Położnictwo - Katowice i woj. śląskie

Położnictwo - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku położnictwo w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Położnictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

15.01.2024

Położnictwo studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Położnictwo w Katowicach to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na ŚUM wyniósł 59 punktów.

Położnictwo - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku położnictwo w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia położnicze poświęcone są zagadnieniom z zakresu nauk medycznych, biologicznych i psychologicznych. Absolwenci położnictwa mają szeroką wiedzę na temat funkcjonowania organizmu noworodków i sprawowania opieki nad ciężarną kobietą. W planie zajęciowym możemy spodziewać się przedmiotów takich jak techniki położnicze i prowadzenie porodu, ginekologia i opieka ginekologiczna czy psychiatria. Poza umiejętnościami takimi jak rozpoznawanie ciąży czy odbieranie porodu, studenci uczą się kompetencji społecznych ważnych w przypadku postępowania z depresją poporodową.

Absolwenci położnictwa najczęściej znajdują zatrudnienie w szpitalach, klinikach i placówkach medycznych, które posiadają oddziały położnicze. Mogą również poszukiwać pracy jako położne świadczące opiekę domową zarówno kobietom w ciąży, jak i po porodzie, a także na oddziałach intensywnej terapii dla noworodków. Po ukończeniu studiów położniczych absolwenci posiadają kompetencje niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności edukacyjno-zdrowotnej, na przykład w dziedzinie planowania rodziny. Położne i położnicy mogą także znaleźć zatrudnienie w szkołach rodzenia i sanatoriach.

 

Uczelnie

W Katowicach i woj. śląskim położnictwo możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku położnictwo w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: dowolny przedmiot, język polski, język obcy. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku położnictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Wykaz opłat za studia na kierunku położnictwo w Katowicach >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek położnictwo w Katowicach?

Położnictwo to prężnie rozwijające się studia w Katowicach, które nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych kandydatów. Warto rozważyć także udział w olimpiadach lub konkursach przedmiotowych. Finaliści i laureaci cieszą się z reguły przywilejami, które zapewniają im pewniejsze miejsce na wymarzonych studiach.
 
W procesie rekrutacji na studia na kierunku położnictwo w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę nastpujące przedmioty maturalne: język obcy, język polski, dowolny przedmiot.
 
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek położnictwo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Opis kierunku

Położna jest niezwykle istotną postacią w życiu kobiety i jej rodziny, zwłaszcza że zajmuje się rozpoznawaniem i monitorowaniem ciąży prawidłowej, samodzielnym przyjęciem porodu siłami natury, a także wykrywaniem stanów odbiegających od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu. W trakcie zdobywanego wykształcenia nabywa umiejętności w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej – przedkoncepcyjnej, prenatalnej, perinatalnej oraz w okresie przekwitania.
Wśród śląskich uczelni publicznych położnictwo znalazło się wśród najpopularniejszych kierunków na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (ponad 400 zgłoszeń - 2 osoby na miejsce).
 

Praca po studiach

Absolwenci zatrudniani są w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, prywatnych i publicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych, urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych, które działają w dziedzinie położnictwa i ochrony zdrowia.
Studia medyczne na kierunku położnictwo zapewniają swoim absolwentom wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do zajmowania się kobietą ciężarną, rodzącą, a także noworodkiem w pierwszych dniach jego życia. Wiedza ta obejmuje medycynę perinatalną oraz postępowanie profilaktyczne i pielęgnacyjne.
Absolwenci znajdują zatrudnienie w szpitalach prywatnych i publicznych, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, prywatnych i publicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, instytucjach, które zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie położnictwa i ochrony zdrowia. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego absolwenci najczęściej cieszą się satysfakcjonującym i stabilnym zatrudnieniem.
Studia medyczne w Katowicach na kierunku położnictwo można odbywać zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Tryb niestacjonarny dotyczy jedynie drugiego stopnia kształcenia. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach kładzie nacisk na kształcenie dzienne ze względu na obszerny materiał merytoryczny, którego opanowanie jest niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie położnej bądź położnego. Wiedza i umiejętności praktyczne wiążą się z dużą ilością godzin praktyki zawodowej, której w trybie zaocznym nie udałoby się zrealizować.
 

Program studiów i przedmioty

Interdyscyplinarny program kształcenia nastawiony jest na wiedzę z zakresu medycyny i położnictwa. Siatka zajęć przewiduje takie przedmioty jak na przykład:
  • podstawy opieki położnej,
  • ginekologia i opieka ginekologiczna,
  • anatomia,
  • fizjologia,
  • dydaktyka medyczna
  • i wiele innych.
Zajęcia realizowane są w postaci wykładów, seminariów i ćwiczeń, które odbywają się także w formie praktycznej w szpitalach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowców.
Ogólna wiedza medyczna i szczegółowa wiedza z zakresu położnictwa ułatwia samodzielne podjęcie pracy jako położna bądź położny już po pierwszym etapie kształcenia. Absolwenci zdobywają niezbędne umiejętności rozpoznawania i monitorowania ciąży prawidłowej lub skomplikowanej, samodzielnego przyjęcia porodu naturalnego oraz wykrywania stanów, które odbiegają od normy zarówno u matki, jak i dziecka na każdym etapie — ciąży, porodu i połogu.
Absolwenci są także w stanie przekazać niezbędną wiedzę na temat rozrodu i metod planowania rodziny nie tylko w aspekcie biologicznym, ale i społeczno-wychowawczym. Profesjonalna wiedza sprawia, że położni mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i jakość życia rodziny.
 

 

Ile punktów na położnictwo w Katowicach i woj. śląskim

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Śląski Uniwersytet Medyczny na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 59 punktów.

czytaj dalej progi na położnictwo w Katowicach i woj. śląskim

 

Ile osób na miejsce na położnictwo w Katowicach i woj. śląskim

Położnictwo w Katowicach i woj. śląskim należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków w Katowicach i woj. śląskim. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Śląski Uniwersytet Medyczny aplikowało 495 kandydatów co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się ponad 2 kandydatów.

 

Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku położnictwo, w roku akademickim 2023/2024, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oferuje 192 miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na SUM.

 

Kierunek położnictwo - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim:

 

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

 

Limity miejsc

Limity miejsc ustalane są odgórnie przez każdą z katowickich uczelni. Studia medyczne każdego roku cieszą się sporym zainteresowaniem wśród maturzystów, dlatego zdecydowanie warto postarać się o dobre wyniki maturalne bowiem tylko one mogą zagwarantować dostanie się na wybrane studia

Jak zostać studentem położnictwa? O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego. W rekrutacji brane są pod uwagę takie przedmioty, jak dowolny przedmiot, język obcy oraz język polski. Dodatkowo może być również potrzebne zaświadczenie wydawane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdza predyspozycje do wykonywania zawodu.

Aby wziąć udział w rekrutacji na kierunek położnictwo w Katowicach należy w terminie zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym uczelni, a następnie dostarczyć komplet dokumentów wraz ze zdjęciem.  

Limity miejsc na kierunku położnictwo w Katowicach

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: 192

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne na kierunku położnictwo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei w przypadku studiów niestacjonarnych wymagane jest czesne – niezależnie od tego czy jest to uczelnia publiczna czy prywatna. Stawki mogą różnić się w zależności od uczelni. Przyszli studenci mają również możliwość rozłożenia czesnego na raty – zainteresowani więcej informacji na ten temat mogą znaleźć na stronie wybranej uczelni.

Położnictwo studia w Katowicach i woj. śląskim - ceny 2023

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach:

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po wybraniu kierunku studiów kandydaci rejestrują swoją kandydaturę. Następnie czekają oni na wyniki rekrutacji. Jak wygląda sam proces rekrutacji, na jakie etapy się dzieli i co najważniejsze – kiedy można spodziewać się wyników?

Po zarejestrowaniu się w systemie rekrutacyjnym uczelni i wpisaniu wyników maturalnych z takich przedmiotów, jak: dowolny przedmiot, język obcy oraz język polski – w przypadku położnictwa, kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci muszą mieć na uwadze, że każda z uczelni może ustalić inny termin. 

Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się ? Informację o dostaniu się na położnictwo w Katowicach, kandydaci będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK lub ERK.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po zakwalifikowaniu się na położnictwo w Katowicach przyszli studenci muszą w terminie złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych.

Uczelnie najczęściej decydują się na osobiste dostarczenie kompletu papierów przez kandydata. Jednak istnieją również inne możliwości, takie jak dostarczenie dokumentów pocztą tradycyjną lub elektroniczną (zazwyczaj są to dokumenty w formie skanów).

Kandydaci muszą mieć na uwadze, aby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie bowiem niedopilnowanie terminu może wiązać się z wykreśleniem z listy.

Jakie dokumenty są potrzebne? Do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej należy dostarczyć świadectwo dojrzałości, podanie, oświadczenia, zdjęcie do legitymacji, a także zaświadczenia np. o osiągnięciach i olimpiadach (jeśli kandydat takie posiada i były one brane pod uwagę w czasie rekrutacji). Na kierunki medyczne może okazać się również niezbędne zaświadczenie potwierdzające predyspozycje do wykonywania zawodu.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Osoby zakwalifikowane mają zwykle kilka dni na dostarczenie dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Przyszli studenci muszą dopilnować tego, aby dostarczyć komplet dokumentów w terminie, a także we właściwej formie bowiem brak któregoś z dokumentów może być równoznaczny z wykreśleniem z listy.

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

 

Poziom i tryb studiów


Położnictwo w Katowicach i woj. śląskim

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku położnictwo w Katowicach?

Studia medyczne w zakresie położnictwa to jedne z najstarszych nauk medycznych. Z tego powodu cieszą się nieustającą popularnością i wypracowaną renomą.

Dominika, studentka drugiego roku studiów magisterskich, stwierdziła:

Uwielbiam pracę z przyszłymi mamami i opiekę nad noworodkami. Położnictwo to niezwykle rozwijający kierunek. Absolutnie nie żałuję mojego wyboru.

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Co zdawać na maturze

komentarze (1)

Lena odpowiedz

Bardzo polecam!

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia