Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak fizyka medyczna możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Uczelnie w Zielonej Górze pragną zapewnić studentom jak najbardziej komfortowe studiowanie i wielogodzinne praktyki, które przysłużą się w pracy zawodowej. Studia dzienne opierają się na regularnych spotkaniach i systematycznej nauce, bowiem zdobywana wiedza powinna być bardzo dobrze opanowana.
Program kształcenia opiera się na naukach z zakresu biologii, chemii, fizyki czy informatyki. W siatce zajęć znajdziesz na przykład:
-
metody algebraiczne i geometryczne w fizyce,
-
komputerowe przetwarzanie danych,
-
wstęp do biologii i biologii medycznej,
-
instrumentarium, obrazowanie i diagnostyka medyczna,
-
elektrotechnika z elektroniką - elementy budowy elektronicznych urządzeń pomiarowych,
-
ochrona własności intelektualnej, bezpieczeństwo pracy ergonomia,
-
analiza szeregów czasowych w zastosowaniach medycznych,
-
fizyka jądrowa w medycynie nuklearnej
-
i wiele innych.
Zajęcia są realizowane w formie wykładów, laboratoriów i ćwiczeń. Studenci muszą zrealizować pulę przedmiotów obowiązkowych, a także przedmioty oferowane, wybieralne.
Studia fizyczne w zakresie fizyki medycznej zapewniają swoim studentom rzetelne wykształcenie odnoszące się do zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych czy informatycznych. Absolwenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do anatomii i fizjologii człowieka, a także niezbędne umiejętności analityczne, które wykorzystywane są w trakcie analiz statystycznych odnoszących się do nauk biomedycznych. Zapoznają się także z technikami obrazowania medycznego przy użyciu promieniowania oraz nabywają zdolność łączenia technik stosowanych w fizyce materii skondensowanej z poszczególnymi dziedzinami medycyny.
1. Dla kogo ten kierunek?
Nie trudno się domyślić, że fizyka medyczna to połączenie dwóch bardzo ważnych i bardzo trudnych dziedzin nauki, którymi są medycyna i fizyka. Ojcem fizyki medycznej jest Hermann von Helmholtz, który był niemieckim lekarzem, fizjologiem i fizykiem. Fizyka jest niezwykle ważną kategorią zwłaszcza w postępowaniu medycznym. Wykorzystywana jest zarówno podczas diagnostyki, terapii, jak i rehabilitacji. Obrazowanie medyczne wykorzystuje takie techniki jak rentgen, pozytonowa tomografia emisyjna czy chociażby ultrasonografia, znana zazwyczaj jako USG.
Kierunek fizyka medyczna w Zielonej Górze oczekuje od kandydatów zainteresowania naukami ścisłymi, zwłaszcza fizyką, matematyką, chemią. Przydatne będą także zdolności informatyczne i chłonny umysł. Fizyka medyczna tak jak medycyna nie może popełniać błędów, dlatego wiąże się z nieustannym dokształcaniem. Jeśli tego typu kierunek techniczny mieści się w granicach Twoich zainteresowań, pomyśl o wzięciu udziału w kwalifikacji.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizyka medyczna możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku fizyka medyczna w Zielonej Górze realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak fizyka medyczna możesz realizować na Uniwersytecie Zielonogórskim na Wydziale Fizyki i Astronomii. Uczelnia zapewnia gruntowne i wszechstronne wykształcenie w bardzo wielu kierunkach zarówno technicznych, jak i medycznych czy artystycznych, dlatego przyciąga uwagę bardzo wielu kandydatów na studia.
4. Praca po studiach
Studia w Zielonej Górze na kierunku fizyka medyczna zapewniają swoim absolwentom szereg możliwości pracy. Absolwenci przeprowadzają i interpretują analizy statystyczne, które są wykorzystywane w naukach biomedycznych, znają podstawy analizy sygnałów i obrazu, posiadają wiedzę odnoszącą się do anatomii i fizjologii człowieka.
Absolwenci podejmują pracę w jednostkach służby zdrowia, to znaczy w szpitalach, przychodniach, klinikach, ośrodkach ochrony radiologicznej, pracowniach diagnostycznych i laboratoriach. Wielu studentów decyduje się na karierę, która prowadzi do zatrudnienia w zakładach przemysłowych, które bazują na technikach radiacyjnych. Podejmują także pracę w firmach, które produkują i dystrybuują aparaturę medyczną, a także w instytucjach, które wymagają jakościowej i ilościowej analizy danych oraz modelowania procesów.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach z zakresu biologii, chemii, fizyki czy informatyki. W siatce zajęć znajdziesz na przykład takie przedmioty jak: metody algebraiczne i geometryczne w fizyce, podstawy programowania w języku C++, anatomia i fizjologia człowieka, metody matematyczne fizyki, trening nawiązywania kontaktu z pacjentem, instrumentarium, obrazowanie i diagnostyka medyczna, elementy budowy elektronicznych urządzeń pomiarowych, podstawy statystyki medycznej, pracownia biofizyczna i biochemiczna, fizyka jądrowa w medycynie nuklearnej i wiele innych.