Papiernictwo i poligrafia studia zaoczne Łódź

Papiernictwo i poligrafia studia zaoczne Łódź

Dodaj do ulubionych

24.05.2023

Papiernictwo i poligrafia studia niestacjonarne (zaoczne) Łódź - 2023| woj. łódzkie

Papiernictwo i poligrafia w Łodzi w formie niestacjonarnej to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia z papiernictwa i poligrafii w Łodzi w trybie niestacjonarnym (zaocznie) można podjąć na 1 uczelni. 

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Choć może się wydawać, że w dobie cyfryzacji odchodzimy od papieru, przemysł papierniczy i poligraficzny nadal ma bardzo duże znaczenie. Papier wykorzystuje się m.in. w medycynie, elektronice, czy przemyśle lotniczym i kosmicznym. Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia pomagają zrozumieć proces produkcji papieru, który wykorzystuje surowce naturalne i odnawialne.

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Uczelnie

W Łodzi papiernictwo i poligrafię w trybie niestacjonarnym możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnika Łódzka.

 

Praca po studiach

Absolwentów czeka praca nie tylko w przemyśle celulozowo-papierniczym i poligraficznym, ale również w laboratoriach badawczych, czy firmach konsultingowych. Studia przygotowują też do pracy w biurach, w których projektuje się np. opakowania, reklamy, czy wydawnictwa poligraficzne. 

czytaj dalej wszystko o Papiernictwo i poligrafia studia zaoczne Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek PAPIERNICTWO I POLIGRAFIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Papiernictwo i poligrafia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
tryb: niestacjonarne

Jakie są ceny studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia niestacjonarne w są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi i różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów. Czesne za rok studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Papiernictwo i poligrafia w Łodzi - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 

Gdzie studiować na kierunku Papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi

 • Politechnika Łódzka

 

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

Jak wyglądają studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Papiernictwo zajmuje się badaniem papieru i tektury, a także ich wytwarzaniem i przetwarzaniem. Poligrafia natomiast skupia się na wytwarzaniu druku, który w dzisiejszych czasach osiągnął etap przemysłowy, dlatego też wiąże się ze znajomością najnowszych technologii. Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi to interdyscyplinarny kierunek idealny dla osób interesujących się branżą wydawniczą i branżą techniczną różnego rodzaju.

Kandydaci na studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Powinni odznaczać się umiejętnościami kierowniczymi. Jeśli interesują Cię nowości techniczne i jesteś osobą kreatywną, studia w Łodzi w zakresie papiernictwa i poligrafii są właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

3. Gdzie studiować?

Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak papiernictwo i poligrafia możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej. Uczelnie w Łodzi starają się zapewnić szeroki wybór studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, które realizowane są nie tylko na Uniwersytecie Łódzkim, w placówkach ekonomiczno-humanistycznych, ale także na Politechnice Łódzkiej.

 

4. Praca po studiach

Studia w Łodzi w ramach papiernictwa i poligrafii przygotowują abiturienta do pracy na stanowiskach takich jak: technolog-papiernik, technolog-poligraf, mechanik-papiernik, mechanik-poligraf, projektant systemów papierniczych i poligraficznych, specjalista-konsultant, technolog działu drukowania, projektant maszyn papierniczych, technolog maszyn papierniczych, kierownik maszyny papierniczej, laborant kontroli jakości druku.

Absolwenci są zatrudniani w zakładach poligraficznych, w jednostkach naukowo-badawczych przemysłu poligraficznego, w przedstawicielstwach firm zagranicznych, w jednostkach handlowych. Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi to odpowiedź na aktualne zapotrzebowania rynku pracy, który prężnie rozwija się w zakresie papierniczo-poligraficznym.

 

5. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: nauka o barwie i systemy zarządzania barwą, procesy wytwarzania tektury falistej, metody zabezpieczania druków, nowoczesne metody obliczania nośności wyrobów papierowych, pochodne celulozy i ich zastosowanie w przemyśle, wspomaganie komputerowe w projektowaniu, społeczno-prawne i ekonomiczne aspekty zarządzania ludźmi i wiele innych.
 

 

W programie studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • nauka o barwie i systemy zarządzania barwą,
 • procesy wytwarzania tektury falistej,
 • metody zabezpieczania druków,
 • nowoczesne metody obliczania nośności wyrobów papierowych,
 • pochodne celulozy i ich zastosowanie w przemyśle,
 • operacje jednostkowe w papiernictwie,
 • diagnostyka i eksploatacja maszyn i urządzeń papierniczych,
 • wspomaganie komputerowe w projektowaniu,
 • społeczno-prawne i ekonomiczne aspekty zarządzania ludźmi
 • i wiele innych.

 

Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalności: technologia papiernictwa i poligrafii; maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne i tym podobne. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.

Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie techniczne z zakresu takich nauk jak matematyka, chemia czy fizyka, a także wiedzę odnoszącą się do papiernictwa, przetwórstwa papierniczego i poligrafii. Absolwenci szczycą się interdyscyplinarną wiedzą i umiejętnościami, które są niezbędne w przypadku próby rozwiązania problemów z zakresu technologii celulozowo-papierniczej, poligraficznej i przetwórczej oraz budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń papierniczych, przetwórczych i poligraficznych. Studenci zdobywają umiejętności, które pozwalają im zajmować się obsługą maszyn i procesów technologicznych, oraz kierować średnim dozorem technicznym.

Ile trwają studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia na kierunku Papiernictwo i poligrafia w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi w trybie niestacjonarnym możesz realizować przede wszystkim na pierwszym stopniu. Są to studia inżynierskie, które trwają cztery lata, czyli osiem semestrów, i kończą się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera umożliwia podjęcie pracy w zawodzie, a także pozwala kontynuować edukację na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia trwają od półtora roku do dwóch lat, czyli trzy lub cztery semestry, i kończą się egzaminem magisterskim, a tym samym zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia i pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje. W przypadku kierunku papiernictwo i poligrafia studia magisterskie mogą być realizowane w ramach pokrewnego kierunku inżynierskiego.

Papiernictwo i poligrafia w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 2 lata magister inżynier

Jaka praca po kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowania na rynku pracy. Studia przygotowują absolwentów do pracy na takich stanowiskach jak: technolog-papiernik, technolog-poligraf, mechanik-papiernik, mechanik-poligraf, projektant systemów papierniczych i poligraficznych, specjalista-konsultant, technolog działu drukowania, projektant maszyn papierniczych, technolog maszyn papierniczych, kierownik maszyny papierniczej, laborant kontroli jakości druku.

Absolwenci są zatrudniani w zakładach poligraficznych, w jednostkach naukowo-badawczych przemysłu poligraficznego, w przedstawicielstwach firm zagranicznych, w jednostkach handlowych. Potrafią rozwiązywać interdyscyplinarne problemy z zakresu technologii celulozowo-papierniczej, poligraficznej i przetwórczej, a także z zakresu budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń papierniczych, przetwórczych i poligraficznych. Abiturienci pracują w przemyśle papierniczym i poligraficznym oraz przemysłach pokrewnych i zajmują się obsługą maszyn i procesów technologicznych w zakładach przemysłowych, współdziałaniem ze służbami pomocniczymi oraz kierowaniem średnim dozorem technicznym. Absolwenci potrafią prowadzić własną działalność gospodarczą, ale pracują również w zakładach budowy i remontu maszyn oraz urządzeń papierniczych i poligraficznych, w biurach projektowych, w laboratoriach branżowych, w administracji i szkolnictwie.

Studia w Łodzi na kierunku papiernictwo i poligrafia są niezwykle interesującą propozycją dla osób, które interesują się drukiem, papiernictwem, branżą wydawniczą różnego rodzaju. Kształcenie techniczne pozwala zdobyć odpowiednie predyspozycje do pracy w tym zakresie, a prężnie rozwijająca się branża papierniczo-poligraficzna pozwala na zatrudnienie w wielu miejscach.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • matematyka
 • fizyka
 • chemia
 • język obcy

 

Studia inżynierskie na kierunku papiernictwo i poligrafia wzbudzają duże zainteresowanie wśród przyszłych kandydatów na studia politechniczne. W przypadku studiów zaocznych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez uczelnie w Łodzi. Jeśli kandydatów jest zbyt wielu, zazwyczaj obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości lub decyduje kolejność zgłoszeń

Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Uczelnie w Łodzi - kierunek papiernictwo i poligrafia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Łódzka (Wydział Organizacji i Zarządzania PŁ) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia inżynierskie w Łodzi na kierunku papiernictwo i poligrafia wzbudzają duże zainteresowanie kandydatów, którzy interesują się tematyką papierniczą, poligraficzną i przetwórczą. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
 • Czy masz predyspozycje kierownicze?
 • Czy interesuje Cię branża papierniczo-poligraficzna?

 

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, kierunek papiernictwo i poligrafia w Łodzi jest właśnie dla Ciebie. W przypadku studiów zaocznych najbardziej znaczące jest złożenie wymaganych dokumentów w terminie wskazanym przez uczelnie w Łodzi. Jeśli kandydatów jest zbyt wielu, zazwyczaj obowiązują zasady kwalifikacji jak na studia stacjonarne, co oznacza, że uczelnie biorą pod uwagę wyniki egzaminów dojrzałości. Przyszli studenci muszą zdać obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny. W przypadku studiów stacjonarnych uwzględniane są także przedmioty dodatkowe, takie jak, chociażby matematykę, fizykę, chemię, język obcy nowożytny. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

Jakie opinie mają studia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi?

Studia inżynierskie w Łodzi na kierunku papiernictwo i poligrafia dają bardzo wiele możliwości zatrudnienia.

Konstancja, studentka czwartego roku studiów inżynierskich, stwierdziła:

Od dziecka kochałam książki. Z czasem nie liczyła się już tylko treść, ale także strona wizualna, która pomaga w przyswajaniu tej treści. Dopiero później zainteresowałam się stroną techniczną. Kiedy zaczęłam zgłębiać temat, uznałam, że poligrafia to coś idealnego dla mnie. Specjalizuję się w technologii papiernictwa i poligrafii. Jest bardzo ciekawie, polecam.

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku papiernictwo i poligrafia w Łodzi

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

Pokaż wszystkie

Kierunki inżynierskie i techniczne w Łodzi

energetyka
Rozwiń

Komentarze (0)