Studia na kierunku praca socjalna w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.
Praca socjalna studia Warszawa 2025| woj. mazowieckie
Praca socjalna w Warszawie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu problemów socjologicznych i społecznych czy psychologii.
Studia na kierunku praca socjalna w Warszawie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia)
Opis kierunku
Jesteś empatyczny, komunikatywny i chciałbyś zająć się niesieniem konstruktywnego wsparcia osobom, które znalazły się na życiowych zakrętach? Studia na kierunku praca socjalna czekają właśnie na ciebie! To interdyscyplinarny kierunek z pogranicza socjologii, psychologii, pedagogiki czy nawet prawa! W trakcie zajęć studenci zapoznają się z metodologią badań społecznych, historią wychowania i socjologią problemów społecznych. Podczas studiów uczestnicy zajęć rozwijają również swoje kompetencje miękkie — np. umiejętności komunikacyjne czy negocjacyjne, niezbędne w przyszłej pracy w zawodzie.
Ukończenie studiów na kierunku praca socjalna otwiera możliwości zatrudnienia w różnego rodzaju placówkach społecznych i wychowawczych w domach pomocy społecznej, zarówno tych przeznaczonych dla osób starszych, jak i dla niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie i fizycznie. Pracownicy socjalni pracują również w ośrodkach wsparcia, placówkach dla osób bezdomnych i uzależnionych oraz w ośrodkach dla uchodźców. Ponadto, doskonale odnajdują się w zakładach karnych oraz innych jednostkach resocjalizujących.
Studia na kierunku praca socjalna w Warszawie można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).
Gdzie studiować kierunek praca socjalna w Warszawie
Studia w Warszawie 2025/2026 na kierunku praca socjalna możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Społeczno-Ekonomiczny UW), Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (APS)oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Uczelni Korczaka w Warszawie, Wyższej Szkole Nauk Pedagogicznych w Warszawie, Pedagogium Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek praca socjalna w Warszawie
Studia na kierunku praca socjalna mają bardzo interdyscyplinarny charakter. Odnoszą się bowiem do wielu różnorodnych dziedzin z pogranicza nauk humanistycznych i społecznych. W procesie rekrutacji uwzględnianych jest zatem wiele różnorodnych przedmiotów, dzięki którym studenci zaprezentują wszechstronną wiedzę. Jeżeli chcesz rozpocząć studia w Warszawie na kierunku gospodarka przestrzenna, to możesz zdawać przykładowo przedmioty takie jak: język polski, WOS, historia, biologia, matematyka, czy nawet filozofia i dowolnie wybrany przez siebie język obcy nowożytni. Pamiętaj o zdawaniu części wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym!
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Jak wyglądają studia na kierunku praca socjalna w Warszawie
Studia na kierunku praca socjalna w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Program studiów i przedmioty
Na rynku wciąż pojawia się zapotrzebowanie na pracowników socjalnych, dlatego też uczelnie w Warszawie przygotowały bogatą propozycję kształcenia dla studentów. Studia na kierunku praca socjalna możesz rozpocząć na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego oraz na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Każdą z tych propozycji przenalizuj dokładnie, by mieć pewność, że wybrałeś najlepiej!
Program studiów na kierunku praca socjalna ma wyjątkowo wszechstronny charakter, tak by osoby opuszczające mury danej uczelni, dysponowały jak największym aparatem umiejętności. Na ogół uczelnie oferują studentom kształcenie w toku ogólnym oraz specjalizacyjnym, dzięki któremu będą oni mogli rozwijać już swoje konkretne zainteresowania naukowe. Cykl kształcenia ogólnego obejmuje przedmioty takie jak: wprowadzenie do psychologii, socjologii, czy filozofii. Studenci w ramach toku ogólnego zapoznają się z historią wychowania, zgłębią różne teorie kształcenia i metodologie badań społecznych.
Wśród przedmiotów, które znalazły się w siatce programowej, odnajdziemy także zagadnienia, które bardzo ściśle przylegają do pracy socjalnej. Studenci, którzy będą w przyszłości chcieli rozwijać się w tym sektorze zawodowym zostaną zapoznani przykładowo z:
terapią rodzinną;
socjologią problemów społecznych;
diagnozowaniem i projektowaniem w pracy socjalnej;
dewiacją i patologią społeczną;
czy z wykluczeniem społecznym.
Warto pamiętać, że studia na kierunku praca socjalna wymagają bardzo dużej wrażliwości społecznej i empatii, która powinna być przekuta w faktyczne działanie. Teoretyczna wiedza studentów powinna być przekuta w praktyczne umiejętności, które pozwalać będą na aktywną współpracę z drugim człowiekiem. Oznacza to, że w programie kształcenia na studiach na kierunku praca socjalna powinny znaleźć się również przedmioty, które rozwijać będą wszelkie umiejętności interpersonalne.
Ile trwają studia na kierunku praca socjalna w Warszawie
Studia na kierunku Praca socjalna w Warszawie trwają 3 lata (studia I stopnia).
Studia w Warszawiena kierunku praca socjalna gwarantują bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Ważne jest tylko to, by podchodzić do nich z pasją i zaangażowaniem. Trzeba pamiętać, że na barakach pracowników socjalnych spoczywają bardzo odpowiedzialne zadania, ponieważ to oni dbają o kondycję społeczeństwa i pomagają ludziom, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na życiowych zakrętach. W swojej pracy będą się niejednokrotnie mierzyć z biedą, nieporadnością życiową, alkoholizmem, czy przemocą. Osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie w sektorze pracy socjalnej, powinny być nie tylko wrażliwe na ludzką krzywdę. Te osoby powinny wiedzieć przede wszystkim jak jej przeciwdziałać.
Pracownicy socjalni mogą rozwijać swoją karierę w:
domach opieki społecznej;
domach dziennego pobytu;
placówkach edukacyjnych;
instytucjach resocjalizacyjnych;
świetlicach środowiskowych itd.
Trzeba podkreślić, że rola pracowników socjalnych jest współcześnie nieoceniona. Współcześnie narzucane są nam bardzo duże oczekiwania, którym nie każdy potrafi sprostać. Pracownicy socjalni dzięki swoim aktywnościom zawodowym potrafią dawać wsparcie w trudnych sytuacjach, wykonują działania prewencyjne, motywują do działania, pokazują różne możliwe ścieżki rozwoju. Dzięki pracownikom socjalnym każdy ma szansę na odbudowę swojego życia, jest to jednak zawód do tego trzeba podchodzić z prawdziwym powołaniem.
Jak wygląda rekrutacja na pracę socjalną w Warszawie
Praca socjalna - rekrutacja na uczelniach w Warszawie:
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Udział osób w rekrutacji, które wybierają studia na kierunku praca socjalna, bardzo rzadko jest przypadkowy. Na ogół mają one wszystko dopracowane do ostatniego szczegółu. Dlatego też warto zadbać także o znajomość wszystkich niezbędnych terminów, które związane są z czasem rejestracji, uiszczaniem opłat rekrutacyjnych, czy czasem składania podstawowych dokumentów do dziekanatu. Wszystkie te najważniejsze daty znajdują się właśnie w harmonogramie rekrutacyjnym i to z nim warto zapoznać się w pierwszej kolejności. Każda uczelnia ustala go indywidualnie, więc informacje na temat harmonogramu rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich.
Maturzyści na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się na ogół już na przełomie kwietnia i maja. Nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów z egzaminów maturalnych. Studia na kierunku praca socjalna w Warszawie zaliczają się do grona prestiżowych kierunków. Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zamknięty w połowie lipca, tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych. To także czas składania dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.
Trzeba mieć świadomość, że nie każdy absolwent szkoły średniej ma szansę znaleźć się na listach osób przyjętych w przypadku tak renomowanego kierunku. Uczelnie jednak starają się wykształcić jak największą liczbę zdolnych i ambitnych osób, więc na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc, otwierane są kolejne etapy rekrutacji. Odbywają się one na ogół na przełomie sierpnia oraz września. Wtedy część kandydatów dostanie swoje kolejne szanse na studia.
Osoby zakwalifikowane na studia muszą dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Zaniedbanie tego etapu rekrutacji sprawi, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia, więc przestrzegaj wszystkich ważnych terminów. Każda z uczelni zestaw dokumentów ustala indywidualnie – szczegółowych wytycznych zawsze musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Muszą się znaleźć wśród nich na pewno:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
aktualna fotografia;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Pamiętaj, że studia w Warszawie na kierunku lekarskim mogą się wiązać z dostarczeniem także zaświadczenia, które wystawi lekarz medycyny pracy i potwierdzi twoje predyspozycje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.
Jeżeli procedura uiszczania opłaty rekrutacyjnej zostanie przez ciebie zaniedbana, to twoja kandydatura w ogóle nie zostanie ujęta w procesie rekrutacji. Opłaty rekrutacyjne obowiązują na niemal wszystkich kierunkach studiów w Polsce. Wahają się mniej więcej od 85 do nawet 150 złotych i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Pamiętaj, by opłatę rekrutacyjną wykonać terminowo (liczy się czas jej księgowania, a nie data wykonania przelewu!). Opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni.
By dostać się na studia na kierunku praca socjalna w Warszawie, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. Liczba kandydatów na studia o tym prestiżowym profilu zawsze przewyższa liczbę otwartych miejsc, więc szansę na naukę mają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Powinieneś doskonale przygotować się z przedmiotów, wśród których obowiązkowo znajdą się WOS, historia, geografia, język obcy nowożytny. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak język polski, czy nawet filozofia. Pamiętaj, że szansę na naukę na kierunku lekarskim mają wyłącznie najlepsi, więc swoją naukę zacznij już dziś!
Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia, czy zdawane na maturze przedmioty znajdują się wśród rekrutacyjnych wytycznych. Kolejnym ważnym aspektem jest to, na jakim poziomie zdawany był dany przedmiot. Maturzyści mają do wyboru zawsze dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony. Odpowiednio wcześnie prześledź, jak wygląda przelicznik punktów kwalifikacyjnych na różnych uczelniach. To pozwoli ci przygotować się jak najlepiej do procedury rekrutacyjnej, która w przypadku studiów na kierunku lekarskim jest wyjątkowo rozbudowana.
Prawdziwi pasjonaci nauk ścisłych, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia na kierunku praca socjalna w Warszawie, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy, którzy czują w sobie powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów lekarskich rozważ olimpiady takie jak:
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym;
Olimpiada Statystyczna;
Olimpiada Wiedzy o Integracji Europejskiej;
Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do matury. Pozytywne wyniki z egzaminów dojrzałości dopiero otwierają ci drzwi do wzięcia udziału w rekrutacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: geografia, historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Jakie opinie mają studia na kierunku praca socjalna w Warszawie?
Studia na kierunku praca socjalna wybierane są przez osoby o dużej wrażliwości na krzywdę społeczną.
Karolina, studentka drugiego roku, przekonuje:
W liceum uczestniczyłam w wolontariacie, gdzie wielokrotnie zajmowaliśmy się różnego rodzaju pomocą. To wtedy odkryłam, że pasję do pomagania chciałabym połączyć z pracą. Studia na kierunku praca socjalna zagwarantowały mi to. Poznałam ludzi, którzy również wierzą, jaką siłę może mieć świadome niesienie pomocy. Wierzę, że moje pokolenie ma dużo siły, by pomagać!
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie