie blond włosy zawsze były bardzo zadbane. Pomimo wędrówki, walk i różnej pogody. Skoro Legolas potrafił zadbać o fryzurę nawet w trudnych warunkach to zadbanie o schludny ubiór na rozmowie o pracę wydaje się być czymś oczywistym. Nie mniej jednak, nie każdy o tym pamięta.

Nawet jeśli nie jesteś fanem Władcy Pierścieni to mam nadzieję, że dzięki bohaterom Trylogii następna rozmowa o pracę pójdzie Ci wyśmienicie i znajdziesz swoją wymarzoną pracę…Twój skarb, your precious. 

Poznaj nas bliżej: www.franklintempletoncareers.com

Mateusz Londzin

 

Komentarze (0)