Mechanika i budowa maszyn - Gorzów Wielkopolski

Mechanika i budowa maszyn - Gorzów Wielkopolski

Mechanika i budowa maszyn - Gorzów Wielkopolski

Studia w Gorzowie Wlkp.

mechanika i budowa maszyn

Odkryj kierunek mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

23.08.2023

Mechanika i budowa maszyn - studia Gorzów Wielkopolski 2023 | woj. lubuskie

Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Gorzowie Wielkopolskim w 2023 r. zaczynają się od 4400 zł za pierwszy rok studiów.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wytwarzania i eksploatacji maszyn. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki, automatyki i nauki o materiałach. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn przemysłowych czy silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę marketingową i handlową wykorzystywaną w branży mechanicznej.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku konstruktora układów mechanicznych, specjalisty utrzymania ruchu czy po prostu mechanika. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: biomechanika, sprzęt medyczny, mechatronika.

 

Uczelnie

W Gorzowie Wielkopolskim mechanikę i budowę maszyn możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Specjalności
Współczesne studia z mechaniki i budowy maszyn charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. Popularne specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim: procesy produkcyjne i technologiczneurządzenia i systemy mechatroniczneinwestycje i wdrożenia przemysłoweinżynieria projektowania maszyn i urządzeń... specjalności na mechanice i budowie maszyn w Gorzowie Wielkopolskim >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Gorzowie Wielkopolskim na kierunku mechanika i budowa maszyn w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, język obcy, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechanika i budowa maszyn w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena wynosi około 4400 zł za pierwszy rok studiów.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Gorzów Wielkopolski

Zobacz, na jakich uczelniach w Gorzowie Wielkopolskim jest kierunek MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • fizyka
 • informatyka
 • język obcy
 • matematyka

 

Aby dostać się na Mechanikę i budowę maszyn na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, należy uzyskać taką ilość punktów rekrutacyjnych, które pozwolą na pokonanie szerokiego grona konkurencji. Przedmiotami odgrywającymi pierwszoplanową rolę na tym kierunku są: matematyka, fizyka, informatyka oraz język obcy nowożytny. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu do zdawania tych przedmiotów na rozszerzonym egzaminie dojrzałości. Ustalenia rekrutacyjne mogą ulegać pewnym zmianom w czasie, dlatego zanim rekrutujesz, odwiedź stronę internetową uczelni i zapoznaj się z jej regulaminem.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

Jak wyglądają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

Studia inżynierskie na kierunku Mechanika i budowa maszyn występują w dwóch wersjach – można je podjąć w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Wspomniany podział jest wynikiem tego, że uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim starają się odpowiedzieć na potrzeby jak największego grona przyszłych studentów oraz zapewnienie im możliwie wysokiego komfortu pobieranej wiedzy i umiejętności. Warto pamiętać, że wybór któregokolwiek z tych trybów w żaden sposób nie różnicuje szans przyszłych absolwentów na międzynarodowej arenie zawodowej. Zastanawiasz się, jaki tryb pobieranej wiedzy powinieneś wybrać?

Studia w trybie stacjonarnym stanowią swego rodzaju odpowiedź na potrzeby wszystkich tych, którzy są zainteresowani zgłębianiem interdyscyplinarnej wiedzy w sposób ciągły i regularny. Stają oni przed obowiązkiem stawiania się na codziennych zajęciach i wykładach, prowadzonych przez pięć dni roboczych każdego tygodnia i tym samym uzyskują możliwość pobierania osobistych konsultacji z wykładowcami.

Odpowiedzią na ambicję tych studentów, którzy marzą o pogodzeniu zawodowej pracy na pełen etat ze zdobywaniem wyższego wykształcenia kierunkowego jest Mechanika i budowa maszyn w trybie niestacjonarnym, zwanym też zaocznym. Weekendowy charakter kształcenia umożliwi podjęcie czasochłonnych aktywności w tygodniu roboczym. Zanim zdecydujesz się na studia zaoczne, zdaj sobie sprawę z konieczności opłacania każdego semestru edukacji.

Światem rządzą maszyny. To zdanie może wywołać wiele sprzecznych uczuć, począwszy od niepokoju, przez obojętność, aż po pozytywną ekscytację, bo przecież każda maszyna jest owocem ciężkiej pracy ludzkich fachowców. Niezależnie od tego, jak społeczeństwo zapatruje się na ewentualne etyczne kwestie związane z wspomnianą wcześniej powszechnością użycia maszyn, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że dzięki nim życie każdego z nas staje się o wiele łatwiejsze.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Mechanika i budowa maszyn stawia sobie za cel wykształcenie grona odpowiedzialnych specjalistów, chcących zasilić międzynarodowy rynek zatrudnienia.

 

W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • inżynieria materiałowa,
 • grafika inżynierska,
 • matematyka,
 • obróbka plastyczna,
 • podstawy automatyki,
 • przetwórstwo tworzyw polimerowych.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Dla kogo te studia

Wszystkie studia inżynierskie wymagają od kandydatów posiadania ściśle określonych predyspozycji, uzupełnionych kierunkowymi zainteresowaniami, dzięki którym zgłębianie kierunkowej wiedzy i umiejętności stanie się czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Idealny kandydat na ten kierunek dysponuje dobrze ugruntowaną znajomością podstaw nauk ścisłych i technicznych, pragnie poszerzać swoje kompetencje i kształcić się w kierunku uzyskania interdyscyplinarnych kompetencji, a ponadto interesuje się szeroko rozumianym przemysłem maszynowym. Jeżeli w tym opisie odnajdujesz siebie, to prawdopodobnie powinieneś rozpocząć studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim.

 

4. Program studiów

Inżynierskie kierunki studiów w Gorzowie Wielkopolskim powstały między innymi po to, aby umożliwić absolwentom podjęcie pracy w różnorakich placówkach związanych bezpośrednio z przemysłem maszynowym, elektronicznym i projektowym. Dlatego szczegółowy program studiów został zaprojektowany w taki sposób, aby wszyscy absolwenci mieli szansę na zdobycie interdyscyplinarnego wykształcenia, które im to umożliwi. Rozpoczynając swoją przygodę z tym kierunkiem musisz być przygotowany na konieczność zmierzenia się z zaawansowanymi zagadnieniami, które poszerzą posiadane dotychczas kompetencje matematyczne i fizyczne. Specyfika dalszego kształcenia skupi się na zaawansowanych technikach budowy maszyn i projektowania nowoczesnych układów elektronicznych.

Ile trwają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia w Gorzowie Wielkopolskim na kierunku Mechanika i budowa maszyn zaliczają się do kanonu dziedzin, których przebieg został podzielony na dwa niezależne, aczkolwiek komplementarne cykle kształcenia. Studia pierwszego stopnia na opisywanym kierunku mają charakter studiów inżynierskich i z tego względu czas ich trwania zawsze wynosi trzy i pół roku.

Studia drugiego stopnia wyróżniają się trzysemestralnym przebiegiem, co w praktyce oznacza, że zanim absolwenci przystąpią do obrony pracy magisterskiej, będą zobowiązani do poświęcenia półtora roku czasu na edukację kierunkową.

Według powszechnie dostępnych statystyk, absolwenci z tytułem magistra mają większe szanse na zdobycie wymarzonego, dobrze płatnego zatrudnienia, dlatego jeśli marzysz o nauce na Mechanice i budowie maszyn, rozważ ukończenie całego cyklu kształcenia.

Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po studiach na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

Interdyscyplinarność Mechaniki i budowy maszyn oraz swego rodzaju pragmatyzm, wynikający ze specyfiki kształcenia, a dokładniej zapotrzebowania dzisiejszego rynku pracy na absolwentów dysponujących doskonale ugruntowanymi umiejętnościami z zakresu projektowania i realizowania wszelkich planów związanych z tworzeniem maszyn, sprawia, że ukończenie tego kierunku zagwarantuje bardzo przyszłościowe możliwości zawodowe. Absolwenci opisywanych studiów odnajdą się w pracy dla jednostek produkcyjnych, zajmujących się naprawą uszkodzonych podzespołów elektronicznych oraz systemów komputerowych. Jednak to oczywiście nie jedyna możliwość, jaka zaistnieje przed każdym absolwentem tego przyszłościowego kierunku.

Po ukończeniu Mechaniki i budowy maszyn w Gorzowie Wielkopolskim absolwenci aspirujący do miana wybitnych naukowców będą mogli postarać się o zatrudnienie w jednostkach naukowo-badawczych, zajmujących się testowaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii, możliwych do zastosowania w nowoczesnych firmach i zakładach produkcyjnych.

Szerokie kompetencje menedżerskie i z dziedziny zarządzania zapewnią absolwentom szansę na otworzenie dobrze prosperującej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że posiadają oni oryginalny pomysł na wykorzystanie posiadanych kompetencji. Jako że maszyny zyskały uniwersalność na skalę światową, w związku z czym ich wykorzystanie rozszerza się na branżę medyczną, chemiczną, farmaceutyczną oraz wiele innych, dlatego możliwości zatrudnienia absolwentów Mechaniki i budowy maszyn są niezwykle szerokie i różnorodne.

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, w roku akademickim 2023/2024, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oferuje 30 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na AJP.

Kierunek mechanika i budowa maszyn - uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim

 

czytaj dalej uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim

 

Mechanika i budowa maszyn studia stacjonarne - uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim

 

Mechanika i budowa maszyn studia niestacjonarne - uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim

 

Mechanika i budowa maszyn studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Gorzowie Wielkopolskim

 

Uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (Wydział Techniczny) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

Zanim aplikujesz na jakikolwiek kierunek studiów, powinieneś upewnić się, że jest to ten właściwy. Podjęcie mądrej decyzji będzie niosło za sobą długoterminowe skutki – unikniesz w ten sposób przedwczesnego wypalenia zawodowego, a sama edukacja będzie dla ciebie źródłem satysfakcji. Zatem jeśli rozważasz podjęcie Mechaniki i budowy maszyn, zastanów się, czy:

 • Twoim konikiem są przedmioty ścisłe,
 • Interesuje cię świat nowinek technicznych, szczególnie tych, które dotyczą maszyn i sprzętów elektronicznych,
 • pragniesz związać swoją przyszłość z wykonywaniem potrzebnego zawodu, przynoszącego znaczne dochody?

 

Pojawiająca się w myślach trzykrotna twierdząca odpowiedź może okazać się najlepszym z możliwych pretekstów do rozpoczęcia studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim. Następnym krokiem na drodze zdobywania wiadomości o kierunku powinno być dowiedzenie się, w jaki sposób zdobyć wystarczającą do pokonania konkurentów ilość punktów. Wysoki wynik procentowy z rozszerzonej matury z matematyki, fizyki i informatyki może stanowić podstawę do rozpoczęcia upragnionego kierunku, jednak niekiedy okazuje się to niewystarczające. Wówczas warto rozważyć udział w olimpiadach i konkursach o zasięgu wojewódzkim lub ogólnopolskim, aby uzyskać pewność w możliwości rozpoczęcia kształcenia. Olimpiady, które warto wziąć pod uwagę, to:

 • Olimpiada Matematyczna,
 • Olimpiada Fizyczna,
 • Olimpiada Informatyczna.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem koniecznym do wykonania na drodze do rozpoczęcia Mechaniki i budowy maszyn w Gorzowie Wielkopolskim jest przystąpienie do elektronicznej rejestracji kandydatów. Po podaniu swoich osiągnięć maturalnych, ewentualnych sukcesów na olimpiadach oraz danych osobowych należy zadbać o dostarczenie wymaganych dokumentów w odgórnie określonym terminie. Będą ci potrzebne:

 • fotografia do legitymacji,
 • kserokopia świadectwa maturalnego,
 • formularz aplikacyjny,
 • dowód osobisty,
 • badania lekarskie, o ile są wymagane.

 

STUDIA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM - ważne informacje

kierunki studiów w Gorzowie Wielkopolskim

studia w Gorzowie Wielkopolskim

 

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje

mechanika i budowa maszyn studia

studia inżynierskie i techniczne w Gorzowie Wielkopolskim

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Gorzowie Wielkopolskim

Mechanika i budowa maszyn to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie przyszłościową naukę, której plony będą mogli zbierać w przyszłej pracy zawodowej. Wielu niezdecydowanych z pewnością chciałoby poznać opinie swoich starszych kolegów, aby nabrać pewności co do zasadności podjęcia tego kierunku.

Zuzanna, studentka pierwszego roku Mechaniki i budowy maszyn w Gorzowie Wielkopolskim, mówi:

„Początkowo nie mogłam się zdecydować, jaki kierunek chciałabym podjąć. Pomógł mi w tym kolega, który rekomendował Mechanikę i budowę maszyn, dlatego rozpoczęłam właśnie te studia. To był doskonały wybór. Studia nie tylko odpowiadają na moje zainteresowania, ale również kształcą mnie w bardzo przydatnym kierunku.”

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Gorzowie wielkopolskim

Kierunki inżynierskie i techniczne w Gorzowie Wielkopolskim

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia