Filologia germańska to, tuż obok Filologii angielskiej, najczęściej wybierany kierunek studiów z kanonu nauk humanistycznych, niepozbawiony podstaw dziedzin społecznych. Opisywana dziedzina kształcenia jest bardzo często podejmowana nie tylko przez osoby zainteresowane związaniem swojego przyszłego życia zawodowego z dowolnym aspektem tego kierunku, ale również przez tych, którzy chcieliby hobbystycznie kształcić się w zakresie językoznawstwa i kultury niemieckiej.
Filologiczne kierunki studiów w Krakowie stanowią atrakcyjną propozycję edukacyjną dla licznego grona przyszłych studentów, którzy chcieliby rozwijać posiadane już kompetencje językowe, uczyć się nowych, pogłębiać informacje o niemieckojęzycznych kręgach kulturowych oraz przede wszystkim, marzących o związanie swojej przyszłości z takim zawodem, który wymaga codziennego posługiwania się językiem niemieckim. Sylwetka idealnego kandydata na Filologię germańską pokrywa się z zamiłowaniem do nauki języków, aspirowania do miana poligloty, zainteresowaniem dorobkiem kulturowym i literackim Niemiec, a także chęcią połączenia swojej przyszłości z codziennym używaniem tego języka. Jeżeli dysponujesz wymienionymi cechami, to nie wahaj się dłużej i aplikuj na uczelnie w Krakowie, które posiadają w swojej ofercie studia na kierunku Filologia germańska.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia germańska w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Niektórym wydawać by się mogło, że nauka na Filologii germańskiej oscyluje jedynie wokół zagadnień ściśle związanych z językiem, to znaczy jego leksyką, gramatyką, czy translatoryką. Prawda jest jednak taka, że studenci tego kierunku filologicznego zdobywają również wszechstronną wiedzę o historii, kulturze, literaturze, a nawet ekonomii Niemiec i krajów niemieckojęzycznych. W ten sposób każdy z absolwentów jest w pełni świadomy swojego wykształcenia i potrafi w stu procentach wykorzystać posiadane kompetencje. Przedmioty, które najprawdopodobniej napotkasz na drodze swojego kształcenia, to między innymi:
-
komunikacja międzykulturowa
-
publicystyka niemiecka
-
wstęp do językoznawstwa i literaturoznawstwa
-
trening interkulturowy
-
praktyczna nauka języka niemieckiego
-
gramatyka opisowa języka niemieckiego