Dietetyka - Katowice i Gliwice

Dietetyka - Katowice i Gliwice

Dietetyka - Katowice i Gliwice

Studia w Katowicach i Gliwicach

na kierunku dietetyka 

Odkryj dietetykę w Katowicach i Gliwicach i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dietetyka studia Katowice i Gliwice| woj. śląskie

Dla kogo ten kierunek?
Wielokrotnie słyszy się opinie: jesteśmy tym, co jemy. Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że świat opanowała kultura fast foodów, ale prawda jest taka, że coraz częściej słyszy się o zdrowym odżywianiu, przejściu na wegetarianizm czy weganizm, uczuleniu na gluten i tym podobne. Społeczeństwo postanowiło zapobiegać nadwadze, kłaść nacisk na sport i dążyć do zdrowego odżywiania, które wpływa przecież na lepsze samopoczucie.
Dietetycy to specjaliści, którzy biegną z pomocą zarówno ludziom zdrowym, jak i chorym. Zajmują się nie tylko psychologią żywienia czy oceną stanu odżywiania, uczą także o dobrym odżywianiu, a tym samym starają się zapobiegać chorobom wynikającym ze złego odżywiania. Jeśli jesteś pasjonatem jedzenia i czujesz się w powołaniu, by głosić prawdy o tym, co się je, a co jeść warto, studia medyczne w zakresie dietetyki mogą być właśnie dla Ciebie!
 
Program zajęć i gdzie studiować
Kierunek dietetyka w Katowicach to bardzo modna dziedzina nauki, która w dzisiejszych czasach prężnie się rozwija i właśnie dlatego potrzebuje kolejnych ekspertów. Z tego powodu dietetykę można studiować również w Katowicach na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego, a także w Ślaskiej Wyższej Szkole Medycznej.
Program zajęć jest urozmaicony, ponieważ każda z uczelni kładzie nacisk na wiedzę i umiejętności, które okażą się niezbędne w pracy na stanowisku dietetyka. Wśród najważniejszych przedmiotów znaleźć można szereg przedmiotów medycznych jak: anatomia człowieka, fizjologia człowieka, psychologia ogólna, genetyka i tym podobne, a także przedmioty nastawione na kwestie związane z odpowiednim odżywianiem, jak: edukacja żywieniowa, chemia żywności, analiza i ocena jakości żywności. W ramach bloków tematycznych realizowane są wykłady, ćwiczenia i seminaria.
 
Praca po studiach
Studia w Katowicach na kierunku dietetyka zapewniają szereg ciekawych ofert na rynku pracy dzięki różnym specjalnościom, które ukierunkowują studentów na najważniejsze potrzeby aktualnego społeczeństwa. Nie bez powodu ten kierunek jest tak oblegany i cieszy się taką renomą.
Absolwenci znajdują zatrudnienie w szpitalach, przychodniach lub poradniach chorób metabolicznych, w restauracjach, centrach sportowych, klubach fitness, sanatoriach, obiektach odnowy biologicznej, ośrodkach turystycznych i wielu innych. Mogą zajmować się doradztwem żywieniowym dla osób aktywnych fizycznie, jak również osób z zaburzeniami żywieniowymi. Wielu abiturientów pracuje w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją zdrowej żywności, a także zajmuje się promocją zdrowego żywienia.

 

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH JEST KIERUNEK DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek dietetyka w Katowicach?

     Ponieważ od kilku lat dostrzegamy większe zainteresowanie sportem i zdrowym odżywianiem, również kierunek, jakim jest dietetyka, rozwija się coraz prężniej. Wiele osób interesuje się tą dziedziną nauki, stąd kandydatów na jedno miejsce jest coraz więcej.
     By zwiększyć swoje szanse, warto zdać potrzebne przedmioty jak najlepiej i to na poziomie rozszerzonym. Już teraz zacznij przygotowania z takich przedmiotów jak: biologia, chemia, fizyka, język obcy, matematyka. Oczywiście wymagania rekrutacyjne przewidują, prócz przedmiotów podstawowych, przedmiot do wyboru. Zdecyduj, z czym radzisz sobie najlepiej!

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     Jak wyglądają studia na kierunku dietetyka w Katowicach?

     Studia medyczne w Katowicach można odbywać zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Tryb dzienny nastawiony jest na regularne spotkania w tygodniu, podczas gdy tryb zaoczny to spotkania weekendowe. Studia zaoczne wiążą się z opłatą, jednak jest to doskonały sposób na pogodzenie życia uczelnianego z pracą. Należy pamiętać również, że w trybie weekendowym nie uda się zrealizować całości materiału, dlatego wiąże się on także z samokształceniem przyszłych studentów.
     Programy kształcenia poszczególnych uczelni w Katowicach mogą się nieco różnić, jednak podstawowa siatka zajęć pozostaje taka sama. Wiele przedmiotów związanych jest z biologią i chemią, dlatego byłoby idealnie, gdybyś opanował te przedmioty w podstawowym stopniu w liceum. Plany zajęć przewidują m.in.:
     • anatomię człowieka,
     • fizjologię człowieka,
     • chemia żywności,
     • psychologia ogólna,
     • genetyka,
     • parazytologia.
      
     Program studiów i przedmioty
     Wiele przedmiotów jest także kierunkowych, związanych ze specjalizacjami, które wybiorą studenci. Oferty uczelni w Katowicach przewidują takie specjalności jak:
     • dietetyka w sporcie i odnowie biologicznej,
     • dietetyka kliniczna,
     • poradnictwo żywieniowe,
     • suplementacja.

      

     Utworzenie się poszczególnych specjalności zależy od zainteresowania studentów. Każdego roku oferta może przedstawiać się inaczej, dlatego warto śledzić propozycje na stronach poszczególnych uczelni.
     Absolwent studiów licencjackich na kierunku dietetyka uzyskuje zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych.
     Studia medyczne na kierunku dietetyka zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności, które są cenione na rynku pracy. Studenci uczą się, jak ułożyć plan zbilansowanej diety, potrafią przygotować potrawy wchodzące w skład poszczególnych diet, szczycą się także umiejętnościami rozpoznawania, zapobiegania i leczenia niedożywienia. Niezbędna wiedza z zakresu prawidłowego żywienia oraz umiejętność prawidłowego prowadzenia dokumentacji, analiza sposobów odżywiania i zapotrzebowania na makro- czy mikroskładniki odżywcze stanowią niezbędną pomoc dla przyszłych pacjentów. Abiturienci bez trudu potrafią zaplanować i wprowadzić w życie diety dla klienta indywidualnego czy zbiorowego, w różnym wieku, wykonującego różne zawody, żyjącego w różnych warunkach czy społecznościach.
      
     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     DIETETYKA KATOWICE STUDIA STACJONARNE

     DIETETYKA KATOWICE STUDIA ZAOCZNE

      

     dietetyka studia Katowice śląskie
      

     Ile trwają studia na kierunku dietetyka w Katowicach?

     Studia na kierunku dietetyka oferowane przez uczelnie w Katowicach można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Podział na dwa komplementarne cykle kształcenia jest o tyle praktyczny, że pozwala na rozpoczęcie pracy w zawodzie już po ukończeniu pierwszego stopnia. Trwa on od sześciu do siedmiu semestrów (w zależności od uczelni) i kończy się egzaminem licencjackim. Etap drugi to cztery semestry zapewniające tytuł magistra. W założeniu studia drugiego stopnia mają uzupełnić i rozwinąć wiedzę zdobytą na stopniu pierwszym. Zapewniają także szereg ciekawych specjalności i praktyki, które są ważnym elementem kształcenia. Na każdym etapie studia starają się mieć charakter jak najbardziej praktyczny, stąd przewaga ćwiczeń i laboratoriów, mimo że nie brakuje także wiedzy teoretycznej, którą można uzyskać na wykładach.

      

     Sprawdź gdzie znajdziesz studia I i II stopnia na poszczególnych uczelniach:

     DIETETYKA KATOWICE STUDIA I STOPNIA

     DIETETYKA KATOWICE STUDIA II STOPNIA

      

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek dietetyka w Katowicach?

     Nim zdecydujesz się na studia na kierunku dietetyka, pamiętaj o tym, że idealny kandydat:
     • interesuje się zdrowym żywieniem,
     • pragnie zadbać o zdrowie swoje, bliskich i społeczeństwa i nie boi się promować zdrowego trybu życia,
     • myśli o karierze związanej ze zdrowym odżywaniem i aktywnym trybem życia.
     Jeśli posiadasz te cechy, a Twoim powołaniem jest także pomaganie innym, studia medyczne z dziedziny dietetyki mogą być właśnie dla Ciebie.
      
     Proces rekrutacji i przedmioty
     Pamiętaj o tym, że kierunek dietetyka to bardzo nowoczesna i rozwojowa dziedzina medyczna, stąd cieszy się nieustannym zainteresowaniem. By zapewnić sobie jak największe szanse na dostanie się na listę zakwalifikowanych, postaraj się o jak najlepsze wyniki z egzaminów dojrzałości, zdawanych najlepiej na poziomie rozszerzonym. Wśród najbardziej punktowanych przedmiotów są: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język obcy. Twoje szanse wzrosną także dzięki olimpiadom i konkursom. Rozważ dział w Olimpiadzie Matematycznej, Olimpiadzie Fizycznej, Olimpiadzie Biologicznej i innych.
     Finaliści i laureaci są zwolnieni ze zdawania konkretnych przedmiotów na maturze i automatycznie zdobywają najwyższe wyniki.
     Sam proces rekrutacji przebiega podobnie na każdej uczelni czy kierunku nie tylko w Katowicach, ale i całej Polsce. Po internetowej rejestracji, podczas której uzupełnisz swoje dane osobowe i wyniki z egzaminów dojrzałości, należy dokonać opłaty rekrutacyjnej i dostarczyć niezbędne dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, gdy tylko znajdziesz się na liście osób zakwalifikowanych. Zazwyczaj Komisja oczekuje podpisanych podania i oświadczenia, zdjęć do legitymacji, świadectwa dojrzałości, potwierdzenia dokonania opłaty, dowodu osobistego do wglądu, a także zaświadczeń o wynikach uzyskanych w olimpiadach czy konkursach, jeśli takowe posiadasz.
     dietetyka studia Katowice śląskie
      

     Jaka praca po kierunku dietetyka w Katowicach?

     Kierunki studiów w Katowicach takie jak dietetyka kreują specjalistów naszych czasów, którzy pomagają społeczeństwu w aktywnym trybie życia i zdrowym odżywianiu. Coraz więcej osób myśli o tym, co je, dba o sylwetkę i swoją wagę, a wszystko po to, by cieszyć się zdrowym i długim życiem.
     Wykwalifikowani dietetycy specjalizują się w konkretnych dziedzinach. Mogą oni pracować w szpitalach, przychodniach i poradniach związanych z chorobami metabolicznymi, w restauracjach, klubach fitness, sanatoriach, fabrykach i firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją zdrowej żywności.
     Absolwenci współpracują z organizacjami zajmującymi się promocją zdrowia i zdrowego żywienia, a także zakładają własne działalności, w których są doradcami w zakresie dietetyki, organizacji i produkcji zdrowej żywności, czy też usług cateringowych dla konkretnych konsumentów.
     Abiturienci zajmują się planowaniem racjonalnego żywienia dla klientów indywidualnych i zbiorowych, przygotowywaniem potrwa wchodzących w skład poszczególnych diet, oceniają stan odżywiania i sposoby żywienia, projektują diety dla sportowców, kontrolują jakość produktów i warunki, w których są przechowywane, co sprowadza się także do pracy w działach higieny i żywienia zbiorowego stacji sanitarno-epidemiologicznych. Ich zadaniem jest przede wszystkim prowadzenie edukacji żywieniowej i ocena wpływów choroby na stan odżywiania czy też wpływu żywienia na poprawę zdrowia.
     Studia w Katowicach na kierunku dietetyka zapewniają swoim absolwentom szereg ciekawych możliwości rozwoju i pracy, dzięki temu, że kierunek ten uchodzi za jeden z najbardziej potrzebnych i prestiżowych kierunków naszych czasów. Jeśli także myślisz o karierze dietetyka, już teraz rozpocznij przygotowania do egzaminów dojrzałości.
      

     Jakie opinie mają studia na kierunku dietetyka w Katowicach?

     Dietetyka cieszy się dużym zainteresowaniem także wśród katowickich uczelni. Kierunek ten zapewnia stabilizację i możliwość nieustannego rozwoju.
      
     Justyna, absolwentka dietetyki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, wyznaje:
     Układam diety dla klientów indywidualnych, ale także członków klubów sportowych. Studia wspominam bardzo dobrze. To dużo pracy, dużo ćwiczeń, dużo praktyki. Czasem myślałam, że nie dam rady, ale ostatecznie ułożyło się dobrze. Pozdrawiam kadrę wykładowczą!

     KIERUNKI MEDYCZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

     Rozwiń

     POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I GLIWICACH NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK DIETETYKA

     19 Uczelni w Katowicach i okolicach

     W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

     Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

      

     Komentarze (0)