Zdrowie publiczne - Katowice i woj. śląskie

Zdrowie publiczne - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

23.01.2024

Zdrowie publiczne studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

Zdrowie publiczne - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku zdrowie publiczne możesz podjąć na 1 uczelni publicznej - Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej.

 

Opis kierunku

Zdrowie publiczne to interdyscyplinarny kierunek studiów, łączący wiedzę z zakresu nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych, a także humanistycznych. Uczestnicy zajęć zgłębiają tajniki wiedzy o człowieku i jego zdrowiu, finansowaniu jednostek ochrony zdrowia oraz ich organizacji i zarządzaniu nimi. Ponadto, zdobywają praktyczne umiejętności m.in. rozpoznawania biologicznych, środowiskowych, demograficznych, społecznych i psychologicznych zagrożeń zdrowia zbiorowości ludzi czy realizowania ustawowych kontroli i ocen stanu sanitarno-epidemiologicznego społeczeństwa i środowiska na szczeblu regionalnym. Program kształcenia realizowany jest w ramach czterech specjalności. Studenci dokonują wyboru spośród: epidemiologia i biostatystyka, bezpieczeństwo i hiena pracy, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia oraz higiena dentystyczna.

 

Praca po studiach

Absolwenci studiów na kierunku zdrowie publiczne znajdują zatrudnienie w instytucjach państwowych, samorządowych, społecznych, prywatnych, nadzoru sanitarno-epidemiologicznego. Pracują także w zakładach opieki zdrowotnej, instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych, instytucjach rządowych czy organizacjach pozarządowych. Doskonale odnajdują się także w jednostkach samorządu terytorialnego i w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Specjalności

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek zdrowie publiczne?

Kierunki studiów takie jak zdrowie publiczne uchodzą za jedne z najbardziej obleganych. Studia medyczne nieustannie spotykają się z tym samym problemem, to znaczy kandydatów jest więcej niż liczba przewidywanych miejsc. Właśnie dlatego warto zadbać o wysokie wyniki z egzaminów maturalnych i nie wystarczą w tym przypadku wyniki z obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny.

 

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • dowolny przedmiot na maturze,
 • język polski,
 • język obcy

 

Musisz zdawać również przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Szczegółowe informacje odnoszące się do procesu rekrutacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni śląskich.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ZDROWIE PUBLICZNE?

Swoją postawą i codziennymi wyborami promujesz aktywnie zdrowy tryb życia? Interesuje Cię to, co dzieje się w środowisku i w jaki sposób wpływa na człowieka? Higiena jest dla Ciebie bardzo ważna, a wszelkie epidemie budzą postrach, ale pragniesz je zwalczać i chronić przed nimi ludzi?

Studia medyczne są wielowymiarowe, a pomagać drugiemu człowiekowi możesz na wiele sposobów i w różnym zakresie. By lepiej radzić sobie na tego typu kierunkach, musisz zaprzyjaźnić się z naukami ścisłymi, ponieważ na bazie biologii i chemii oparto znaczną część przedmiotów realizowanych na kierunku zdrowie publiczne.

Kandydatów powinny interesować treści społeczne i psychologiczne, które odnoszą się przede wszystkim do zagrożeń zdrowia zbiorowości ludzi. Masz predyspozycje kierownicze? Pragniesz zajmować się oświatą zdrowotną i promocją zdrowia? Jesteś osobą otwartą i komunikatywną? Kierunek zdrowie publiczne jest właśnie dla Ciebie.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku zdrowie publiczne możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunek zdrowie publiczne w Katowicach możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, który podlega pod Śląski Uniwersyte Medyczny w Katowicach. Uczelnie starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie najmodniejszych kierunków studiów, a także w zakresie kierunków, które kształcą najpotrzebniejszych na rynku pracy specjalistów.

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, a także na naukach z zakresu zarządzania. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:

 • podstawy przedsiębiorczości i innowacyjności
 • orzecznictwo medyczne
 • propedeutyka medycyny
 • podstawy finansów publicznych
 • farmakologia
 • podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego
 • podstawy polityki zdrowotnej i społecznej
 • analiza potrzeb zdrowotnych
 • podstawy seksuologii

 

Zajęcia realizowane są w formie ćwiczeń, wykładów i seminariów, a wiedzę teoretyczną studenci weryfikują w trakcie praktyk zawodowych.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek zdrowie publiczne:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach?

Studia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Zdrowie publiczne w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ZDROWIE PUBLICZNE?

Studia na kierunku zdrowie publiczne przygotowują studentów do pracy w charakterze asystenta osób starszych, opiekuna medycznego, statystyka medycznego. Absolwenci zajmują się higieną dentystyczną, ochroną zdrowia pracujących, epidemiologią i biostatystyką, organizacją i zarządzaniem w ochronie zdrowia, promocją zdrowia i edukacją zdrowotną z elementami pedagogiki, zdrowiem środowiskowym.

Studia medyczne zapewniają wiele możliwości zatrudnienia przede wszystkim w placówkach medycznych. Absolwenci pracują, chociażby w:

 • szpitalach publicznych i niepublicznych
 • centrach medycznych
 • jednostkach wszystkich szczebli nadzoru sanitarnego
 • publicznych i niepublicznych jednostkach pomocy i rehabilitacji psychospołecznej
 • jednostkach ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego
 • instytutach badawczych
 • aptekach

Gdzie studiować na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Uczelnie na których można studiować kierunek zdrowie publiczne w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek zdrowie publiczne w Katowicach i woj. śląskim?

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku zdrowie publiczne w Katowicach i woj. śląskim

Zdrowie publiczne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskime

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Pozostałe uczelnie w Katowicach i woj. śląskim na których jest kierunek ZDROWIE PUBLICZNE

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. M. Curie Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ724Sa74TA0cRSEFzZZN7NAw https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a8cef-collegium-medicum-bydgoszcz.jpg Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
 • Campus A i Campus B Uczelni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJw9Iqi84K_UYR9iOo4Jy7QV4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/788b5-wsz-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJh68e3kTOFkcRrdCzknj40eA https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/93b12-sum-studia.jpg Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
 • ul. C. K. Norwida 25, 50-375 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJj3J0mSvoD0cRDoRZ5UArqfE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/82a14-uniwersytet-przyrodniczy-wr.jpg Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu