Studia w Krakowie

Studia w Krakowie

Studia w Krakowie

Studia Kraków

Miasto koronacyjne, nekropolia królów Polski, do 1795 roku – stolica kraju i najstarszy ośrodek akademicki, funkcjonujący od 1364 roku – Kraków jako jedyne miasto w Polsce może poszczycić się taką historią. W pobliżu arkadowego dziedzińca zamku, perełki renesansowej architektury, w zabytkowych kamienicach mieszczą się nowoczesne firmy. Według raportu inwestycyjnego Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ z 2011 roku, Kraków jest najlepszym miejscem na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. Połączenie tradycji z nowoczesnością przejawia się nie tylko w biznesie, estetyce miasta, ale także w nauce. To tu funkcjonuje jedna z najstarszych uczelni w Europie Środkowej – Uniwersytet Jagielloński, cieszący się niekłamanym szacunkiem wśród teoretyków i praktyków.

Magiczne miasto – tak opisują Kraków liczne portale informacyjne. Na czym ta magia polega? Spacerując po Krakowie nie sposób oprzeć się średniowiecznym duchom panującym wciąż na Rynku Krakowskim, który ostał się w swoim pierwotnym kształcie, niezmienionym od 1257 roku! Od 600 lat, co godzinę, rozlega się w cztery strony świata hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej, cóż za tajemnicza postać wygrywa tę melodię, zastanawialiście się kiedyś? Kazimierz, na którym odbywają się targi staroci i dzieł sztuki, od lat łączy kulturę chrześcijańską z żydowską, dbając o możliwość ich współistnienia w jednym mieście.

Z pewnością nadwiślańskie położenie miasta korzystnie wpływa na mieszkańców, jak i turystów, bliski kontakt z naturą uspokaja zabieganych biznesmenów, a także usprawnia komunikację – w Krakowie bowiem działa Tramwaj Wodny, który każdego roku w miesiącach letnich przewozi kilkanaście tysięcy pasażerów, usprawniając tym samym komunikację miejską i umożliwiając zabieganym pasażerom chwilę refleksji. Duch socrealizmu ujawnia się w monumentalnej i niezwykle symetrycznej Nowej Hucie, którą uznano za „najciekawszą i najpełniejszą realizację zamierzeń architektów epoki socrealizmu”. Magii Krakowa nie da się przeoczyć, choć coraz trudniej jest ją dostrzec przez problemy natury ekologicznej i okrutny smog spowijający miasto. Nie polecamy wyboru studiów w Krakowie alergikom i osobom cierpiącym na choroby płuc. Miasto, mimo rozkwitu gospodarczego i kulturalnego, walczy z ekologiczną katastrofą i niewspółpracującymi z urzędniczymi nakazami mieszkańcami. Ale nawet ten smog nie przysłoni uroku i magii bruków, uliczek i kamieniczek, podczas studiów w Krakowie.

 


studia w krakowie uczelnieStudia w Krakowie - Uczelnie

Obok Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkać można 11 publicznych uczelni oraz kilkanaście prywatnych. Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica czy Politechnika Krakowska to doceniane na międzynarodowej arenie uczelnie. Uniwersytet Pedagogiczny kształci wysokiej rangi kadrę pedagogiczną, a Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego rokrocznie zbiera plony, dzięki świetnym absolwentom debiutującym na deskach znanych teatrów, bądź w filmach dużego formatu. Krakowska Akademia Sztuk Pięknych również została oznaczona jako najstarsza uczelnia artystyczna w Polsce, funkcjonuje od 1833 roku. Sprawdźcie, czy oprócz pięknej historii krakowskie uczelnie mają Wam co zaoferować.

 


Czytaj więcej: Uczelnie w Krakowie


studia w krakowie kierunki studiówStudia w Krakowie - Kierunki studiów

Kraków to nie tylko polska stolica kultury, ale również polska stolica kierunków nietypowych. Możecie tu studiować turkologię, ceramikę specjalną, muzykę kościelną, czy kognitywistykę. Oczywiście nie może zabraknąć tradycyjnych kierunków nauki, takich jak prawo, owiane ostatnimi czasy sławą polityczną, filozofia, filologia, czy psychologia. Jak to w dużych ośrodkach naukowych bywa, kierunki medyczne są rokrocznie oblegane przez rzesze spragnionych wiedzy maturzystów, na jedno miejsce próbuje się dostać ponad 20 osób. Sprawdźcie, jaki wachlarz kierunków oferuje Wam studencki Kraków.

 

 


Czytaj więcej: Kierunki studiów w Krakowie


studia w krakowie akademikiStudia w Krakowie - Gdzie mieszkać podczas studiów

Podczas studiów w Krakowie docenicie zasadę – im nas więcej, tym lepiej. Bowiem ze zalezieniem mieszkania do wynajęcia nie będziecie mieli najmniejszych problemów, są ich setki na każdym osiedlu, rynek nieruchomości w Krakowie wprost kwitnie, jednak ich ceny nie są już tak przystępne, jak ich ilość i różnorodność lokalizacji. Oczywiście Kraków oferuje liczne miejsca w akademikach studenckich, w tym przypadku również zadziała wspomniana zasada. Choć tłoczna atmosfera w akademiku może nie sprzyjać rozważaniom naukowym, ani odpowiedniej dawce snu, to jednak koszt akademika dla studenckiej kieszeni jest minimalny w porównaniu do prywatnych stancji i z pewnością ucieszyłby niejednego sceptyka. Niestety akademiki krakowskie są prawie tak samo oblegane jak studia medyczne i potrzeba niezwykle dużo szczęścia, aby władze uczelniane zaopiniowały pozytywnie Wasze podanie.

 

Czytaj więcej: Gdzie mieszkać podczas studiów w Krakowie


studia w krakowie komunikacjaStudia w Krakowie - Komunikacja

Jeśli zdecydujesz się na studia w Krakowie, od razu zdobądź dla siebie rower! Machiną dwukołową prędko przejedziesz z punktu A do B, w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych pojazdów. Kraków to przyjazne miasto dla cyklistów, w przeciwieństwie do zmotoryzowanych. Korki, obostrzenia związane z wielkim smogiem, wysokie ceny za parkingi miejskie skutecznie zniechęcają do poruszania się po Krakowie samochodem. Komunikacja miejska jest dość dobrze skoordynowana, ilość połączeń jest satysfakcjonująca, a oferta sprzedaży biletów miesięcznych, rocznych, półrocznych, z możliwością wyboru jednej, dwóch czy więcej linii jest przystępna cenowo dla studentów. Przyszli studenci – Krakowa nie ma się co bać, jest to przyjazne miasto, no, chyba że traficie na smoka Wawelskiego czającego się za rogiem…

 


Czytaj więcej: Jak dojechać na uczelnię w Krakowie


studia w krakowie sportStudia w Krakowie - Sport

Bieg po zdrowie w Krakowie – liczne maratony, organizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje sportowe, jak i sam urząd miasta, świadczą o sporym zainteresowaniu joggingiem w mieście. Studiując w Krakowie będziecie mogli sprawdzić trasy biegowe, takie jak Młynkówka Królewska, wały Rudawy, Bulwary Wiślane. Krakowianie biegają nawet w noc sylwestrową, przebierając się w kreacje wieczorowe, super bohaterów, bądź potwory, od 2004 roku organizowany jest Krakowski Bieg Sylwestrowy. Rowerzystom również nie zabraknie atrakcji, oprócz codziennego przemieszczania się, warto wybrać się na kilka rekreacyjnych wycieczek po Krakowie, który skrywa pokątnie niesamowite historie do odnalezienia. Kraków ceni sport i zdrowie, w szczególności w tej krytycznej sytuacji ekologicznej. Ceny fitness klubów, wynajęcia sal sportowych, czy wejść na basen są przystępne, praktycznie wszystkie takie miejsca oferują zniżki dla studentów. A już w szczególności Akademickie Związki Sportowe, działające przy każdej uczelni wyższej, zachęcają do podjęcia aktywności fizycznej.

Czytaj więcej: Sport w Krakowie


studia w krakowie czas wolny po studiachStudia w Krakowie - Czas wolny po studiach

Cudny, magiczny Kraków może poszczycić się Operą Krakowską i jej sławnym gmachem, który dostał nagrodę w konkursie Archi-szopa w 2009 roku za najbrzydszy obiekt w mieście. Z samej ciekawości, powinniście się wybrać do opery, by przekonać się o słuszności przyznanej nagrody i sprawdzić, czy wnętrze również powinno klasyfikować się do takiego wyróżnienia, czy też nie. Kraków kulturą stoi, kulturą różnorodną, wysoką i niską, rozrywkową, popularną, jak i artystyczną. Przede wszystkim należy podkreślić rolę krakowskiego ośrodka teatralnego i znanej wszystkim „Piwnicy pod baranami” – grupy studentów krakowskich uczelni, którzy w 1956 roku założyli kabaret, nie wiedząc jeszcze, że szlagiery z ich przedstawień będą towarzyszyły Polakom przez następne pół wieku, a może i dłużej. Piwnica stała się przyjaznym miejscem dla jazzmanów, grali tu Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana i wielu, wielu innych artystów znanych i wspominanych po dziś dzień.  Studiując w Krakowie będziecie mogli się przekonać, czy bar ten jeszcze funkcjonuje, a może uda Wam się spotkać artystów piwnicznych, siedzących, gaworzących, popijających kawę?

Czytaj więcej: Czas wolny po studiach w Krakowie


studia w krakowie praktyki studenckieStudia w Krakowie - Praktyki studenckie

Przez wzgląd na sytuację ekonomiczno-gospodarczą Krakowa oraz bardzo dużą aktywność kulturalną i społeczną, na brak ofert praktyk studenckich nie będziecie narzekać. Wystarczy zgłosić się do akademickich biur karier lub wyszukać ofert, które mogą Wam się spodobać i się zgłosić. Studenci są traktowani bardzo przyjaźnie. Często praktyki studenckie kończą się przedłużeniem współpracy w oparciu o umowę o pracę, czy zlecenie. Take nie rezygnujcie z takich możliwości, tylko zbierzcie się do pracy.

 

 

 


Czytaj więcej: praktyki studenckie w Krakowie


studia w krakowie praca po studiachStudia w Krakowie - Praca po studiach

Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są informatycy, matematycy, ekonomiści i absolwenci kierunków technicznych. Blisko 90 proc. z nich po zakończeniu studiów ma pracę, mogą też liczyć na najlepsze zarobki - na starcie ok. 3 tys. złotych. Z humanistów najlepiej radzą sobie filolodzy posługujący się mało popularnymi językami. Studia mogą Wam pomóc w zdobyciu dobrze płatnej pracy, jednak niczego nie gwarantują. Kraków ma bardzo dobrze ugruntowaną pozycję na arenie międzynarodowej, to silne i prężne miasto pod względem gospodarczym, więc jeśli tylko macie pomysł na siebie, wiecie, jak będziecie zarabiać w przyszłości pieniądze, to do dzieła! Kraków Wam w tym z pewnością pomoże.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE SĄ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kierunki studiów: 175

Studia podyplomowe: 52

Kierunki
administracja publiczna
analityka biznesowa
badanie kliniczne produktów leczniczych

POKAŻ WIĘCEJ

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Kierunki studiów: 68

Studia podyplomowe: 110

Kierunki
aerologia górnicza
analiza danych - data science
audyt energetyczny, ocena energetyczna budynków oraz efektywne użytkowanie energii

POKAŻ WIĘCEJ

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Kierunki studiów: 34

Studia podyplomowe: 29

Kierunki
badania i analiza architektury historycznej
bim - technologie cyfrowe w architekturze i budownictwie
budowa i eksploatacja pojazdów szynowych

POKAŻ WIĘCEJ

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI W KRAKOWIE

SORTOWANIE:
3
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ś
T
U
W
Z
Ź
Ż
Rozwiń

KIERUNKI W KRAKOWIE