Pięć wskazówek, które pozwolą Ci przejść gładko rozmowę kwalifikacyjną

Pięć wskazówek, które pozwolą Ci przejść gładko rozmowę kwalifikacyjną

rozmowa kwalifikacyjna

Pięć wskazówek, które pozwolą Ci przejść gładko rozmowę kwalifikacyjną.

 

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy studentem, który myśli o praktykach lub stażu, podróż, którą musisz pokonać, by zdobyć wymarzoną pracę nie będzie łatwa, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pytania, które zadaje potencjalny pracodawca, mogą wywołać stres bądź zdenerwowanie. Ale nie musi tak być… Zwłaszcza jeśli dobrze przygotujesz się do spotkania. Zebraliśmy dla Ciebie kilka sugestii prosto od rekrutujących i stażystów firmy Philips. Jeśli chcesz zadbać o kompetentne przygotowanie się do następnej rozmowy kwalifikacyjnej, wskazówki te mogą okazać się nieocenioną pomocą.

 

1. Przygotuj się.

Przed rozmową kwalifikacyjną przeprowadź własne badania na temat firmy, w której ubiegasz się o stanowisko pracy. Możesz na przykład sprawdzić stronę internetową, która być może zapewni Ci wiedzę odnoszącą się do organizacji w firmie. Przeczytaj najnowszy roczny raport i dowiedz się, jak wyglądają strategie i plany firmy na przyszłość oraz zweryfikuj sylwetki jej liderów.

„Jeśli masz kontakt z kimś, kto pracuje w firmie, porozmawiaj z nim i dowiedz się, jak wygląda kultura pracy wewnątrz” – Aleksandar, stażysta ds. Marketingu

Możesz także sprawdzić recenzje Glassdoor i przekonać się jakie zdanie na temat firmy mają dawni i obecni pracownicy.

Mariett z zespołu ds. Transformacji biznesowej firmy Philips sugeruje: „Gdy już zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, przejrzyj profil pracodawcy na LinkedIn i dowiedz się, kto może przeprowadzać rozmowę rekrutacyjną. Pomoże ci to zneutralizować stres”.

Im więcej wiesz o firmie i ludziach, z którymi się spotykasz, tym lepiej przygotujesz się do pytań, których możesz spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także zaczniesz tworzyć swoją pozycję dobrego pracownika w przyszłości. Annelie, stażystka w zespole Philips Health Economics & Market Access, idzie jeszcze o krok dalej i zaleca: „Przygotowanie kilku pytań, które warto ze swojej strony zadać na końcu wywiadu rekrutacyjnego, pokazuje, że poważnie myślisz o firmie”.

 

2. Bądź uczciwy.

Oczywiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie chcemy ujawniać swoich wad, by wypaść na niej jak najlepiej. Pamiętaj jednak, że warto być szczerym w kwestii swojej wiedzy bądź niewiedzy. Bądź sobą i odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.

Thomas, stażysta ds. Oprogramowania w firmie Philips Research, został zapytany o to, co chciałby rozwinąć podczas swojej pracy w firmie. Szczerze wyjaśnił: „Oczekuję prawdziwej odpowiedzialności już na wczesnym etapie projektu badawczego, ponieważ chciałbym poprawić umiejętności techniczne i zarządzania projektami".

Jeśli w swoim CV zaznaczyłeś znajomość na przykład języka włoskiego, musisz liczyć się z tym, że możesz zostać poproszony o zademonstrowanie swoich umiejętności. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może okazać się native speakerem i dlatego zechce zweryfikować Twoje umiejętności językowe. Jeśli będzie używała nieznanego żargonu bądź akronimu, którego nie znasz, nie bój się prosić o wyjaśnienie.

Pamiętaj jednak o tym, by rozmowę kwalifikacyjną traktować jak najbardziej poważnie, dlatego, jeśli rekruter zapyta Cię o Twoją największą słabość, nie odpowiadaj, że jest nią ciasto czekoladowe.

Odpowiedzi, których udzielasz, pozwalają zweryfikować osobie przeprowadzającej wywiad rekrutacyjny Twoje reakcje w nieoczekiwanych sytuacjach, a także ilustrują poczucie samoświadomości i konstruktywnej samokrytyki. Każde pytanie traktuj jako okazję do zademonstrowania tego, w jaki sposób pokonałeś poszczególne wyzwania i jak odnosi się to do pozycji, o którą się ubiegasz.

 

3. Bądź otwarty

Pamiętaj, że nie każdy ma ustalony plan kariery, jednak nie jest to coś, czym należy się martwić. Tak naprawdę może być to coś dobrego, ponieważ brak pomysłu będzie okazją do zweryfikowania różnych opcji i wypróbowania prac, których nigdy wcześniej nie rozważałeś. Z drugiej strony pozwoli to także skontrolować oczekiwania odnoszące się do konkretnej roli czy posady, ponieważ mogą się one różnić od rzeczywistości.

Jenny, stażystka z zespołu ds. Zamówień Philipsa, wyjaśniła, że ??złożyła wnioski na dwa staże i przeszła procesy rekrutacyjne dla obu z nich. Mimo że początkowo była zainteresowana jednym z nich, „zdałam sobie sprawę z tego, że nie był on dla mnie odpowiedni".

Nasza rada? Bądź otwarty na różne możliwości kariery i pozwól sobie na poznawanie różnych obszarów pracy. Nawet jeśli zaczynasz swoją karierę w zakresie zasobów ludzkich, nie oznacza przecież, że będziesz się tym zajmował przez resztę zawodowego życia. Nowa praca wiąże się z nowymi możliwościami, a Twoja kariera może zakończyć się niespodziewanym, a nawet bardziej satysfakcjonującym kierunkiem.

 

4. Bądź selektywny

Szukanie pracy powinno być rozważnym procesem. Ubieganie się o jakąkolwiek posadę tylko dlatego, by rozpocząć karierę zawodową, nie jest dobrym sposobem na zapoczątkowanie rozsądnego życia zawodowego.

Zastanów się nad tym, dla jakiego typu organizacji chciałbyś pracować. Czy są jakieś szczególne standardy kulturowe, które najbardziej Ci odpowiadają?

Thomas z firmy Philips Research rozważył zalety pracy w międzynarodowej korporacji w porównaniu z nowopowstałym przedsiębiorstwem i zdecydował, że bardziej odpowiadać mu będzie otoczenie korporacyjne. „Wiedziałem, że interesująca byłaby praca z większą, bardziej zróżnicowaną grupą ludzi w porównaniu do tej małej grupki, która towarzyszy Ci od samego początku".

Dla Jenny życie korporacyjne także było interesujące, ale to nie wszystko. „Chciałam pracować w środowisku międzynarodowym, gdzie otaczają mnie ludzie z różnych kręgów kulturowych".

Badania online, takie jak Glassdoor, pomogą nakreślić Ci nastawienie danej firmy, co pozwoli na znalezienie idealnego miejsca pracy. Pamiętaj, że dla jednej grupy osób ważnymi czynnikami są jasna misja i wspólne wartości, dla drugiej zaś szansa na pracę przy projekcie, który ma znaczący wpływ na życie innych ludzi. To Ty decydujesz o swoich priorytetach!

 

5. Bądź ufny.

Naturalne jest to, że rozmowy kwalifikacyjne wywołują niemały stres. Narastający niepokój możesz jednak zneutralizować poprzez odpowiednie przygotowanie. Stażystka Annelie radzi: „Wyszukaj najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych i przygotuj odpowiedzi z wyprzedzeniem". Sugeruje także, aby wzbogacić rozmowę przez osobiste akcenty, do których możesz się odnieść: „Z czego jesteś najbardziej dumny, Twoje najsilniejsze cechy, punkty rozwojowe i to, co możesz wnieść do zespołu".

Pamiętaj także o tym, że rozmowa kwalifikacyjna to droga dwukierunkowa, co oznacza, że i Ty możesz dokonać oceny potencjalnego pracodawcy. Być może będzie to pomocne w zneutralizowaniu lęku, który wywiad rekrutacyjny wywołuje. Aleksandar rozmawiał z wieloma potencjalnymi pracodawcami, co pozwoliło mu ustalić, który z nich najbardziej mu odpowiada: „Naprawdę kochałem środowisko Philipsa i nie czułem się tak nigdzie indziej”.

 

oferty praktyk i staży

 

Komentarze (0)