Nie ulega wątpliwościom, że współczesny świat dąży do rozwoju we wszystkich możliwych kwestiach, również tej związanej z elektroniką, maszynami i szeroko rozumianym skomputeryzowaniem. Nic więc dziwnego, że ludzie o umysłach ścisłych, chcący rozwijać się na kierunkach technicznych, cieszą się ogromnym uznaniem, a wykonywana przez nich praca jest bardzo doceniana, co potwierdzają ponadprzeciętne zarobki możliwe do uzyskania już na samym początku kariery zawodowej.
Kuszeni świetlaną przyszłością i obfitującym w dostatek życiem świeżo upieczeni maturzyści coraz częściej kierują swoje kroki ku, uchodzącym za prestiżowe, kierunkom technicznym. Jednym z nich jest Mechatronika, będąca równocześnie jednym z nowszych działów edukacji, które od początku swojego istnienia przyciągnęły szerokie grono zainteresowanych.
Niezależnie od tego, na jaką uczelnię się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że zdobyte przez ciebie szerokie umiejętności, uzupełnione solidnymi podstawami teoretycznymi, w doskonały sposób odpowiedzą na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy, czyniąc cię niesamowicie atrakcyjnym w oczach przyszłych pracodawców.
1. Czego się nauczysz na studiach
Wiedza i umiejętności, jakie posiądziesz w trakcie studiów na kierunku Mechatronika w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będą oscylowały wokół nauk informatycznych, matematycznych, fizycznych, a nawet z dziedziny robotyki. Wszystko po to, aby każdy z absolwentów mógł pochwalić się posiadaniem niesamowicie szerokiej i adekwatnej do rosnącego zapotrzebowania pracodawców, wiedzy.
Przedmiotami, które z dużym prawdopodobieństwem napotkasz na drodze swojej przygody z Mechatroniką w Trójmieście, będą:
-
Równania różniczkowe
-
Modelowanie geometryczne
-
Wytrzymałość materiałów
-
Podstawy konstrukcji maszyn
-
Maszyny robocze
-
Podstawy napędów hydraulicznych i pneumatycznych
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku mechatronika w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Dla kogo te studia
Sprostanie wymaganiom narzuconym przez niezwykle trudny kierunek studiów, jakim niewątpliwie jest Mechatronika, sprawia, że szansę na osiągnięcie sukcesu zarówno w trakcie edukacji, jak i późniejszego życia zawodowego będą mieli tylko najwybitniejsi. Zatem jak wygląda sylwetka idealnego kandydata na Mechatronikę w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
Każdego z przyszłych studentów powinien przede wszystkim charakteryzować umysł ścisły, objawiający się zdolnością do szybkiego przyswajania materiału z zakresu matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Ponadto warto, abyś jako przyszły kandydat wykazywał się ambicją i chciał się rozwijać intelektualnie. Po spełnieniu tych wymogów powinieneś być pewien, że studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na kierunku Mechatronika to coś dla ciebie!
Mechatronikę w Gdańsku, Gdyni i Sopocie możesz najczęściej podjąć na dwa sposoby, powstałe w celu sprostania oczekiwaniom jak największej liczby studentów, nie wpływając jednocześnie na wygląd samej siatki studiów. Co to oznacza w praktyce?
Studia stacjonarne to przedmiot wyboru znacznej większości przyszłych absolwentów ze względu na komfort w postaci regularnego przyswajania wiedzy, rozłożonej równomiernie pomiędzy pięcioma dniami każdego tygodnia. Tryb niestacjonarny, zwany także wieczorowym, to propozycja stworzona specjalnie dla tych, którzy pragną zdobywać kompetencje kierunkowe podczas cotygodniowych zjazdów w trakcie każdego weekendu.
4. Wiedza i umiejętności
Mechatronika to techniczna dziedzina wiedzy, której filarem są owoce pracy najwybitniejszych matematyków. Dlatego też przygodę ze studiami na tym kierunku rozpoczniesz od przypomnienia sobie poznanych na wcześniejszych etapach edukacji wiadomości z zakresu nauk ścisłych, które uzupełnisz w toku dalszej nauki.
Praktyczne zajęcia, mające rzeczywiste przełożenie na twoją zdolność do odpowiedzialnego wywiązywania się z przyszłych obowiązków zawodowych, wdrożą cię do świata automatyzacji procesów komputerowych, podstaw programowania, a nawet wykonywania napraw niedziałających fizycznych części podzespołów i urządzeń elektronicznych.
Całokształt wiedzy i umiejętności, jakie zostaną ci zaprezentowane w czasie nauki na Mechatronice, uczynią z ciebie kompetentnego pracownika dzisiejszego, niezwykle wymagającego rynku pracy.