Architektura - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Architektura - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Architektura - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia w Gdańsku na kierunku

architektura 

Odkryj architekturę w Gdańsku i sprawdź gdzie możesz studiować 

Architektura studia – Gdańsk, Gdynia, Sopot | woj. pomorskie

Spacerując ulicami miast, zdajemy sobie sprawę z tego, że Architektura to jedna z najważniejszych dziedzin. To ona tworzy klimat, buduje charakter, wprowadza w zachwyt, bowiem większość miejskich budowli spełnia nie tylko rolę czysto użytkową, ale również estetyczną. Wizualne walory najmniejszych detali doskonale dopełniają całości najbardziej monumentalnych i majestatycznych zarazem budowli.

Lecz podziwiając uroki miasta w postaci owoców pracy najwybitniejszych architektów czasów zamierzchłych i obecnych, rzadko myślimy o tym, że tworzenie rzeczy pięknych jest bardzo skomplikowanym zajęciem, wymagającym wielu zdolności.

Powagi dodaje fakt, że Architektura ściśle łączy w sobie szereg przedmiotów technicznych, uznawanych przez wielu za najtrudniejsze do doskonałego opanowania oraz talent artystyczny – a ten, jak wiadomo, posiada jedynie nieliczne grono ponadprzeciętnie uzdolnionych jednostek.

Studia na kierunku Architektura można porównać do układanki, gdyż składa się z wielu elementów. Należy poznać poszczególne jej składowe:

 • historię i teorię architektury,
 • historię sztuk pięknych,
 • fizykę budowli,
 • zasady projektowania. 

I wiele, wiele innych. Jeśli chciałbyś zostać fachowcem na miarę Franka Wrighta, to studia na kierunku Architektura są doskonałym początkiem twojej przyszłej kariery zawodowej!

 

Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to przygotowanie do twórczej, samodzielnej pracy zawodowej. Aby do niej dojrzeć, żeby tworzyć z pełną świadomością należy najpierw posiąść wiedzę, na którą składają się, na przykład:

 • metody organizacji i przebiegu procesu inwestycyjnego,
 • znajomość prawa budowlanego,
 • ekonomiki,
 • zasady konstrukcji.

Przyszły architekt musi posiadać w sobie pewną sprzeczność. Marzyć i wyobrażać sobie rzeczy niemożliwe, a z drugiej strony, dzięki obliczeniom i planom, mocno stąpać po ziemi i wykazywać się dużą skrupulatnością. To niełatwe do zrealizowania połączenie sprawia, że na studia architektoniczne mają szansę dostać się wyłącznie najwybitniejsi.

 

Dla kogo te studia

Kierunek Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to studia dla tych, którzy pragną czerpać inspiracje z tych pięknych miast. Złota Brama, Ulica Mariacka, czy Wielka Zbrojownia na pewno chętnie pomogą w nauce. A jakimi cechami powinien charakteryzować się idealny kandydat na ten kierunek?

Jeśli jesteś skrupulatny i dokładny, nauka matematyki i fizyki była dla ciebie czystą przyjemnością, wykonywane przez ciebie prace plastyczne znajdowały się na honorowych miejscach większości szkolnych wystaw, zasięg twojej wyobraźni wychodzi poza horyzonty myślenia przeciętnego Kowalskiego, a ponadto marzysz o zasileniu grona studentów bardzo prestiżowego kierunku studiów, to Architektura z pewnością okaże się najlepszym z możliwych wyborów.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Gdańsku?

Proces rekrutacji na Architekturę różni się od tych na pozostałe kierunki. Oczywiście, pierwszym krokiem ku studiowaniu jest, wszystkim dobrze znany, konkurs świadectw, na którym należy pochwalić się jak najlepszymi wynikami z matematyki, języka polskiego i języka obcego; natomiast drugim krokiem, który występuje w przypadku rekrutacji na większości polskich uczelni, jest egzamin praktyczny, sprawdzający umiejętności, bez których zostanie architektem jest po prostu niemożliwe.

Wymagania na Architekturę w Gdańsku są wysokie, między innymi dlatego, by w toku nauki poradzić sobie z szeregiem przedmiotów o różnym zakresie tematycznym. Wśród nich wyróżnić można: budownictwo i materiały budowlane, geometria wykreślna i rysunek techniczny, mechanika budowli, matematyka, systemy instalacyjne, systemy konstrukcyjne, współczesne problemy miast historycznych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Architektura w Trójmieście

Studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na kierunku Architektura, jak już pewnie wiesz po zapoznaniu się z powyższą treścią, należą do grona nauk interdyscyplinarnych, co w praktyce oznacza, że każdy ze studentów będzie musiał wykazać się ponadprzeciętną wytrwałością i zdolnością do zgłębiania nauki z obszaru nauk ścisłych oraz artystycznych.

Konkretny fach w rękach, który bez wątpienia zostanie doceniony przez każdego z pracodawców, zapewni ci regularne uczęszczanie na, prowadzone przez wyspecjalizowanych ekspertów z branży, zajęcia warsztatowe. W ich trakcie poznasz innowacyjne metody używane w architekturze, a żeby je dobrze zrozumieć, uprzednio w znacznym stopniu pogłębisz posiadaną wiedzę matematyczną i fizyczną.

Wykonywanie skomplikowanych obliczeń, w których uwzględnisz niezależną od człowieka działalność sił przyrody, da ci gwarancję, że zrealizowanie twoich przyszłych projektów z pewnością się powiedzie. Jednak zanim do tego dojdzie, staniesz przed koniecznością uczestniczenia w licznych wykładach z przedmiotów ścisłych.

Historia sztuki i architektury wprowadzi cię w świat dorobku artystycznego czasów od początku istnienia człowieka. Wykłady te powinny być dla ciebie cenne w perspektywie konieczności wyboru przyszłego stylu i możliwości czerpania inspiracji od najwybitniejszych.

Architektura to także wyobraźnia i talent plastyczny, który będziesz kształcił w trakcie warsztatowych zajęć praktycznych. Całokształt przyswojonej na studiach wiedzy stworzy z ciebie abiturienta gotowego do podjęcia pracy w najbardziej prestiżowych miejscach świata.

Niektóre uczelnie w Trójmieście, na których istnieje możliwość podjęcia studiów architektonicznych, zadbały o to, aby można było kształcić się w ramach studiów dziennych i zaocznych. Pierwsza opcja implikuje większą konkurencję – wybór ten jest podejmowany przez znaczną większość przyszłych studentów.

Studia niestacjonarne natomiast będą doskonałą alternatywą dla tych, którzy chcieliby pogodzić swoje życie zawodowe ze zdobywaniem wyższego wykształcenia. Wybór będzie należał do ciebie.

Ile trwają studia na kierunku Architektura w Trójmieście

Ile trwają studia na kierunku Architektura w Trójmieście

Kierunki studiów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie dzielą się na takie, których etapy można podzielić na dwie komplementarne części oraz jednolite magisterskie. Architektura należy do tego pierwszego, znacznie szerszego grona. Co to oznacza w praktyce? Studia pierwszego stopnia na opisywanym kierunku będą trwały siedem semestrów, a więc trzy i pół roku, a zwieńczone zostaną uzyskaniem przez abiturientów tytułu inżyniera, a co za tym idzie, uprawnień do wykonywania pracy w zawodzie.

Magisterskie studia drugiego stopnia będą trwały półtora roku, a kończący je absolwent będzie mógł pochwalić się zdecydowanie szerszymi kompetencjami, niezwykle pożądanymi przez wszystkich pracodawców.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Architektura w Trójmieście

Oczywistym faktem jest, że zanim aplikujesz na jakikolwiek kierunek studiów, musisz uprzednio zapoznać się z procedurami rekrutacyjnymi, które musisz spełnić, aby mieć szansę na znalezienie swojego nazwiska na liście przyjętych. Podobnie jest z Architekturą. Aplikacja na ten kierunek najprawdopodobniej będzie miała wymiar dwuetapowy. Pierwszym z nich jest zdanie rozszerzonej matury z matematyki, fizyki i języka obcego na wysokim poziomie, drugim natomiast – sprawdzian artystycznych umiejętności praktycznych.

Warto pamiętać, że wymagania te mogą ulegać zmianom, dlatego należy na bieżąco śledzić ustalenia, o których będzie mowa na stronie internetowej danej uczelni.

 

Proces rekrutacji

Elektroniczna rejestracja kandydatów to wszystkim chyba już dobrze znany etap, który rozpoczyna staranie się o wymarzone miejsce wśród grona studentów wybranego kierunku. Zamieszczony na stronie internetowej danego ośrodka akademickiego formularz aż sam się prosi o rzetelne uzupełnienie go wymaganymi danymi.

 

Potrzebne dokumenty

Po pozytywnym przejściu poprzedniego etapu, pozostanie ci już tylko skompletowanie pliku kilku niezbędnych do zwieńczenia rekrutacji dokumentów. Zadbaj o terminowe dostarczenie:

 • Fotografii o wymiarach 35X45mm
 • Świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia
 • Kserokopii powyższych dokumentów

Prawda, że proste? Już tylko krok dzieli cię od stania się studentem jednego z najbardziej prestiżowych kierunków, dlatego nie wahaj się dłużej i rozpocznij naukę do matury już dzisiaj!

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Architektura w Trójmieście?

Jaka praca po studiach na kierunku Architektura w Trójmieście?

Jaką pracę możemy znaleźć kończąc studia na kierunku Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Większość przyszłych studentów zadaje sobie to pytanie, nie mając pewności, czy obrany przez nich kierunek będzie wystarczająco pragmatyczny i przyszłościowy, aby zapewnić im zadowalające zarobki.

Jeśli masz zamiar rozpocząć studia na kierunku Architektura w Trójmieście, to możesz mieć pewność, że wszechstronne wykształcenie z zakresu przedmiotów ścisłych, niezwykle cenionych na rynku pracy, oraz udoskonalenie posiadanego talentu plastycznego, da ci niepowtarzalną okazję do zatrudnienia się w prestiżowych miejscach pracy.

Jednym z niewątpliwym atutów studiów architektonicznych w Trójmieście jest wspomniana wcześniej wszechstronność, która pozwoli każdemu z abiturientów rozpoczęcie pracy zarówno dla cenionych, międzynarodowych korporacji architektonicznych oraz na własny rachunek we wszelkiego rodzaju biurach, oferując usługi w różnym zakresie.

Absolwenci studiów architektonicznych mogą znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, biurach architektonicznych, instytucjach wystawienniczych, a nawet w agencjach reklamowych, projektując rozmaite grafiki promocyjne, mające na celu zwiększenie renomy wybranego produktu, wnętrza, czy jakiejkolwiek innej inicjatywy.

Jakie opinie mają studia na kierunku Architektura w Trójmieście?

Studia to spełnienie marzeń, początek realizacji wielkiego planu, rozpoczęcie drogi do kariery zawodowej. Ale w którym mieście je podjąć? Gdzie się uczyć i gdzie będzie nam najlepiej? Takie i podobne pytania, kandydaci na studia zadają sobie niemal bez przerwy. Jakie ma kierunek Architektura w Gdańsku, Gdyni i Sopocie opinie?

Dominik, student drugiego roku Architektury w Trójmieście, mówi:

„Bycie architektem to było moje marzenie odkąd skończyłem czternaście lat. Pojechałem z rodzicami na wycieczkę do Gdańska i chodząc po mieście doznałem jakiegoś olśnienia. Pomyślałem, że jak zrobię maturę, to wrócę do tego miasta, aby rozpocząć studia architektoniczne. Udało się. Studiowanie Architektury w Gdańsku jest jak trenowanie jakiegoś sportu w najlepszej drużynie świata. To miasto inspiruje. Jest niesamowite.”

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 

Komentarze (0)