Inżynieria rolnicza i leśna to jeden z tych kierunków, które warto realizować chcąc pogłębić swoje zainteresowanie naukami biologicznymi i przyrodniczymi oraz zdobyć kompetencje nieocenione w pracy dla wielu sektorów zawodowych.
Uczelnie w Lublinie starają się odpowiedzieć na zainteresowanie świeżo upieczonych maturzystów oraz zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy, dlatego właśnie w tym ośrodku akademickim istnieje możliwość realizowania kierunku inżynieria rolnicza i leśna.
Jest to kierunek o wszechstronnym charakterze. Studenci powinni docenić zarówno możliwość zdobycia cennej wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności związanych z wdrażaniem inżynierskich rozwiązań w zakresie rolnictwa i leśnictwa. Pamiętaj, aby zapoznać się z programem kształcenia przed aplikacją na studia.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria rolnicza i leśna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia w Lublinie na kierunku inżynieria rolnicza i leśna można realizować jedynie na pierwszym stopniu. Oznacza to, że czekać cię będzie kształcenie inżynierskie, stanowiące doskonałą podstawę pod zdobywanie cennych kompetencji zawodowych.
Na ukończenie studiów będziesz potrzebował od 3,5 roku do 4 lat. Wszystko zależy od trybu twojej przyszłej edukacji.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Jeżeli zdecydujesz się uczyć stacjonarnie, będziesz mógł liczyć na regularne przyswajanie wiedzy i pogłębianie umiejętności podczas ćwiczeń i wykładów od poniedziałku do piątku.
Niezaprzeczalną zaletą studiowania w trybie niestacjonarnym będzie możliwość równoczesnego podjęcia innych czasochłonnych aktywności. Studenci zaoczni kształcą się zazwyczaj w weekendy co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z harmonogramem danej uczelni.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Inżynieria rolnicza i leśna oferuje możliwość brania udziału w wielu różnorodnych zajęciach. Sukcesywnie zdobywana wiedza teoretyczna, dotycząca przede wszystkim dziedzin przyrodniczych i ekonomicznych, będzie stanowiła doskonałą podstawę pod kształtowanie umiejętności praktycznych.
Kompetencje pogłębiane przez studentów będą dotyczyły między innymi oceny, analizy i wdrażania technik i rozwiązań stosowanych w gospodarce rolniczej i leśnej przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i ekologii.
Warto zwrócić uwagę na umiejętności zdobywane przez przyszłych absolwentów. Będą one dotyczyły na przykład opracowywania ekspertyz ekologicznych czy analizowania danych statystycznych.