Grafika - Katowice i Gliwice

Grafika - Katowice i Gliwice

Grafika studia Katowice i Gliwice | woj. śląskie

Dla kogo ten kierunek?

Grafika to jeden z najpopularniejszych kierunków plastycznych tuż obok malarstwa i rzeźbiarstwa. Smak artystyczny jest bardzo cenną umiejętnością, która przydaje się w wielu dziedzinach nie tylko sztuki, ale i sektorach zawodowych. Studia graficzne wiążą się nie tylko z rynkiem wydawniczym i reklamą, ale i projektowaniem, a nawet wzornictwem.
Osoba, która myśli o studiach graficznych, powinna być uzdolniona plastycznie. Powinna także mieć poczucie estetyki i zmysł artystyczny, który pozwoli tworzyć oryginalne projekty, umożliwiające wybicie się w świecie, który nastawiony jest na nieszablonowość. Nieokiełznana natura i głowa pełna pomysłów pozwoli Ci realizować się w sztukach plastycznych i wyrażać przez nie swoją osobowość.
 

Program studiów i gdzie studiować

Program kształcenia jest nastawiony na zajęcia, które rozbudzą Twoją kreatywność i poszerzą wizje manualno-artystyczne. Prócz wielu przedmiotów związanych z różnego rodzaju grafiką, swoje umiejętności będziesz mógł rozwijać także w rysunku, rzeźbie, fotografii, reklamie czy filmie. Gruntowne wykształcenie, które zapewniają studia graficzne, kreuje specjalistów, którzy odnajdują się w wielu dziedzinach na rynku pracy.
Kierunek grafika w Katowicach i Gliwicach można studiować przede wszystkim na Akademii Sztuk Pięknych, jak również na Uniwersytecie Śląskim, w Wyższej Szkole Technicznej i w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych, podyplomowo zaś także na Politechnice Śląskiej. Uczelnie te, mimo różnej specyfiki, starają się zapewnić swoim studentom zdobycie najpotrzebniejszej wiedzy i wykształcenia lub rozwijania umiejętności w dziedzinie grafiki i sztuk jej pokrewnych.
 

Praca po studiach

Wbrew pozorom grafika i studia artystyczne są coraz bardziej popularnym kierunkiem, zapewniającym także wiele możliwości rozwoju. Opanowanie najnowszych technologii powala na tworzenie zaawansowanych technicznie statystycznych i ruchomych obrazów, analizę, organizację, tworzenie prezentacji wizualnych odnoszących się do istniejących problemów projektowych i oferujących propozycję ich rozwiązania.
Absolwenci zdobywają wszechstronne wykształcenie z historii sztuki oraz zapoznają się ze znaczeniem sztuki w rozwoju kultury i społeczeństwa. Umiejętności plastyczne i zdobyta wiedza pozwalają na kreatywne wykonywanie projektów zleconych przez współczesną sztukę przy wykorzystaniu programów graficznych w stopniu zaawansowanym. Dzięki temu studenci są cennym nabytkiem pracodawców w zakresie reklamy, działalności wydawniczo-projektowej czy filmowo-fotograficznej.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KATOWICACH I GLIWICACH JEST KIERUNEK GRAFIKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek grafika w Katowicach i Gliwicach?

W przypadku kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach najważniejszymi etapami rekrutacyjnymi będzie zaprezentowanie swojego portfolio, czyli dorobku artystycznego, a następnie zdanie egzaminu wstępnego teoretycznego i praktycznego na uczelniach w Katowicach i Gliwicach. Jeśli masz większe ambicje, zastanów się nad tym, które przedmioty maturalne mogłyby pomóc Ci w dostaniu się na wymarzony kierunek. W przypadku studiów graficznych może to być na przykład: historia sztuki, historia, język polski, język obcy, a nawet informatyka.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach?

Studia w Katowicach na kierunku grafika możesz realizować zarówno w sposób stacjonarny, jak i niestacjonarny. Uczelnie w Katowicach i Gliwicach pragną zapewnić swoim studentom komfort studiowania, stąd podział na dwa różne tryby kształcenia. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka z zajęć na zajęcia, powinieneś rozważyć dzienny tryb studiowania. Jeśli natomiast z różnych powodów nie masz czasu na edukację w tygodniu, warto rozważyć studiowanie zaoczne. Pamiętaj jednak o tym, że tryb niestacjonarny wiąże się z dodatkową opłatą i samodzielnym uzupełnianiem wiedzy, a jest to spowodowane tym, że podczas zajęć weekendowych nie uda się zrealizować całego programu kształcenia.
 
Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć przewiduje szereg przedmiotów wiążących się bezpośrednio z historią sztuki i filozofii oraz zajęciami artystycznymi, takimi jak rysunek, rzeźba, fotografia, ale i różnego rodzaju grafika, na przykład warsztatowa czy edytorska. Wśród najważniejszych przedmiotów wymienić warto także na przykład:
 • animacje i gry komputerowe,
 • wizerunek, promocja i identyfikacja wizerunkowa,
 • liternictwo i typografia,
 • informacja wizualna,
 • multimedia,
 • i inne.
Wśród specjalności, które w zależności od specyfiki uczelni mogą się różnić, warto wspomnieć na przykład o grafice reklamowej lub grafice multimedialnej i animacji 3D, a także grafice edytorskiej.
Studia artystyczne w Katowicach na kierunku grafika pragną rozwinąć studentów w stopniu intelektualnym, technicznym i twórczym zarówno w fotografii, grafice, projektowaniu plakatu, ilustracji, książki, wizerunku i promocji, działaniach multimedialnych, edycji dźwięku bądź grach komputerowych. Rozwój indywidualnych predyspozycji w zakresie rysunku, kompozycji, malarstwa, filmu i grafiki ma na celu uwolnienie umiejętności, które przysłużą się w pracy zawodowej, nakierowanej na artystyczną. Absolwenci kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach rozwijają swoje predyspozycje komunikacyjne i zdobywają odwagę do prezentowania pomysłów i walczenia o swoje koncepcje indywidualne, wyrażające niepowtarzalny styl i artystyczne ukształtowanie.
 

Ile trwają studia na kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach?

Uczelnie w Katowicach proponują różne tryby studiowania w zależności od specyfiki uczelni. Studia graficzne możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu, a także w sposób jednolity lub podyplomowo. Stopień pierwszy trwa sześć semestrów i kończy się tytułem licencjata. Prezentuje on najważniejsze treści i pozwala na rozwinięcie najpotrzebniejszych umiejętności, co przyczyni się do rozpoczęcia pracy w zawodzie tuż po jego ukończeniu. Stopień drugi trwa cztery semestry i kończy się tytułem magistra. Ma on na celu uzupełnienie treści zdobytych podczas studiów licencjackich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat i zapewniają gruntowne wykształcenie w zakresie sztuk pięknych, grafiki i projektowania. Zastanów się, która opcja wydaje Ci się najodpowiedniejsza, a następnie zweryfikuj propozycje poszczególnych uczelni w Katowicach i Gliwicach.
 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Katowicach i Gliwicach?

Kierunki studiów w Katowicach i Gliwicach takie jak grafika to bardzo ciekawa opcja dla osób, które mają predyspozycje artystyczne. Grafika stała się bardzo interesującą perspektywą, zwłaszcza w czasach animacji i nieustannie rozwijającej się techniki. Idealny kandydat na kierunek grafika w Katowicach i Gliwicach powinien przede wszystkim:
 • być uzdolniony plastycznie i graficznie;
 • mieć wyczucie estetyczne i cechować się ponadprzeciętną kreatywnością;
 • posiadać wiedzę z zakresu sztuk pięknych, projektowania, animacji filmowej i innych.
Jeśli odnajdujesz w sobie odpowiednie predyspozycje, a także wyrażasz chęć dokształcania się w tym kierunku, studia graficzne mogą być właśnie dla Ciebie.
 
Proces rekrutacji i przedmioty
Pamiętaj, że w procesie rekrutacyjnym na tego typu studia artystyczne nie są najważniejsze wyniki maturalne, a bogate portfolio, które zaprezentuje Twój artystyczny dorobek, a przy tym kreatywność umysłu i duszy. Następnym etapem będzie zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego, dlatego przydatne będą również zdolności manualne. Szczegółowe informacje dotyczące egzaminów wstępnych znajdują się na stronach poszczególnych uczelni. Zapoznaj się z nimi jak najszybciej, by mieć jak najwięcej czasu na odpowiednie przygotowanie.
By zwiększyć swoje szanse, możesz zadbać o wyniki maturalne na przykład z takich przedmiotów jak:
 • historia sztuki,
 • historia,
 • filozofia,
 • język polski,
 • język obcy,
 • informatyka.
Twoje szanse mogą wzrosnąć także dzięki tytułowi finalisty lub laureata w różnych konkursach lub olimpiadach. Możesz rozważyć udział, chociażby w Olimpiadzie Artystycznej. Najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i Twoje portfolio i właśnie te kwestie traktuj jako swoje priorytety!
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty pamiętaj o terminowym dostarczeniu pozostałych dokumentów, gdy tylko znajdziesz się na liście zakwalifikowanych. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna oczekuje świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia i wszelkich zaświadczeń odnoszących się do osiągnięć w olimpiadach i konkursach, jeśli takowe posiadasz. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach uczelni w Katowicach i Gliwicach.
 

Jaka praca po kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach?

Studenci kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach mają bardzo wiele możliwości zatrudnienia, ponieważ studia graficzne uchodzą za niezwykle prestiżowe i rozwojowe zwłaszcza w XXI wieku. Prawda jest taka, że niemal w każdej branży, a nawet sektorze przemysłu czy usług, ręka grafika bywa niezwykle przydatna, zwłaszcza w kwestiach reklamowych. Absolwenci studiów graficznych z powodzeniem znajdują zatrudnienie w takich miejscach jak: agnacje reklamowe, wydawnictwa, studia grafiki reklamowej, galerie sztuki, telewizja, studia fotograficzne czy instytucje wystawiennicze. Wielu abiturientów decyduje się także na świadczenie usług w zakresie prywatnym lub otwiera własną działalność gospodarczą.
Studenci mogą pochwalić się wszechstronną wiedzą z zakresu historii sztuki, filozofii, socjologii, a także znaczenia sztuki w rozwoju kultury u społeczeństwa. Umiejętności plastyczne, wiedza teoretyczna i doświadczenia warsztatowe pozwalają na kreatywne podejmowanie pracy w zakresie sztuki współczesnej przy wykorzystaniu zaawansowanych programów graficznych. Najnowsze technologie pozwalają na tworzenie technicznie statystycznych i ruchomych obrazów, a również na analizę, organizację i tworzenie prezentacji wizualnych w odniesieniu do istniejących problemów projektowych.
Studia artystyczne w zakresie grafiki pozwalają na rozwinięcie artystycznych kompetencji i wykształcenie niezbędnych umiejętności, które zapewniają wiele ofert stabilnej pracy i nieustanny rozwój artystyczny i zawodowy w bardzo wielu dziedzinach. Jeśli marzysz o karierze grafika, już teraz zacznij tworzyć swoje portfolio i rozwijać się w tym kierunku. Kandydatów jest bardzo wielu, ale Ty jesteś jeden!
 

Jakie opinie mają studia na kierunku grafika w Katowicach i Gliwicach?

Kierunek grafika w Katowicach i Gliwicach to studia kładące nacisk na umiejętności artystyczne, w których najlepiej odnajdą się pasjonaci sztuk pięknych.

Zuzanna, studentka czwartego roku studiów magisterskich, wyjaśniła:

Od dziecka uwielbiałam rysować, a moja wyobraźnia wydaje mi się ponadprzeciętna. Z tego powodu wybór studiów graficznych był dla mnie oczywisty. Idę w kierunku grafiki reklamowej. Bardzo mi się to podoba.

KIERUNKI ARTYSTYCZNE W KATOWICACH I GLIWICACH

Rozwiń

#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)