Co zobaczyć w Olsztynie?

Co zobaczyć w Olsztynie?

Studia w Olsztynie. Co zobaczyć w Olsztynie?

Oto najciekawsze miejsce, które warto odwiedzić, studiując w Olsztynie. 

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne  ulokowane w XIX-wiecznej wieży ciśnień. Przy bezchmurnym niebie odbywają się tam nocne "pokazy nieba". Przez teleskop oglądać można kratery na księżycu, gromady gwiazd, galaktyki, komety, mgławice, pierścienie Saturna czy księżyce Jowisza. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na panoramę Olsztyna. 

Stary Ratusz – wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, tuż po uzyskaniu przez Olsztyn praw miejskich. Największą atrakcją turystyczną są zegary słoneczne, umieszczone na zewnętrznych ścianach budowli.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. W latach 1516-1521 na zamku przebywał Mikołaj Kopernik. Na ścianie jednego z krużganków znajduje się astronomiczna tablica, wykonana własnoręcznie przez sławnego astronoma. Umożliwiała mu ona śledzenie wiosennych i jesiennych równonocy.  
Brama Górna (zwana również Wysoką Bramą) – wybudowana w XIV wieku. Co ciekawe jest to jedyna zachowana do dziś brama w murach obronnych miasta
Olsztyńskie Muzeum Sportu – zgromadzone są w nim pamiątki związane z historią sportu na Warmii i Mazurach. W zbiorach znajdują się m.in. medale, proporczyki, plakaty i archiwalne zdjęcia.
Bazylika konkatedralna św. Jakuba – jej budowę ukończono na przełomie XIV i XV wieku. Jest to najstarszy obiekt sakralny w mieście. We wnętrzu kościoła można zobaczyć m.in.: średniowieczne tabernakulum, marmurową chrzcielnicę z XVII w. czy  tron arcybiskupów warmińskich. W bazylice znajdują się również relikwie św. Wojciecha. 
Most Zakochanych – znajduje się za Zamkiem Kapituły Warmińskiej. Kłódki, wiszące na barierkach mostu, symolizować mają trwałość uczucia wiążącego pary, które ja tam umieściły.
 
 

w Olsztynie - zasady rekrutacji

Komentarze (0)