Architektura - Katowice i Gliwice

Architektura - Katowice i Gliwice

Architektura - Katowice i Gliwice

Studia w Katowicach i Gliwicach na kierunku Architektura

Odkryj kierunek Architektura na Śląsku i sprawdź gdzie możesz studiować 

Architektura studia Katowice i Gliwice | woj. śląskie

Dla kogo ten kierunek?

Projektowanie domów, wnętrz, ogrodów to doskonała zabawa, kiedy jesteśmy dziećmi. Nieustannie urządzamy przestrzeń dla naszych zabawek czy nasz własny pokój, który będzie odzwierciedlał naszą osobowość. Budujemy wieże z klocków czy namioty pod stołami. Nasza wyobraźnia nie ma granic, masa pomysłów czasem nie może zostać wykorzystana. Jeśli doskwiera Ci ten problem, może warto tę energię przedłożyć w projekty dla innych ludzi?

Jesteś artystą, ale czujesz się dobrze także z naukami ścisłymi? Jeśli marzysz o połączeniu wiedzy technicznej oraz sztuk pięknych, a dodatkowo masz doskonały zmysł przestrzenny, kierunek architektura w Katowicach i Gliwicach może okazać się czymś idealnym dla Ciebie. Niewykluczone, że za kilka lat wycieczki będą podziwiać Twoje projekty, tak jak teraz turyści jeżdżą, by ujrzeć pracę chociażby Gustava Eiffle'a. Przelej swoje pomysły na papier, nie marnuj ich w swojej głowie!

 

Program studiów i gdzie studiować

Kierunki studiów w Katowicach i Gliwicach takie jak architektura to z pewnością jeden z najbardziej interesujących i prestiżowych kierunków ostatnich lat. Architekturę w Katowicach i Gliwicach możesz studiować na jednej z najbardziej renomowanych uczelni technicznych w Polsce, czyli Politechnice Śląskiej. Nie mogło jej także zabraknąć w Wyższej Szkole Technicznej.

Program kształcenia jest bardzo bogaty i obfituje nie tylko w wykłady, na których przyszły student będzie zgłębiał tajniki wiedzy teoretycznej, ale także w ćwiczenia i laboratoria, które mają rozwinąć teorię w postaci praktyki. Program kształcenia przewiduje szereg przedmiotów techniczno-matematycznych, takich jak: matematyka, geometria wykreślna, mechanika budowli, budownictwo ogólne i materiałoznawstwo i wiele innych, a także przedmioty kreatywne, jak rysunek czy chociażby projektowanie architektoniczne. Poczas wykładów student będzie mógł zapoznać się z historią architektury.

 

Praca po studiach

Architektura uchodzi za jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków obecnych czasów. Oferta pracy jest bogata, a przyszły abiturient nie musi martwić się o stabilne zatrudnienie, ponieważ współczesny architekt to nie tylko projektant budynków, ale także urbanista tworzący osiedla czy miasta.

Uczelnie w Katowicach i Gliwicach sprawiają, że absolwent z powodzeniem odnajdzie się w biurach projektowych i pracowniach architektonicznych, firmach budowlano-architektonicznych, agencjach i biurach nieruchomości, a nawet agencjach designerskich.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Architektura w Katowicach i Gliwicach?

     Dla rekrutacji na studia architektoniczne w Katowicach i Gliwicach jednym z najważniejszych etapów jest zdanie egzaminu z rysunku technicznego, dlatego już teraz warto pomyśleć o kursie przygotowującym do egzaminów wstępnych. Jeśli chodzi o wyniki maturalne, warto rozważyć zdawanie, najlepiej na poziomie rozszerzonym, przedmiotów takich jak: matematyka czy fizyka, które stanowią podstawę studiów architektonicznych. Warto wziąć także pod uwagę udział w olimpiadach czy konkursach na przykład fizycznych czy matematycznych. Szanse laureatów i finalistów automatycznie wzrastają w postępowaniach rekrutacyjnych.

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     POPULARNE KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KATOWICACH I GLIWICACH

     Jak wyglądają studia na kierunku architektura w Katowicach i Gliwicach?

     Studia architektoniczne można realizować zarówno dziennie (stacjonarnie), jak i zaocznie (niestacjonarnie). Uczelnie oferują także studia podyplomowe. Prócz architektury w języku polskim, Politechnika Śląska przewiduje studiowanie również w języku angielskim.

     Program studiów jest bardzo urozmaicony i obfituje w szereg bardzo ważnych i niezwykle interesujących przedmiotów. Wśród przedmiotów podstawowych znaleźć można na przykład:

     • matematykę,
     • geometrię wykreślną,
     • historię architektury,
     • komputerowe wspomaganie projektowania,
     • budownictwo ogólne i materiałoznawstwo,
     • fizyka budowli,
     • ergonomia,
     • konstrukcje budowlane.

     Program przewiduje także przedmioty fakultatywne, a także przedmioty kierunkowe, a wśród nich na przykład:

     • wstęp do projektowania architektonicznego,
     • rysunek,
     • techniki malarskie,
     • kolor w architekturze,
     • projektowanie urbanistyczne,
     • zaawansowane techniki projektowania graficznego.

     Przedmioty te są obieralne i zależne od modułu specjalizacyjnego.

      

     Program studiów

     Studenci spotkają się zatem nie tylko z teorią projektowania architektury, ale i z grafiką komputerową. Zapoznają się także z tematem mieszkalnictwa jednorodzinnego, budownictwa ogólnego, użyteczności publicznej czy procesami inwestycyjnymi. Ważnym punktem edukacji będzie konserwacja i modernizacja zabytków, rewitalizacja terenów przemysłowych i zdegradowanych czy planowanie krajobrazu i terenów zielonych.

     Uczelnie w Katowicach kształcą dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Absolwent będzie mógł poszczycić się zdolnościami manualnymi, które posłużą mu do wykonywania i prezentowania opracowań projektowych. Ważną umiejętnością będzie także wyczucie w kształtowaniu form i przestrzeni. Dokładność i konsekwencja w działaniu i projektowaniu to niezwykły atut przyszłych projektantów, specjalistów i urbanistów.

     Studenci podczas całego procesu kształcenia nauczą się stosować podstawowe metody matematyczne w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym. Wykształcą także zmysł przestrzenny i będą potrafili zaprojektować obiekt i jego otoczenie ze świadomością złożoności, zmienności i kontekstu kulturowego.

     Studia w Katowicach i Gliwicach sprawiają, że abiturienci z powodzeniem będą mogli koordynować pracę w wielobranżowych zespołach projektowych oraz zarządzać projektowymi pracowniami architektonicznymi i urbanistycznymi.

      
     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     ARCHITEKTURA KATOWICE STUDIA STACJONARNE

     ARCHITEKTURA KATOWICE STUDIA ZAOCZNE

      

     architektura studia Katowice śląskie

      

     Ile trwają studia na kierunku architektura w Katowicach i Gliwicach?

     Uczelnie w Katowicach i Gliwicach oferują czteroletnie studia architektoniczne inżynierskie pierwszego stopnia, a także dwuletnie studia magisterskie na stopniu drugim również na kierunku architektura. Studia pierwszego stopnia oferują osobom uczącym się podstawową wiedzę techniczno-teoretyczną. Celem studiów uzupełniających jest ukształtowanie osobowości twórczej i zawodowej przyszłych architektów i projektantów. Studia architektoniczne pragną wzbogacić przyszłych specjalistów o umiejętności kreatywnego myślenia i tworzenia.

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I i II stopnia na poszczególnych uczelniach:

     ARCHITEKTURA KATOWICE STUDIA I STOPNIA

     ARCHITEKTURA KATOWICE STUDIA II STOPNIA

      

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek architektura w Katowicach i Gliwicach?

     Nim zdecydujesz się na wybór studiów architektonicznych, pamiętaj o kilku kwestiach. Sylwetka przyszłego kandydata powinna być wzbogacona o kilka ważnych cech. Przede wszystkim powienieneś:

     • posiadać predyspozycje manualne i wyobraźnię przestrzenną,
     • być osobą pomysłową i twórczą, a co najważniejsze na tyle odważną, by bronić swoich projektów i walczyć o ich realizację,
     • trafnie przewidywać procesy społeczne i trendy projektowe,
     • interesować się życiem społecznym w kształcie przestrzennym,
     • posiadać predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych, taki jak matematyka i fizyka.

     Jeśli posiadasz ego typu umiejętności i chciałbyś je rozwijać dalej, ten kierunek może być idealny dla Ciebie.

      

     Proces rekrutacji i przedmioty

     Jednym z najważniejszych etapów rekrutacji na kierunek architektura jest egzamin wstępny z rysunku technicznego. Jest on niezbędny, by w ogóle ubiegać się o miejsce na studiach, dlatego już teraz pomyśl o kursie rysunku, by jak najlepiej przygotować się do egzaminu.

     Na maturze warto zdawać na poziomie rozszerzonym takie przedmioty jak matematyka, fizyka czy język obcy. Twoje szanse wzrosną, jeśli będziesz laureatem lub finalistą konkursów czy olimpiad. Możesz rozważyć udział w olimpiadzie matematycznej, fizycznej lub olimpiadzie z języka obcego.

     Po rejestracji na wymarzony kierunek w systemie elektronicznym, pamiętaj o dokonaniu opłaty rekrutacyjnej. Warto sprawdzić także jakie przybory i dokumenty należy zabrać ze sobą na egzamin z rysunku technicznego. Po zakwalifikowaniu się na studia architektoniczne, należy osobiście (lub za pośrednictwem) dostarczyć dokumenty do Wydziałowej Komisji. Pamiętaj o przestrzeganiu terminów! Wymagane dokumenty, które należy złożyć na uczelni, to zazwyczaj podanie na studia i oświadczenie, dowód osobisty do wglądu, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcia do legitymacji.

     zasady rekrutacji na studia

      

     architektura studia Katowice śląskie

      

     Jaka praca po kierunku architektura w Katowicach i Gliwicach?

     Studia architektoniczne w Katowicach są dla osób, którym nie jest obca techniczna i ścisła strona edukacji, ale mają w sobie także zmysł artysty, który pomoże im zrealizować nawet najmniejsze pomysły dzięki wyobraźni, którą nieustannie rozwijają. Są cennym nabytkiem dla wielu organizacji i instytucji, które potrzebują architektonicznego wsparcia. Przyszli absolwenci z powodzeniem mogą szukać stabilnego i rozwijającego zatrudnienia w:

     • organach administracji państwowej,
     • firmach budowlano-architektonicznych,
     • agencjach i burach nieruchomości,
     • agencjach designerskich,
     • rzeczoznawstwie budowlanym.

     Możesz także rozważyć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że nim staniesz się architektem czy projektantem na prawdziwie światową skalę, musisz zdać egzamin w Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

     Abiturient z tytułem inżyniera czy magistra architektury może zatrudnić się jako deweloper, menadżer procesu inwestycyjnego lub rzeczoznawca budowlany. Może także zajmować się inżynierią miejską, urbanistyką lub architekturą wnętrza czy krajobrazu.

     Studia w Katowicach na kierunku architektura zapewnią pracę w każdym sektorze – zarówno prywatnym, jak i publicznym. Jest to także kierunek na tyle ważny i wszechstronny, że zapewni pracę nie tylko w Polsce, ale i na świecie lub współpracę z międzynarodowymi instytucjami czy korporacjami.

     Zawód architekta to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów najbliższych lat. Jest on także jednym z najbardziej obleganych kierunków ostatnich lat. Rozpocznij przygotowania do egzaminu z rysunku technicznego i matury już dziś, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, a Twoja kariera nie zbuduje się bez ciężkiej pracy!

      

     Jakie opinie mają studia na kierunku architektura w Katowicach i Gliwicach?

     Politechnika Śląska to jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Również Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach cieszy się dobrą opinią. Studia architektoniczne w Katowicach i Gliwicach cieszą się niezwykłym zainteresowaniem i są przygotowane w taki sposób, by absolwenci posiadali niezbędną wiedzę, zapewniającą im wysoką pozycję na rynku pracy.

     Dominika, studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku architektura, stwierdza:

     Pamiętam, jak w liceum chodziłam po lekcjach na zajęcia z rysunku. Egzamin wstępny bardzo mnie stresował, ponieważ architektura to moje marzenie od najmłodszych lat. Na szczęście udało mi się dostać. Mam mnóstwo pomysłów i mogę je realizować na uczelni czy praktykach. Jeśli jesteś ścisłowcem z duszą artysty, przyjdź do nas! To będzie dobry wybór!

     KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KATOWICACH I GLIWICACH

     19 Uczelni w Katowicach i okolicach

     W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

     Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach


      


     #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

      

      

     Komentarze (0)